Napriek aktívnym krokom smerom k uhlíkovo neutrálnej ekonomike vo vyspelých štátov a postupnej snahe o vyradenie fosílnych palív z energetického mixu zostane ropa ešte dlho kľúčovou komoditou. Jej využitie je totiž omnoho širšie ako len v podobe benzínu, nafty a vykurovacích olejov. Z ropy sa vyrábajú dôležité zložky voskov, mazadiel, asfaltu a iných petrochemikálií, ktoré sa následne využívajú pri výrobe predmetov dennej spotreby ako plasty či oblečenie. O to horšou správou je, že cena ropy v ďalšom období pravdepodobne bude rásť a atakovať vyššie cenové úrovne.
OPEC naveľa súhlasil s navýšením ťažby
Vo všeobecnosti ceny ropy priamo ovplyvňuje päť kľúčových krajín: Spojené štáty americké, Rusko, Saudská Arábia, Kanada a Irak. Táto päťka pokrýva polovicu svetovej dennej produkcie 92,65 milióna barelov denne. To v praxi znamená, že akokoľvek sa hýbe produkcia iných štátov mimo tejto silnej skupiny, má len zanedbateľný dopad na základnú cenu ropy Brent alebo WTI.
Napriek tomu, že ceny ropy od úvodu roka narástli o vyše 30 percent, politika Organizácie štátov vyvážajúcich ropu (OPEC) vo formáte OPEC+ (s Ruskom) bola až do začiatku júna rigidná a odmietala iné ako minulý rok naplánované zvyšovanie ťažby. Konkrétne išlo o stratégiu každomesačného zvyšovania ťažby len o 432-tisíc barelov denne. Prvý júnový deň však pod tlakom USA organizácia oznámila, že priemernú dennú ťažbu navýši o 2,1 milióna barelov denne. Zvýšenie by sa malo udiať v priebehu júna až júla. Dôvodom tlaku Spojených štátov je snaha o uvoľnenie vysokého tlaku na rast cien.
Samotný OPEC aj napriek aktuálnym vysokým cenám - a tým pádom rekordným príjmom pre krajiny exportujúce ropu – hovorí o možných obavách z ochladenia dopytu. A to v dôsledku vysokej inflácie a spomaľovania rastu ekonomík, ako aj efektu pandémie Covid-19 na veľkých trhoch. Napríklad v Indii sa koronavírus aktuálne masovo šíri a môže poškodiť globálny dopyt.
Nehovoriac o prijatému embargu EÚ na dovoz ruskej ropy mimo potrubí, ktorý sa postupne do konca roka zastaví. Celkovo do konca roka EÚ postupne skončí 90 percent nákupov ruskej ropy, čo bude pre ruský energetický sektor, ktorého kľúčové príjmy pochádzajú práve z predaja ropy, spôsoby obrovské problémy. A to aj napriek tomu, že sa Rusi budú snažiť predávať svoju ropu do Ázie.
Rusko-ukrajinská vojna vyhnala cenu ropy nahor
Prirodzene, ani OPEC nečakal vypuknutie vojny na Ukrajine a z toho plynúci prepad predaja ruskej ťažby. Táto situácia zatiaľ viedla „len“ k nárastu cien, ale potenciálne – kvôli ekonomickým dopadom vojny na celý svet – môže spôsobiť štátom vyvážajúcim ropu štrukturálny problém s dopytom.
To, že s ruským útokom na Ukrajinu ekonómovia nepočítali, ukazuje vyjadrenie Macieja Kolaczkowského, manažéra pre ropný a plynárenský priemysel z platformy Svetového ekonomického fóra pre energetiku, materiály a infraštruktúru. Ten ešte v polovici februára 2022, čiže v čase, keď sa cena ropy blížila k 100 dolárov, odpovedal na otázku o kľúčových faktoroch vyhýbavo. Spomenul len, že ,,nikto nemá krištáľovú guľu". Ceny však následkom napadnutia Ukrajiny okamžite prudko narástli a úvodom marca cena ropy Brent prekonala hranicu 130 dolárov za barel.
Ropa bude drahšia, a to aj kvôli slabšiemu doláru
Ako by mohol vyzerať ďalší vývoj cien ropy? Stručne povedané, nevyzerá to dobre. Graf s výkonnosťou ropy WTI ukazuje, že ceny ropy sa dostali nad zónu odolnosti a už sa dotkli hranice 120 dolárov za barel. Keďže sa nečrtá žiadne zlepšenie situácie, podľa našej technickej analýzy budú ceny pravdepodobne pokračovať v raste.
Okrem dôsledkov vojny k ďalšiemu rastu cien ropy môže prispieť slabší dolár. Jeho posilňovanie, ktoré aktuálne vidíme, totiž nemôže pokračovať donekonečna. Konkrétne, dolár by sa mohol oslabiť, keď ECB sprísni menovú politiku pravdepodobne úvodom leta. Tým pádom by sa cena ropy mohla posunúť k hranici 130 dolárov za barel.
Tento vývoj naznačuje aj graf vývoja cien od februára. Cena ropy už dvakrát otestovala takzvanú ,,predinváznu” zónu rezistencie, nastolila vzostupný trend s vyššími maximami aj minimami. Cena otestovala tzv. ,,poinváznu” zónu rezistencie, prelomila ju a táto sa teraz pravdepodobne stala novou, vyššou zónou podpory. Ak neprídu nečakané udalosti, ktoré by mohli zmeniť aktuálnu situáciu, budeme pravdepodobne svedkami opätovného testovania novej hranice 127-128 dolárov za barel. A odtiaľ je už len kúsok k dosiahnutiu nových rekordných cien ropy.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora