Po brexite sa očakávalo, že Londýn ako najväčšiu európsku burzu zosadí z trónu niekto z konkurentov. Na prekvapenie mnohých to nebol nemecký Frankfurt, ale holandský Amsterdam.
To je pomerne prekvapivé, keďže hlavné nemecké finančné centrum malo všetky predpoklady stať sa burzovou jednotkou Európy. Zvlášť, keď si Frankfurt za nové sídlo vybralo viacero veľkých bánk na čele s Deutsche Bank AG či Commerzbank AG. Tento stav sa však ešte môže zmeniť.
Amsterdam v januári kraľoval
Brexit všetkých pripravil na to, že dôjde k presunu finančných prostriedkov z Británie na pevninu. Očakávalo sa, že žezlo prevezme Frankfurt nad Mohanom, kde sídli aj Európska centrálna banka. Dôvodom boli obchodné bilancie: kým v Amsterdame sa v roku 2020 podľa Cboe Europe zobchodovalo denne priemerne „iba“ 2,6 miliardy eur, v piatom najväčšom meste Nemecka to bolo 5,9 miliardy eur.
Londýn rok za minulý bol objemovo úplne inde s denným priemerom obchodov až 17,5 miliardy eur.
Výsledkom brexitu bol zásadný rast burzy v Amsterdame, ktorá ešte minulý rok bola podľa objemov len šiestou v Európe. V januári 2021 denné objemy obchodov skočili na 9,2 miliardy eur za deň, čím Amsterdam preskočil Londýn, ktorý sa úvodom tohto roka prepadol na denný objem 8,6 miliardy eur.
Investície do solárnych firiem majú veľký potenciál. Potvrdil to aj vývoj počas pandémie
Londýn má ešte nádejPre Európsku úniu a udržanie jej ekonomickej pozície a vplyvu v globálnom meradle bolo podstatné, aby takéto finančné centrum -– akési finančné hlavné mesto – na kontinente vzniklo. A to bez ohľadu na to, ktorá burza túto pozíciu získa.
Únia si poistila zníženie závislosti na Londýne cez zákaz uvalený na finančné inštitúcie z EÚ, ktoré obchodujú v Londýne. Brusel totiž po brexite neuznáva britské burzy a obchodné platformy ako rovnocenné z pohľadu dohľadu nad burzami a platformami v EÚ. Preto od 4. januára 2021 musia európske banky obchodovať s akciami v európskej mene vo vnútri Únie.
Londýn ešte nemusí byť definitívnym porazeným tohto „súboja“. Rokovania o finančných službách totiž stále prebiehajú. Predbežnú dohodu by mohli podpísať už v marci, avšak hlavný vyjednávač EÚ Michel Barnier jasne indikoval, že kým sa rozhodne o rovnocennosti finančných služieb, potrebuje Únia dostať od Británie ďalšie vyjasnenia. Je v rukách oboch strán, či budeme svedkami kompromisu a ako finálne bude vyzerať.
Výhľad na rast akcií streamovacích služieb je aj v tomto roku optimistický
Frankfurt je stále v hre o top pozíciu
Je zaujímavé, že časť odborníkov ešte donedávna očakávala, že Londýn si svoje postavenie európskeho finančného centra číslo jeden udrží ďalších 5 až 10 rokov. Dnes to skôr vyzerá, že sa splnili očakávania, že finančný kapitál aj banky sa presunú z londýnskeho City na kontinent. Dnes ešte nie je jasné, či je to definitíva alebo sa na tom niečo bude opäť meniť.
Londýn napríklad dúfa v pomoc v podobe akcií švajčiarskych firiem, ktoré by mohli zmierniť prepad denných obchodov. Agentúra Reuters nedávno informovala, že po prestávke vo februári sa na londýnskej burze opäť začali obchodovať akcie firiem zo Švajčiarska v objeme 250 miliónov eur denne. Objem by mohol postupne narásť až na 1 miliardu, čo boli čísla pred zastavením obchodovania v júni 2019.
Rovnako neistá je pozícia Amsterdamu ako európskej jednotky. Podľa výsledkov jedného mesiaca je predčasné usudzovať, či si holandská burza dokáže udržať aktuálne čísla a či rovnaký úspech zopakuje aj v ďalších mesiacoch. Kľúčové sú totiž výsledky za celý rok. V hre o pozíciu európskej trhovej jednotky tak naďalej zostáva aj Frankfurt.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora