Portál Aktuality.sk publikoval 12. decembra podcast s názvom „Súkromné poisťovne nepreukázali v zdravotníctve svoju opodstatnenosť, štát ako regulátor zlyhal, tvrdí Jana Ježíková“.

Vypočul som si ho a zhrozil som sa, koľko zavádzania a klamstiev sa dá povedať za necelú hodinu.

V zdravotníctve sa pohybujem celú svoju kariéru, teda viac ako 20 rokov, a za tento čas som mal možnosť poznať stovky osobností a „osobností“. S každým som diskutoval a diskutujem slušne, pretože si ctím pluralitu názorov. A rád si vymieňam názory.

Napríklad o tom, ktorý systém zdravotníctva je vhodný pre Slovensko. Rešpektujem názor, že môže existovať aj iný a lepší systém zdravotníctva, ako tu máme dnes. V diskusii by mali zaznieť odborné argumenty, ktoré rečník prednesie slušným spôsobom.

V tomto podcaste sa to nestalo. Je ďaleko za hranicou používať pri zmienke o zdravotných poisťovniach výrazy ako príživník alebo parazit. A dokladať to znôškou klamstiev a demagógie. To už nie je debata, ale bohapusté ohlupovanie a očierňovanie.

Je smutné, že Jane Ježíkovej svojimi názormi sekundoval aj samotný redaktor Branislav Dobšinský. To si hádam všimnú kompetentní.

Ešte skôr, ako rozoberiem zopár vyjadrení pani „expertky“, pomenujme kontext.  Jana Ježíková sa prezentuje ako nezávislá analytička, no (nielen ona, ale aj asistujúci novinári) zabúdajú dodať, že je bývalou politickou nominantkou vlády Igora Matoviča. Nie hocijakou. Zastávala druhú najvyššiu funkciu na ministerstve zdravotníctva po boku Mareka Krajčího v čase, keď na Slovensko udrela pandémia covidu-19.

Časté tvrdenie, ktoré „expertka“ vyťahuje, sa týka platenia nemocníc zo strany zdravotných poisťovní. Vraj malé nemocnice sú platené lepšie ako štátne fakultné nemocnice. Pravda je presne opačná – štátne nemocnice sú platené lepšie ako neštátne nemocnice

Platilo to v roku 2023, platilo to aj v minulosti. Skupina štátnych nemocníc je od zdravotných poisťovní vrátane Dôvery zaplatená za tú istú činnosť lepšie. Dokonca aj vtedy, keď pri porovnávaní nevezmeme do úvahy iné príjmy, ktoré na rozdiel od ostatných nemocníc majú. Ak by sme k ich príjmom pripočítali dotácie na kapitálové výdavky, priame platby od štátu, odpúšťanie odvodov do Sociálnej poisťovne či oddlžovanie dodávateľov, rozdiel by bol ešte väčší!

Samozrejme, nájdu sa individuálne výnimky, ale štátne nemocnice celkovo boli, sú (a asi aj budú) vždy platené lepšie. Taká je realita, ktorá, žiaľ, Jane Ježíkovej uniká

Úplným klamstvom je tvrdenie, že súkromné zdravotné poisťovne „si platia“ súkromné nemocnice lepšie ako tie koncové. Ako je to v skutočnosti? Najhoršie sú na Slovensku odmeňované súkromné nemocnice, a to tie, ktoré patria do skupiny Penta.

Z rovnakého súdka klamstiev je tvrdenie pani „expertky“, že malé nemocnice majú 23-percentnú ziskovú maržu.

Scestná je tiež výčitka, že zdravotné poisťovne sa nestarajú o produkciu a platia mesačné paušálne balíky. Ježíková pozabudla, že Matovičova vláda, ktorej bola súčasťou, nariadila poisťovniam nestarať sa o produkciu a platiť paušálne platby.

Nezabúdajme na to, že to bola vláda pod vedením Eduarda Hegera, ktorá vyrokovala s lekárskymi odborármi neprimerané navýšenie miezd. V dôsledku čoho sa úhrady nemocniciam nerealizovali primárne na základe produkcie, teda ich činnosti, ale tak, aby vykryli mzdové nárasty v nemocniciach. Áno, tento systém sa ťažko mení, ale obviňovať z tejto nedokonalosti poisťovne je perverzné.

„Expertka“ Jana Ježíková opakovane tvrdí, že systém zdravotníctva na Slovensku je ponechaný na slobodu a trh a treba viac regulácie. Konštatovanie, že na Slovensku je v zdravotníctve príliš veľa slobody, je nonsens. Slovensko je gniavené nadmernou reguláciou v zdravotníctve.

Štát tým, že vlastní nemocnice, zdravotnú poisťovňu, reguluje a kontroluje celý systém, je v paralyzujúcom konflikte záujmov. Navyše, reguláciu štát donekonečna ohýba tak, aby sa nedotkla negatívne jeho nemocníc alebo poisťovne. Je až groteskné, koľkokrát sa preto musel meniť zákon a posúvať platnosť rôznych ustanovení.

Ak kritizujeme DRG systém, tak si musíme uvedomiť, že od začiatku celé DRG (zjednodušene platby podľa diagnózy) reguluje štátna inštitúcia. Najprv Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, dnes ministerstvo zdravotníctva. Som si istý, že ak by od začiatku manažovali DRG nemocnice a poisťovne, máme ho dnes omnoho lepšie nastavený.

Rešpektujem, že vo svete Jany Ježíkovej zdravotné poisťovne neprinášajú pridanú hodnotu. Je to videnie sveta veľmi blízke niektorým politikom, ich nominantom a úradníkom. Spoločne podsúvajú svoj pohľad, podľa ktorého sa ľudia nevedia správne slobodne rozhodnúť, nevedia si vybrať zdravotnú poisťovňu a mal by to za nich radšej urobiť štát.

Tento svetonázor však nerešpektuje pluralitu, ponúka len jednu možnosť - jednu zdravotnú poisťovňu. Štátnu. Odtiaľ je blízko k obmedzeniu výberu v bankových službách na jednu (štátnu) banku, k obmedzeniu výberu v reštauračných službách na jednu (štátnu) sieť jedální a reštaurácií alebo jedného (štátneho) mobilného operátora. Rozdiel medzi výberom a nevýberom je snáď jasný každému.

Zdravotné poisťovne nie sú dokonalé. Ani Dôvera. Veľa vecí môžu robiť lepšie. Veľa už však zlepšili.  Slovensku priniesli elektronický recept, projekty manažmentu chronických chorôb, mnohé skvelé projekty, ale aj úsporu desiatok až stoviek miliónov eur ročne na efektívnom nákupe a revíziách. Najväčšou brzdou pri ďalšom rozvoji pre ne je práve chaotická a nezmyselná regulácia

Milí podcasteri, politici, všeodborníci na zdravotníctvo, mám na vás prosbu. Nerobte z občanov hlupákov, ktorí nevedia posúdiť služby zdravotnej poisťovne a nevedia si vybrať tú, ktorá im viac vyhovuje. Nerobte z nemocníc, lekárov a zdravotných poisťovní nekompetentné inštitúcie, ktoré ničomu nerozumejú a všetko im má vysvetliť, prikázať a zaregulovať všemocný štát cez osvietených politikov. To je na Slovensku rokmi overený experiment smerujúci do pekla.

Martin Kultan
Po ukončení štúdia na Ekonomickej univerzite v Bratislave začal v roku 2002 pracovať v spoločnosti Dôvera zdravotná poisťovňa. Prešiel od pozície klientskeho pracovníka cez vedúceho odboru vonkajších vzťahov a manažéra odboru nákupu. Riadil aj úsek nákupu zdravotnej starostlivosti a zodpovedal za spoluprácu s poskytovateľmi. V roku 2011 viedol sekciu nákupu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Od mája 2012 je predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom Dôvery. (bf)
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora