Trumpova colná politika opäť urobila prudkú otočku. Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny. Tento krok signalizuje odklon od geografického k sektorovo zameranému protekcionizmu. USA si takto zrejme pripravujú pôdu pre nové clá zamerané na polovodiče, uvalené na základe paragrafu 232, teda z dôvodu národnej bezpečnosti, ktoré môžu byť trvácnejšie a ťažšie zrušiteľné

Tento krok najviac potešil výrobcov smartfónov a počítačov a polovodičové firmy. Apple sa tak nateraz vyhol najtvrdšiemu zásahu, hoci iPhony vyrobené v Číne naďalej čelia 20 % clu. Samsung môže profitovať z možného vyňatia z 10 % globálneho základného cla pre Južnú Kóreu. Nvidia, Broadcom, Super Micro, Intel a TSMC môžu získať výhodu z výnimiek týkajúcich sa zariadení na výrobu čipov. Dell a Hewlett Packard Enterprise (HPE) profitujú z nižších ciel na servery a ich komponenty. ASML (Holandsko) a Tokyo Electron (Japonsko) môžu nepriamo profitovať z pokračujúcich investícií do výroby polovodičov na území USA. Big Tech a zvyšok Magnificent 7, teda Microsoft, Tesla, Amazon, Alphabet a Meta zostávajú v centre pozornosti vďaka svojej väzbe na digitálnu infraštruktúru a hardvér.

“Ide o dočasnú úľavu a technologické akcie môžu zostať v ohrození. Polovodiče už nie sú len jednou z komponentov – sú základom moderných ekonomík. Od umelej inteligencie cez elektromobily až po cloudové riešenia – čipy poháňajú všetko. Oddialenie ciel na polovodiče zo strany vlády môže byť prejavom uvedomenia si ich systémového významu. Alebo, ako sa niektorí domnievajú, ide o strategickú pauzu v čase volatility dlhopisových trhov a možného negatívneho ohlasu zo strany investorov,” hovorí Charu Chanana, hlavná investičná strategička Saxo Bank.

Ani o dočasnej úľave zatiaľ nemôžu snívať výrobcovia odevov a obuvi. Tieto sektory naďalej čelia clám až do výšky 145 % na čínsky tovar. Ohlásené boli aj špeciálne sektorové clá na farmaceutické firmy, čo predstavuje riziko pre globálne dodávateľské reťazce s liekmi.

Témy, ktoré by mali investor sledovať

Charu Chanana zo Saxo Bank odporúča venovať pozornosť najmä týmto oblastiam:

  • Návrat výroby do USA (reshoring): Kľúčovú úlohu tu zohráva CHIPS Act spolu s clami. Domáci výrobcovia a americkí dodávatelia budú pravdepodobne naďalej vo výhode
  • „Clám odolné“ dodávateľské reťazce: Firmy s výraznou výrobou mimo Číny – napríklad vo Vietname, Mexiku alebo Indii môžu byť menej zraniteľné voči colným otrasom.
  • Budovanie infraštruktúry pre umelú inteligenciu: Výnimky zo ciel na servery a hardvér môžu podporiť pokračujúce investície do dátových centier pre AI, čo bude výhodou pre vybrané polovodičové a hardvérové spoločnosti.

Investorom ďalej odporúča prehodnotiť svoje pozície vo firmách so silným napojením na čínsky trh alebo dodávky. A tiež zvážiť domáce polovodičové spoločnosti alebo tie, ktoré majú diverzifikované výrobné zázemie. “Spoločnosti s odolnými, na domácich trhoch zameranými dodávateľskými reťazcami alebo tie s unikátnym duševným vlastníctvom môžu túto situáciu zvládnuť lepšie. Ide napríklad o: asset-light alebo IP-orientované firmy ako ARM alebo Nvidia, či zlievarne a výrobcovia polovodičového vybavenia, ktorí nie sú silne závislí od exportu,” hovorí odborníčka Saxo Bank. Dodáva, že keďže polovodiče sú označené ako kritická infraštruktúra, môžeme očakávať ďalšiu podporu pre reshoring a iniciatívy „silicon sovereignty“.

Benefitovať by mohli príjemcovia podpory v rámci amerického Chips Act –TSMC, Samsung a Intel, ktorí stavajú nové továrne v USA s podporou zákona Chips and Science Act z roku 2022. “Rovnako aj európske spoločnosti, ktoré sa zhodujú s agendou strategickej autonómie EÚ. A tiež hráči z Taiwanu a Japonska, ktorí expandujú globálne a vytvárajú nové partnerstvá v rámci dodávateľských reťazcov,” zdôrazňuje Ch. Chanana.

Trumpova colná politika zostáva nestálym terčom. Aj keď aktuálne výnimky predstavujú krátkodobé víťazstvo pre elektroniku a firmy naviazané na AI, širší trend smerom k protekcionistickej priemyselnej politike je naďalej výrazný.

KK26 Frankfurt - Na snímke obchodník sedí pred krivkou hlavného indexu DAX na burze vo Frankfurte nad Mohanom v stredu 9. apríla 2025. Európske akciové indexy v stredu klesli, keď vstúpili do platnosti rozsiahle recipročné clá USA pre jednotlivé krajiny, čo zvýšilo neistotu týkajúcu sa vývoja globálnej ekonomiky. FOTO TASR/AP
A trader sits on the trading floor of the Frankfurt Stock Exchange in front of the display board showing the DAX stock index in Frankfurt, Germany, Wednesday, April 9, 2025
Neprehliadnite

Oplatí sa diverzifikovať a odkloniť sa od amerických akcií?

Charu Chanana

Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora