Nakoniec to Slovensko zvládne. S vypätím takmer všetkých síl samospráv, armády, ale aj mnohých zdravotníkov a nadšencov sa pravdepodobne podarí slabo pripravený a chaoticky organizovaný plán Igora Matoviča na pretestovanie krajiny zrealizovať.

Premiér to bude bez pochýb prezentovať ako obrovský úspech, avšak na objektívne hodnotenie si ešte počkajme. Nejde ani o to, že možno každý tretí Slovák s pozitívnym testom bude chybne diagnostikovaný. Ani o to, že možno každý druhý covid pozitívny pacient dostane do rúk papier, že je negatívny a môže ísť veselo nakupovať. Tieto čísla a ich interpretácia sa budú najbližšie dni len riešiť.

47. schôdza vlády SR v Bratislave
Neprehliadnite

Igor Matovič si s celoplošným testovaním zavaril. Môže ísť o trestný čin

Podstatnejší je fakt, že Igor Matovič vytvoril dojem, že pretestovaním národa sa hnusoby zbavíme. To bol dôvod, prečo ľudia tak poctivo čakali v radoch na testovanie. Avšak tým, že cez antigénové testovacie sito utečú tisíce infekčných Slovákov, boj s covidom tak rýchlo neskončí.

Do podobnej situácie sa dostalo Španielsko, kde prísne opatrenia v lete dokázali šírenie vírusu zastaviť a krivka nakazených začala klesať. No iba na chvíľu. Po pár týždňoch vzrástla exponenciálne.

Mnohí epidemiológovia preto hovoria, že omnoho dôležitejšie než samotné plošné testovanie – čím sa počet nových prípadov krátkodobo zníži – budú dlhodobé a systematické kroky, ktoré udržia epidémiu pod kontrolou.

I. Matovič: Počas víkendu sa uskutoční celoplošné testovanie
Neprehliadnite

Igor Matovič sa zamotáva do vlastných klamstiev. Je to nehodné premiéra krajiny

Cukor a bič

Igor Matovič si zobral do rúk bič a rozhodol sa vytrestať všetkých, ktorí s jeho celoplošným testovaním nesúhlasia. Najmä obyčajných ľudí, ktorí by odmietli dať sa „dobrovoľne“ testovať. No, aby zároveň podporil ich pozitívnu motiváciu, do druhej ruky si zobral cukor, kde ľuďom s negatívnym výsledkom sľúbil, že sa budú môcť už čoskoro vrátiť do pomerne bežného života.

Ľuďom dal na výber: celoplošné testovanie alebo úplný lockdown. A to bude vážny problém. Igor Matovič vzbudil dojem, že celoplošné testovanie dokáže situáciu vyriešiť. A podľa mnohých, ako aj člena Ústredného krízového štábu Petra Visolajského, sú o tom veľké pochybnosti.

„Prekvapili ma vyhlásenia premiéra a vlády, keď oznámili, že po plošnom testovaní rušia lockdown. Toto je nebezpečné rozhodnutie,“ tvrdí pre DenníkN Peter Visolajský. Lockdown je pre Slovensko nevyhnutný, dodáva.

Ak by sa tak stalo a vláda by už o pár týždňov musela siahnuť k tvrdému lockdownu, spôsobilo by to ďalšiu významnú stratu dôvery vo vládu, a Igora Matoviča obzvlášť. Už teraz je najmenej dôveryhodným členom vlády.  

TK prezidentky SR s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním
Neprehliadnite

Prezidentka a epidemiológovia sa postavili proti zavádzaniu verejnosti vládou

Nepriatelia všade navôkol

Zďaleka nejde iba o budúcu dôveru premiéra. Ide aj o tú súčasnú, najmä v kontexte tvrdohlavého presadzovania celoplošného testovania napriek mnohým relevantným námietkam.

Veľká väčšina epidemiológov a vedcov nepovažuje antigénové testy za vhodné na celoplošné testovanie ľudí bez príznakov. Napriek tomu si ho Igor Matovič presadil a každý, kto nesúhlasil, sa stal nepriateľom.

Nepriateľmi sa stali aj média a iní „múdrosráči“, ktorí pochybovali o jeho plánoch a pripravenosti krajiny. Nepriateľom sa stal dokonca aj najdôveryhodnejší politik v krajine - prezidentka, ktorá vyjadrila legitímne obavy o stav pripravenosti na testovanie a vynútenie si ho sankciami.

Nikto z koaličných partnerov sa ani nepokúsil premiérovi oponovať, aby neskočil ako Richard Sulík, ktorého bez hanby označil ako vraha tisícov ľudí. Podobne nazval aj Mariána Kollára, šéfa Slovenskej lekárskej komory, ktorý s celoplošným testovaním taktiež nesúhlasil. I. Matovič sa pustil do vojny aj s lekármi, ktorých názor ho nikdy nezaujímal. No najmä sa pustil do vojny so stovkami tisíc Slovákov, ktorých bez ich súhlasu nahnal na celoplošné testovanie.

I. Matovič: Počas víkendu sa uskutoční celoplošné testovanie
Neprehliadnite

Igor Matovič pošle desiatky tisíc zdravých ľudí do karantény

Dôvera na nezaplatenie

Renomovaný časopis Foreign Affairs sa nedávno pýtal, čo je najdôležitejším faktorom úspechu v boji s koronavírusom. Odpoveď je veľmi prekvapivá. Nie je to režim krajiny, nie je to zdravotný systém a dokonca ani pripravenosť štátu na pandémiu, ktorá s realizáciou opatrení príliš nesúvisí.  

Existuje ale veľmi silný vzťah medzi percentom populácie, ktorá dôveruje vláde a počtom úmrtí na Covid-19. Dokumentuje to priložený obrázok, kde napravo ležia krajiny s vysokou dôverou vo vládu a naľavo krajiny s nízkou dôverou. Čím je dôvera vyššia, tým menej úmrtí na koronavírus krajina zaznamenáva.

Dôvera vo vládu a počet úmrtí
Zdroj: Foreign Affairs Magazine
Dôvera vo vládu a počet úmrtí

Ak ľudia dôverujú vláde, veria, že jej ide najmä o blaho občanov. Budú tak ochotní prinášať osobné obete pre spoločné dobro. Budú oveľa viac počúvať slová vládnych predstaviteľov a dbať na osobnú hygienu a minimalizovať riziko nákazy. Naopak, ak vláde neveria, budú sa správať sebecky a pozerať iba na svoje vlastné záujmy.

Spustením veľkého celoplošného experimentu, ktorý nemá podporu epidemiológov ani vedcov, bez riadneho plánu a dobrej exekúcie, obrovským vyťažením samospráv a lekárskych kapacít, zavádzaním verejnosti, bojom s každým, kto má iný názor ako on, no najmä vytváraním nerealistických očakávaní, si Igor Matovič podkuruje na ďalší významný prepad svojich preferencií.

A čo je horšie, svojimi tvrdohlavými krokmi znižuje dôveru vo vládu ako celok. Igor Matovič bitku o celoplošné testovanie vyhral, no dlhodobé následky jeho schopnosti krajinu viesť a spoločnosť rozdeľovať, sa ešte len prejavia.