Ak sa podarí dosiahnuť dohodu, môžeme byť svedkom opačného efektu – býčieho rastu pri tých britských firmách, ktoré sú silno previazané s EÚ.

Podľa posledných informácií je obchodná dohoda medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou na dosah. Údajne sa vyjednávačom oboch strán podarilo sfinalizovať 90 percent dokumentu a konečnej dohody by sme sa mohli dočkať do dvoch týždňov. Ak sa tak stane, vydýchnu si najmä britské firmy previazané s únijným trhom.

Dlhé rokovania a následky odrádzajú ďalších exitérov

Proces vystúpenia celého Spojeného kráľovstva (vrátane Škótska, Walesu a Severného Írska) z radov Európskej únie sa tiahne už štyri roky. Vo vzduchu visí veľká neistota a neustále sa preberajú všetky scenáre od mäkkého až po tvrdý brexit.

Na nekonečné rokovania dopláca ostrovný štát aj samotná Únia. Konkrétne, v prípade Britov to znamená pokles obchodnej bilancie s EÚ, pád britskej libry a pokles akcií ostrovných firiem.

Na začiatku brexitu sa Spojené kráľovstvo často spomínalo ako prvá lastovička, ktorá môže spustiť celú sériu odchodov členských krajín a potenciálne tak vyvolať začiatok rozpadu Európskej únie. Dnes tento scenár vyzerá viac ako nepravdepodobne. Aj pre dlhotrvajúce rokovania, ale predovšetkým pre hroziaci dopad na britskú ekonomiku. Platí totiž, že závislosť britskej ekonomiky od kontinentálnej Európy je zásadne vyššia ako naopak.

Je isté, že brexit sa posledným dňom tohto roka stane definitívou. Každopádne, oddeliť úzky obchodný vzťah, ktorý trval 45 rokov a ktorý umožňoval Británii jednoduchý prístup na trh so 440 miliónmi kontinentálnych Európanov, bude ešte trvať ešte veľmi dlho.

Spojené kráľovstvo je závislé na exporte do Európy

Rozhodujúci pre budúcnosť bude vývoj zahraničného obchodu. V tejto kategórii ťahá ostrovný štát za kratší koniec. V roku 2018 tvoril export Spojeného kráľovstva do EÚ takmer polovicu jeho celkového exportu, pričom s USA to bolo len 13 percent. Na druhej strane, EÚ do Spojeného kráľovstva exportovala len necelé štyri pätiny objemu svojho vývozu do USA. Previazanie ekonomík je vysoké, tvrdý brexit by bezpochyby spôsobil šok. Preto sa odborníci vždy prikláňali k tomu, že Briti nakoniec akceptujú podmienky dohody.

Donedávna poháňala snahu Britov o plnú zvrchovanosť nad vlastným územím bez „európskeho diktátu“ Trumpova administratíva. Tá verejne podporovala odchod ostrovov z Únie. V Bielom dome sa však menia stráže a nový prezident nemusí byť taký otvorený obchodnej dohode medzi USA a Spojeným kráľovstvom. Aj tento faktor by mohol prispieť k jeho užšiemu zladeniu s Európou a zvýšiť tak šance na dohodu.

Libra svojím pádom indikuje obavy trhov

Riziká tvrdého brexitu odráža od júna 2016, teda od hlasovania za odchod z EÚ, britská mena.  A je to mimoriadne drsná jazda dole kopcom. Libra rekordne oslabila voči doláru, potom sa síce krátko a rýchlo zotavila, avšak ďalší pokles ju následne poslal na najslabšiu hodnotu za posledných 30 rokov.

Keď sa Bank of America pozrela na volatilitu a likviditu libry, skonštatovala, že anglická mena sa aktuálne podobá mene rozvíjajúceho sa štátu, akými sú turecká líra či africký rand.

Britský akciový trh rastie len pomaly

Najznámejší britský index FTSE 100 od júna 2016 do 23. novembra 2020 posilnil o 2,29 percenta. Index je zložený z firiem, ktorých 70 percent príjmov pochádza zo zahraničia. Väčšiu výpovednú hodnotu má index FTSE 250, v ktorom príjmy spoločností pochádzajú zväčša z domáceho trhu. Tento index posilnil za rovnaké obdobie približne o 14,1 percenta.

Výrazné plusové pohyby však nastali až počas posledného mesiaca, kedy sa na trhy vracia optimizmus z očakávaného mäkkého brexitu. Na priloženom grafe vidno vývoj indexu FTSE 100 (sviečkový graf) a FTSE 250 (čiara) v uvedenom období.

FTSE 250
Zdroj: Yahoo
FTSE 250

Kto zarobí na mäkkom brexite

Je zrejmé, že aktuálna koronakríza dotlačí Európsku úniu aj Veľkú Britániu k urýchleniu rokovaní, a tým pravdepodobne k mäkkému brexitu. Zostáva vyriešiť už len otázku rybolovu, kde jedna strana bude musieť skôr či neskôr ustúpiť.

Spojené kráľovstvo jasne ťahá za kratší koniec, takže sa ústupky čakajú práve od neho. Akonáhle sa vyjednávači na oboch stranách dohodnú na mäkkom brexite, môžeme si byť istí jedným: britské spoločnosti previazané s EÚ zažijú býčí rast.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora