Salvádor uzákonil legalizáciu bitcoinu ako štátnej meny, 7. septembra 2021. 

Odvtedy sa táto malá, bohom zabudnutá stredoamerická krajina, stala terčom útokov všetkých významných globálnych inštitúcii, ako MMF, Fed, ECB, ale aj Svetovej banky. 

„MMF, Svetová banka, Fed a mainstreamové médiá nenávidia skutočnosť, že sme prijali bitcoin," povedal salvádorský prezident Bukele. 

Prezident Salvádoru otvorene obviňuje tieto centralizované finančné inštitúcie, že svojou politikou znehodnocujú majetok občanov. Podľa neho si západní spotrebitelia už uvedomili, že centralizované finančné inštitúcie stoja v ceste k pokroku a vyzval ľudí, aby prijali decentralizované riešenia, ako DeFi a bitcoin. 

Tri významné zmeny

Nepochybne sa v Salvádore dňom zavedenia bitcoinového štandardu zmenilo takmer všetko. 

Pozrime sa niektoré fakty.

V prvom rade krajina, ktorá desiatky rokov trpela pod jarmom diktátu centrálnych bánk a MMF, zaznamenala historický nárast v cestovnom ruchu. Do štátu prichádza čoraz viac členov bitcoinovej komunity, ktorí tam organizujú svetové konferencie.

„Cestovný ruch narástol o 95 percent. Je tu veľa bitcoinerov, ktorí chcú prísť do krajiny, kde je bitcoin legálny, a aj preto tu máme bitcoinové konferencie," povedal salvádorský prezident. 

V druhom rade sa podstatne vylepšili makroekonomické ukazovatele krajiny. 

Od prijatia bitcoinu narástlo HDP krajiny o 10 percent, čo predstavuje prínos do štátnej pokladnice v hodnote 580 miliónov dolárov. Nezamestnanosť klesla o 7 percent, export narástol o 17 percent a výber daní narástol o 37 percent.

Taktiež do Salvádoru začali prúdiť obrovské zahraničné investície z bitcoinovej komunity. 

A v treťom rade, asi najciteľnejšou zmenou pre občanov po zavedení bitcoinu, bol historický pokles závažnej kriminality. Tá padla o 95 percent, a to najmä tým, že sa Salvádor zbavil mafiánskych gangov.

To je v priamom rozpore s prognózami MMF a mainstreamových  medií o tom, že bitcoin podporí nezákonné aktivity a najmä pranie špinavých peňazí. Väčšina mainstreamových médii varovala pre bankrotom krajiny. 

Došlo k presnému opaku. 

23. januára vláda Salvádoru splatila dlhopisy v hodnote 800 miliónov dolárov plus úroky. Napriek mnohým správam o potencionálnom bankrote Salvádoru sa nič také nestalo a prezident Bukele sa už len vysmieva médiám, ktoré mu vyčítali, že investuje milióny do bitcoinov.

Nákup jedného bitcoinu každý deň

Podľa údajov Buy Bitcoin Worldwide, stredoamerická krajina odvtedy nakúpila celkovo 2381 bitcoinov za priemernú cenu 42,357 dolárov a dodnes nepredala ani jeden. 

Salvádor však s nákupmi nekončí. Práve naopak. Od 18. novembra 2022 spustil program pravidelných nákupov a do štátnej pokladnice nakupujú 1 bitcoin každý deň.

Prezident Bukele pochopil, že súčasný centralizovaný finančný systém je zastaralý a je potrebné z neho čo najskôr vystúpiť.

Otázka času, kedy sa pripojí ďalšia krajina

Je nepochybne impozantné, čo sa Salvádoru za rok a pol podarilo dokázať.

Avšak Salvádor je malá stredoamerická krajina, s počtom obyvateľov len 6 miliónov a pomerne pokojnou ekonomikou. 

Predstavme si, aké následky by mohlo mať prijatie bitcoinu v krajine s 80 miliónmi obyvateľov a vyspelou ekonomikou.

Je to len otázka času. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora