Počas štvrtka 25.marca ceny ropy klesli kvôli opätovným pochybnostiam týkajúcim sa reálneho tempa oživovania svetového dopytu po rope. To napriek tomu, že už niekoľko dní je zablokovaný Suezský prieplav, ktorým prechádza pomerne významná časť prepravovanej ropy, nehovoriac o ďalších komoditách.

Na ceny ropy vplývajú nové obmedzenia

V Suezskom prieplave je už niekoľko dní uviaznutá obrovská, 400 metrov dlhá nákladná loď, prepravujúca stovky lodných kontajnerov. Úrad pre Suezský prieplav kvôli uviaznutiu lode na plytčine dočasne pozastavil dopravu. Aj napriek snahe ôsmich remorkérov o vyslobodenie lode a odkopávaniu zeminy bagrami okolo prednej a zadnej časti lode, zostáva jedna z najdôležitejších svetových ropných prepravných trás zablokovaná.

Táto situácia sama môže byť pre trhy problematická. „Cez kanál prechádza okolo 10 percent svetového obchodu s ropou z mora a okolo 8 percent svetového obchodu s LNG,“ uvádzajú analytici spoločnosti ING v analýze trhu s fosílnymi komoditami. „Je zrejmé, že čím dlhšie toto narušenie potrvá, tým je pravdepodobnejšie, že sa ťažiari a kupujúci budú musieť obrátiť na spotový trh, aby zabezpečili dodávky odinakiaľ.“

Napriek tomu je skôr nepravdepodobné, že by niekoľkodňové oneskorenie prepravy ropy či ropných produktov, ktoré sa cez Suezský prieplav dostávajú do Európy a USA, mali dlhodobý vplyv na ceny čierneho zlata. Čo má na trhy aktuálne väčší vplyv, je výrazne rastúci počet pozitívnych prípadov covidu-19 v Európe, nehovoriac o ďalších veľkých trhoch s podobným či horším vývojom prípadov, ako sú Brazília a India. V tejto súvislosti opäť vidíme prísnejšie obmedzenia v jednotlivých štátoch a obmedzovanie mobility obyvateľov. Situáciu ešte zhoršujú problémy okolo distribúcie vakcín proti koronavírusu.

WA 21 Midland - Slnko zapadá nad ťažobným poľom pri texaskom meste Midland v nedeľu 11. októbra 2020. Ceny ropy zaznamenali v pondelok 19. októbra 2020 pokles, keď trhy zareagovali na najnovšie informácie o vývoji čínskej ekonomiky. Tá zaznamenala v 3. štvrťroku solídne zrýchlenie tempa rastu, analytici však počítali s výraznejším zotavením. Čínska ekonomika vzrástla v 3. štvrťroku medziročne o 4,9 %. V porovnaní s vývojom v 2. kvartáli je to zlepšenie, ekonómovia však odhadovali, že rast presia
Neprehliadnite

OPEC+ zavelil k ďalšiemu rastu cien. Obmedzovanie ťažby a znižovanie zásob pokračuje

Rast cien ropy sa zastavil

Čo sa aktuálne deje na fyzickom trhu? Čínske nezávislé rafinérie spomalili v druhom štvrťroku dovoz, s čím súvisí skladovanie lacnejšej ropy. To spôsobilo, že obchodníci znížili ceny spotových nákladov na doručenie do Ázie.

Aktuálne údaje Energetickej informačnej správy zo stredy 24.marca. v USA ukazujú, že zásoby ropy sa za predchádzajúci týždeň zvýšili o 1,9 milióna barelov. To je jasný indikátor, že očakávaný rast dopytu bude potrebovať ešte nejaký čas po tom, ako sa krajina začne otvárať.

Podľa analýzy ING sa činnosť rafinérií v posledných dňoch naďalej obnovovala. „Miera využitia sa vzrástla o 5,5 percentuálneho bodu na 81,6 percenta. To je číslo blízko úrovne 83 percent, na ktorej bolo využitie rafinérií pred zmrazením na začiatku februára.“

Ak sa pozrieme na pohyb cien ropy, tie tento mesiac klesli o približne 4 percentá. To logicky zvyšuje očakávania, že ťažiari predĺžia svoje súčasné obmedzenia dodávok do mája. Tento krok sa na stretnutí formátu OPEC+ očakáva už na najbližšom stretnutí 1. apríla.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora