Kým v Spojených štátoch „krachli“ dve stredne veľké banky, zdala sa najväčším problémom globálnej ekonomiky inflácia a s ňou spojený rast sadzieb a spomaľovanie ekonomík. Avšak dopady krachu Silicon Valley Bank, špecializovanej na financovanie startupov, a Signature Bank, priniesli neistotu do bankového sektora po celom svete. V Európe vlna neistoty najviac zasiahla Erste Group, matku Slovenskej sporiteľne, našej najväčšej banky.
Globálne bankovníctvo v ohrození?
Keďže o krachu oboch amerických bánk a problémoch švajčiarskej Credit Suisse sa písalo dosť, obmedzím sa na krátke zhrnutie. Problémom SVB aj Signature Bank sa stali dlhopisy, ktoré nakupovala za vklady klientov a keď sa na internet dostali známky potenciálnych problémov banky (tzv. nerealizované straty z prepadu ceny dlhopisov v držbe), spustil sa run na banku.
Obe banky to neprežili, ďalšie (zatiaľ) áno. Avšak hrozba trvá (v podobnej situácii sú mnohé banky v USA aj po celom svete), aj preto sú investori v panike a tento fakt dopadá na globálny bankový sektor.
Akcie klesli skutočne výrazne
Pozrime sa na Erste Group, ktorá doplatila na otrasy na bankovom trhu v cene akcií najtvrdšie. Erste – na rozdiel napríklad od Credit Suisse – dosahuje slušné výsledky. Napríklad minulý rok trhová kapitalizácia v poslednom kvartáli 2022 výrazne narástla (aktuálne dosahuje vyše 13,1 miliárd dolárov). Medziročne banka zvýšila zisk a tiež sa jej darilo redukovať náklady v segmente korporátneho biznisu. Ak to zhrnieme, Erste v roku 2022 ťažila zo stále slušného dopytu po úveroch a z vyšších úrokových sadzieb na trhoch, kde pôsobí.
Napriek tomu akcie Erste Group Bank (OMJK), kótované na Londýnskej burze cenných papierov, spadli za 13 dní po prvých správach o SVB o takmer 20 percent. Pokles patril k tým najvýraznejším. Dôvod? Sčasti rizikovejšia pozícia v očiach investorov, keďže Erste generuje takmer polovicu svojho profitu na jedinom, českom trhu.
To je z pohľadu investora vždy risk, ktorý má na pamäti, ak posudzuje schopnosti jednotlivých bánk zvládnuť problémy na trhu. Ďalším faktorom môže byť prostredie, ako sú napríklad prebiehajúce protesty v Nemecku. Napríklad aj kvôli nim si zaknihovala podobné straty ako Erste nemecká Deutsche Bank.
Erste by sa mohla vrátiť na pôvodné pozície
Ak sa pozrieme na graf, najbližšia úroveň podpory pre akcie Erste je v blízkosti 29 eur. Dnes sú akcie Erste len tesne nad ňou. Úroveň rezistencie pri 36 eurách sa zdá byť strednodobo dosiahnuteľná, a to vzhľadom k dobrým výsledkom a vyhliadkam do budúcna.
Samotná Erste Group hovorí o optimistickom výhľade na tento rok. Cieľom banky je mať v tomto roku vlastné hmotné imanie (ROTE) v rozmedzí 13 až 15 percent. Banka to chce dosiahnuť vďaka trom faktorom: stabilným sadzbám centrálnej banky, nízkej miere zlyhania úverov a pozitívnemu hospodárskemu rastu na všetkých trhoch, kde pôsobí.
Prvý faktor je, zdá sa, úplne reálny, ďalšie dva výrazne ovplyvní vývoj ekonomiky. Každopádne, ak sa naplnia a Erste k nim pridá odhodlanie neustále inovovať a expandovať, mohli by sa oslabené akcie vydať rastovým smerom. Z hľadiska výsledkov nič nebráni Erste Bank vrátiť sa na predchádzajúce maximá z úvodu minulého roka.
- Peter Svoreň
Riadi medzinárodné operácie brokera APME FX TRADING EUROPE a je zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Je členom vrcholového manažmentu spoločnosti APME FX TRADING EUROPE, vedie oddelenie investičného výskumu a je členom výboru pre riadenie rizík. Má inžiniersky titul z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Okrem práce na uvedených projektoch sa zaujíma o nové technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora