Zároveň by to malo nepochybne zvýšiť pravdepodobnosť, že EÚ uspeje pri prechode k väčšej energetickej nezávislosti od Ruska a silnejšej domácej obranyschopnosti. Je to zároveň krok smerom k fiškálnej únii v budúcnosti.

Veľká Británia tiež pripravuje nový energetický plán, ktorý okrem jadrovej a obnoviteľnej energie zahŕňa aj obnovenie prieskumu plynu a ropy v Severnom mori. Problémom je, že v Severnom mori sa nachádzajú polia vo vysokom štádiu zrelosti a preto je otázne, o koľko by mohla produkcia ešte stúpnuť. Hydraulické frakovanie ropy a plynu sa totiž v Európe napriek niekoľkým pokusom nikdy v komerčnom rozmere nerealizovalo, ale možno práve táto kríza by to mohla vrátiť späť do hry ako krátkodobé riešenie. „Ostávame preto pozitívne naladení pre európsky ropný a plynárenský priemysel a veríme, že budú ťažiť z veľkých ambícií EÚ zreformovať energetickú politiku,“ hovorí Peter Garny, stratég Saxo Bank.

Sankcie sa nepriamo dotkli aj Tesly

Sankcie proti Rusku rozvírili hladinu na komoditných trhoch a v európskom bankovom sektore. Vzhľadom na to, že ruské aktíva majú v súčasnosti malú hodnotu, mnohé európske banky už nemajú záruky za pôžičky poskytnuté ruským oligarchom.

Sankcie voči Rusku tiež skomplikovali bežné fungovanie komoditných trhov. Ceny v komoditách ako zemný plyn, uhlie, ropa, pšenica a nikel prudko stúpajú. Napríklad trh s niklom poskočil nevídaným spôsobom a spolu s rastom ceny lítia vytvárajú obrovský tlak na výrobcov elektrických vozidiel, vrátane Tesly, ktorých akcie zareagovali na túto situáciu poklesom o 36 percent oproti maximu. „Hoci trh s niklom tento systémový šok prekoná, poukazuje to na nepredvídateľné dôsledky sankcií proti Rusku. Tieto cenové signály by mal brať vážne každý, vrátane akciových investorov,“ dodáva P. Garnry.

Cenový vývoj Tesly
Zdroj: Saxo Group
Cenový vývoj Tesly
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora