Richard Sulík vyzdvihol v rámci hodnotenia svojej politickej práce: „rovnú daň, Volvo či lacnú elektrinu pre domácnosti“. Pravdou však je, že s jeho menom sa spájajú aj teplé rožky, Excel, balónik či obyčajní ľudia. Každé z týchto slov si žiada dodať aj isté „ale“.
Predovšetkým politickí oponenti sa snažili práve cez Excel ukázať zakladateľa Slobody a solidarity (SaS) ako technokrata, ktorému záleží len na číslach a rozhodne nie na ľuďoch. Paradoxne pritom spomínaný Excel určite nie je program, ktorý by primárne využívali dátoví analytici. Skôr je to sofistikovaná kalkulačka pre školákov. Každý, kto chce cez hlasovanie v parlamente ovplyvňovať verejné financie, by s ním mal vedieť narábať na pokročilej úrovni.
Žijeme však v krajine, kde sa ešte koncom minulého tisícročia podpredseda parlamentu Ján Ľupták preslávil výrokom: „Z vašich grafov sa nenajeme.“ Veta však nevošla do dejín ako anekdota, ale ako východisková filozofia pre neskoršie populistické strany. A Excel je zrazu nadávka. Rozhodne nie je na škodu tejto krajiny, že R. Sulík používal čísla, negatívne je skôr to, že ostatní pracovali s číselnými argumentami vždy príliš málo.
Vitajte v krajine, kde šetriť znamená posilniť úlohu štátu
Z kategórie prekrútených je aj príbeh s teplými rožkami. Právo kúpiť si ich aj v nedeľu neznamená pre nikoho povinnosť upiecť ich. Naopak, vytvára sa priestor pre trhovú dohodu: Kto chce pečie, kto chce kupuje. Kto nechce, nemusí tak robiť. Nedeľné teplé rožky sú lakmusovým papierikom ekonomickej slobody v spoločnosti.
Pozor, padá vláda
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?