Vojna je nepredvídateľná a rovnako aj jej následky. Vie to Európa a mal by to vedieť celý svet. Pretože, ak súčasné napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou bude pokračovať na základe historických vzorcov, bude to mať globálne následky, násobne väčšie ako je ukrajinský konflikt.

Tvrdí to Ray Dalio, ktorý na základe pozorovania a modelovania historických cyklov dokázal vybudovať najväčší hedžový fond na svete, Bridgewaters. Svoje teóriu podrobne opísal v knihe  Changing World Order  a v jednoduchosti prezentoval v krátkom videu.

Jedným z najväčších problémov súčasnosti je upadajúca globálna pozícia Spojených štátov a jej nahradzovanie Čínou. Veľmoci však neodchádzajú bez boja a striedanie sa globálnej hegemónie často sprevádzajú vojny. Nech sa na prvý pohľad zdajú akokoľvek nepravdepodobné.

Ekonomické riziká

Potenciálny konflikt medzi USA a Čínou by mal nepredstaviteľné ekonomické následky. Pozícia Číny na svetovom obchode je 7-násobne väčšia ako pozícia Ruska, píše R. Dalio vo svojom statuse. Čína je najväčším exportérom do Európy s podielom 23 percent, dvojnásobne väčšom ako v prípade exportu z USA. V prípade Spojených štátov tvoria čínske tovary 19 percent importu. 

„A teraz si predstavte, že čínsky export sa dočká rovnakých sankcií ako ten ruský“, zamýšľa sa R. Dalio. „Predstavte si dosah na globálnu dodávateľskú sieť a aké by to malo následky na svet. Dodávateľské siete by skolabovali, ekonomická aktivita sa prepadla, inflácia by prudko vzrástla. A to by bol iba ekonomický následok, ktorý by bol omnoho menší ako následok vojny, ku ktorej sme momentálne nebezpečne blízko“.

Vojnové riziká

Súčasná situácia je totižto veľmi podobná s tou, ktorá predchádzala začiatkom prvej a druhej svetovej vojny. Podľa Dalia sa index napätia medzi USA a Čínou momentálne nachádza na úrovni 1,2 štandardnej odchýlky od dlhodobého priemeru. Číslo je vysoké a porovnateľné s inými veľkými konfliktmi. Riziko eskalácie je preto významné.

Čína reaguje na cestu Nancy Pelosi na Taiwan rušením vzťahov a ukazuje, že by mohla vojensky kontrolovať územie okolo Taiwanu. Znamená to, že by mohla odstrihnúť ostrov od zvyšku sveta.

Taiwan však pre globálnu ekonomiku znamená omnoho viac ako jedno percento globálneho HDP. Vyrába dvojnásobne viac čipov ako druhá Čína a z tých najmodernejších viac ako 90 percent globálnej produkcie. Obmedzenie vývozu taiwanských čipov by malo pre svet dramatické následky.

Návšteva N. Pelosi Taiwanu bola Čínou vnímaná ako podpora jeho nezávislosti v rozpore s oficiálnou politikou jednej Číny. Nasledovalo zhoršenie vzťahov a vojenské cvičenie. Teraz sa bude čakať na to, ako na túto eskaláciu budú reagovať Spojené štáty. A tu spočíva nebezpečenstvo situácie, ktoré môže nabrať charakter „zub za zub“ a eskalovať do vojny.

Logika eskalácie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa