Ruská vakcína je po druhej fáze klinických testov a vykazuje 100-percentnú produkciu protilátok proti Covidu-19. Rusko očakáva, že do konca roka vyprodukuje 30 miliónov vakcín a vo svetových laboratóriách sa vyrobí ďalších viac ako 170 miliónov vakcín na rovnakej molekulárnej báze.
Ďalší „Sputnik“
Kiril Dmitriev, výkonný riaditeľ Russian Direct Investment Fund, pod ktorého záštitou sa financuje národný výskum vakcíny, oznámil, že testy vstupujú do záverečnej tretej fázy klinickej štúdie. Výsledky by mali byť známe v priebehu prvých dvoch augustových týždňov a vakcína bude pripravená na masovú výrobu.
„Je to pre nás rovnaký moment ako v roku 1957, keď Sovietsky zväz vyslal Sputnik – prvý satelit na obežnú dráhu. Veľa ľudí neverilo, že Rusko bude prvé, komu sa to podarí.“
Vo svete sa vyvíja a testuje viac ako 100 vakcín, ktoré by mohli byť úspešné v boji proti pandémii Covid-19. Pri vývoji vakcíny Rusko spojilo sily so Spojenými arabskými emirátmi. Opierali sa o šesť rokov staré poznatky z boja proti ebole a z respiračného syndrómu MERS, ktorý bol rozšírený na Blízkom východe.
„Nemyslíme si, že budeme mať jedinú účinnú vakcínu, ale na základe výskumu, ktorý som videl, naša bude prvá, ktorá bude schválená,“ dodáva K. Dmitriev.
Protilátky potvrdené, otázna je zatiaľ účinnosť
Rusi veria, že ich vakcína môže byť v mnohých ohľadoch lepšia ako ostatné, a preto sú otvorení budovaniu vzťahov z inými laboratóriami, aby im pomohli s produkciou vakcíny aj v ďalších častiach sveta. Ruská vakcína používa namiesto jedného až dva ľudské adenovírusové vektory na to, aby vyvolali odpoveď imunitného systému – tvorbu protilátok.
V prvých dvoch fázach klinických testov na ľuďoch sa ukázala 100-percentná účinnosť vakcíny približne na 100 subjektoch. Očakáva sa, že ak by sa aj po vakcinácii človek koronavírusom nakazil, ochorenie by malo mať priebeh ľahkej chrípky a imunitný systém by mal byť dostatočne silný, aby vírus v tele zničil do 2-3 dní.
„Vieme, že vakcína vytvára protilátky proti koronavírusu. Iba tretia fáza klinických testov nám ukáže, s akým dlhým účinkom,“ tvrdí šéf investičného fondu.
Koronavírusom sa do dnešného dňa nakazilo vo svete viac ako 17 miliónov ľudí a toto ochorenie si vyžiadalo vyše 660-tisíc obetí. Ekonomické škody sa počítajú v stovkách miliárd dolárov a globálna ekonomika sa bude z pandémie spamätávať ešte minimálne najbližší rok.
- Dominik Hapl
- Analytik v spoločnosti Across Private Investments. Zaoberá sa portfólio manažmentom, analyzovaním vývoja finančných trhov a obchodovaním na kapitálovom trhu. Pravidelne publikuje komentáre na aktuálne témy.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora