Trumpova colná politika opäť urobila prudkú otočku. Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny. Tento krok signalizuje odklon od geografického k sektorovo zameranému protekcionizmu. USA si takto zrejme pripravujú pôdu pre nové clá zamerané na polovodiče, uvalené na základe paragrafu 232, teda z dôvodu národnej bezpečnosti, ktoré môžu byť trvácnejšie a ťažšie zrušiteľné
Tento krok najviac potešil výrobcov smartfónov a počítačov a polovodičové firmy. Apple sa tak nateraz vyhol najtvrdšiemu zásahu, hoci iPhony vyrobené v Číne naďalej čelia 20 % clu. Samsung môže profitovať z možného vyňatia z 10 % globálneho základného cla pre Južnú Kóreu. Nvidia, Broadcom, Super Micro, Intel a TSMC môžu získať výhodu z výnimiek týkajúcich sa zariadení na výrobu čipov. Dell a Hewlett Packard Enterprise (HPE) profitujú z nižších ciel na servery a ich komponenty. ASML (Holandsko) a Tokyo Electron (Japonsko) môžu nepriamo profitovať z pokračujúcich investícií do výroby polovodičov na území USA. Big Tech a zvyšok Magnificent 7, teda Microsoft, Tesla, Amazon, Alphabet a Meta zostávajú v centre pozornosti vďaka svojej väzbe na digitálnu infraštruktúru a hardvér.
“Ide o dočasnú úľavu a technologické akcie môžu zostať v ohrození. Polovodiče už nie sú len jednou z komponentov – sú základom moderných ekonomík. Od umelej inteligencie cez elektromobily až po cloudové riešenia – čipy poháňajú všetko. Oddialenie ciel na polovodiče zo strany vlády môže byť prejavom uvedomenia si ich systémového významu. Alebo, ako sa niektorí domnievajú, ide o strategickú pauzu v čase volatility dlhopisových trhov a možného negatívneho ohlasu zo strany investorov,” hovorí Charu Chanana, hlavná investičná strategička Saxo Bank.
Ani o dočasnej úľave zatiaľ nemôžu snívať výrobcovia odevov a obuvi. Tieto sektory naďalej čelia clám až do výšky 145 % na čínsky tovar. Ohlásené boli aj špeciálne sektorové clá na farmaceutické firmy, čo predstavuje riziko pre globálne dodávateľské reťazce s liekmi.
Témy, ktoré by mali investor sledovať
Charu Chanana zo Saxo Bank odporúča venovať pozornosť najmä týmto oblastiam:
- Návrat výroby do USA (reshoring): Kľúčovú úlohu tu zohráva CHIPS Act spolu s clami. Domáci výrobcovia a americkí dodávatelia budú pravdepodobne naďalej vo výhode
- „Clám odolné“ dodávateľské reťazce: Firmy s výraznou výrobou mimo Číny – napríklad vo Vietname, Mexiku alebo Indii môžu byť menej zraniteľné voči colným otrasom.
- Budovanie infraštruktúry pre umelú inteligenciu: Výnimky zo ciel na servery a hardvér môžu podporiť pokračujúce investície do dátových centier pre AI, čo bude výhodou pre vybrané polovodičové a hardvérové spoločnosti.
Investorom ďalej odporúča prehodnotiť svoje pozície vo firmách so silným napojením na čínsky trh alebo dodávky. A tiež zvážiť domáce polovodičové spoločnosti alebo tie, ktoré majú diverzifikované výrobné zázemie. “Spoločnosti s odolnými, na domácich trhoch zameranými dodávateľskými reťazcami alebo tie s unikátnym duševným vlastníctvom môžu túto situáciu zvládnuť lepšie. Ide napríklad o: asset-light alebo IP-orientované firmy ako ARM alebo Nvidia, či zlievarne a výrobcovia polovodičového vybavenia, ktorí nie sú silne závislí od exportu,” hovorí odborníčka Saxo Bank. Dodáva, že keďže polovodiče sú označené ako kritická infraštruktúra, môžeme očakávať ďalšiu podporu pre reshoring a iniciatívy „silicon sovereignty“.
Benefitovať by mohli príjemcovia podpory v rámci amerického Chips Act –TSMC, Samsung a Intel, ktorí stavajú nové továrne v USA s podporou zákona Chips and Science Act z roku 2022. “Rovnako aj európske spoločnosti, ktoré sa zhodujú s agendou strategickej autonómie EÚ. A tiež hráči z Taiwanu a Japonska, ktorí expandujú globálne a vytvárajú nové partnerstvá v rámci dodávateľských reťazcov,” zdôrazňuje Ch. Chanana.
Trumpova colná politika zostáva nestálym terčom. Aj keď aktuálne výnimky predstavujú krátkodobé víťazstvo pre elektroniku a firmy naviazané na AI, širší trend smerom k protekcionistickej priemyselnej politike je naďalej výrazný.

Oplatí sa diverzifikovať a odkloniť sa od amerických akcií?
- Charu Chanana
Charu Chanana je marketingová strategička Saxo Markets so sídlom v Singapure. Má viac ako 10-ročné skúsenosti na finančných trhoch, naposledy ako vedúca ázijská ekonómka v Continuum Economics, kde jej kompetencie zahŕňali makroekonomické analýzy pre rozvíjajúce sa ázijské krajiny s kľúčovým zameraním na Indiu a juhovýchodnú Áziu. Je odborníčkou na analýzu a monitorovanie vplyvu domácich a vonkajších makroekonomických šokov na región. Charu sa umiestnila na vysokom mieste v prieskumoch predpovedí agentúry Bloomberg a médiá s ňou pravidelne konzultujú názory na trhy a ekonomiky. Bola široko citovaná v článkoch v tlači a často sa objavuje na CNBC, Bloomberg TV a Channel News Asia a v singapurských obchodných rádiách.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora