Juhokórejský Samsung za posledné desaťročia „narástol“ z obchodu s potravinami na globálneho giganta v oblasti elektroniky. To mu však nestačí a najnovšie sa snaží novou technológiou poraziť konkurenčných výrobcov procesorov. Investori však zatiaľ jeho plánom neveria.

Technologicky prevratné riešenie

Pri dnešnom pohľade na portfólio spoločnosti Samsung vyznieva až úsmevne, že túto firmu založil Lee Byung-Chull v roku 1938 ako obchod s potravinami. Trvalo niekoľko desaťročí, kým firma zmenila zameranie a zamerala sa na výrobu elektroniky. Od prvého produktu tejto novej éry - čiernobieleho televízora z roku 1969 – prešiel tento juhokórejský gigant výrazným rozvojom a dnes patrí ku globálnym lídrom aj vo výrobe elektronických komponentov.

Najnovším plánom je hromadná výroba prevratných 3-nanometrových polovodičov a čipov s 2 a 1,4-nanometrovým procesom. Samsung prichádza s prevratnými plánmi v čase, keď technologické giganty strácajú na ziskoch kvôli neistej situácii vo svete a slabnúcemu dopytu. Samsung chce do piatich rokov vyrábať jedny z najpokročilejších polovodičov na svete. Samsung chce novou stratégiou „podkúriť“ najväčšiemu konkurentovi, taiwanskému TSMC.

Výkonnosť spoločnosti Samsung za posledných 5 rokov; mena: juhokórejský won.
Zdroj: tradingview.com
Výkonnosť spoločnosti Samsung za posledných 5 rokov; mena: juhokórejský won.

Samsung chce znásobiť výrobu špičkových polovodičov

Bezprostredne po oznámení ambicióznym cieľov akcie spoločnosti Samsung v Južnej Kórei uzavreli o približne o 4 percentá vyššie. Avšak potom sa vrátili na predchádzajúcu úroveň.

Aktuálne trhu dominuje vysokovýkonná výpočtovej technika, umelá inteligencia, 5G a 6G siete a automobilové aplikácie. Všetky segmenty si vyžadujú viac polovodičov novej generácie ako kedykoľvek predtým. Faktom je, že výrobcovia elektroniky nemajú inú možnosť ako prispôsobiť sa trendom a dopytu.

A výrobca, ktorý to nezvládne, príde nielen o budúce zisky, ale zásadne stratí na konkurenciu. Samsung si toho vedomý a keďže na trhu navyše prevláda nedostatok špičkových čipov, spojil vo svojich plánoch dva ambiciózne ciele. Do roku 2027 chce spustiť do hromadnej výroby najpokročilejšiu procesorovú technológiu 1,4-nanometra. A do rovného roka plánuje rozšíriť svoju výrobnú kapacitu produkcie týchto čipov na viac ako trojnásobok v porovnaní so súčasnosťou.

Samsung sa chce najbližšie roky zameriavať hlavne na segmenty s vysoko výkonnými a nízkoenergetickými polovodičmi, ako sú HPC, automobilový priemysel, 5G a internet vecí (IoT). Tie by mali do roku 2027 tvoriť viac ako 50 percent trhu.

Slabší zisk v 3. kvartáli

Faktom je, že zisk Samsungu aj konkurentov sú absolútne závislé od celosvetového dopytu po elektronických zariadeniach a čipoch. V tomto roku dopyt logicky oslabil: dôvodov je hneď niekoľko od vysokej inflácie až po celkovú nestabilitu na trhoch, ktorú ďalej zhoršuje vojenský konflikt na Ukrajine.

Vidno to aj na výsledkoch Samsungu: prevádzkový zisk tohto najväčšieho svetového výrobcu pamäťových čipov a smartfónov v 3. kvartáli (od júla do septembra 2022) pravdepodobne klesne na 8,3 miliardy dolárov. Otvorenou otázkou zostáva, či Samsung dokáže inováciami „poraziť“ slabnúci dopyt.

Na druhej strane, ako ukázali krízy aj v minulosti, po skončení turbulentného obdobia majú vždy navrch firmy, ktoré dokázali ďalej investovať a inovovať. V tomto smere má Samsung zatiaľ dobre našliapnuté.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora