Rok 2020 sa zapíše do svetových dejín ako rok šialenstva. Pandémia koronavírusu, zatváranie ekonomík, početné politické zlyhania a blížiaca sa kríza budú diktovať priebeh celej dekády.

Mnohí sa rozhodli proti pandémii bojovať s nástrojmi, ktoré pošliapavajú základne ľudské práva. Našli sa aj lídri, ktorí epidemiologickú hrozbu zľahčovali a zaplatili za to obrovskú cenu. Iní sa zasa vydali cestou spoločnej zodpovednosti. Stredná Európa vrátane Slovenska si však zvolila svoju vlastnú cestu. 

Zachraňovať ekonomiku alebo životy? Slovensko, Česko a Poľsko si nevybrali ani jedno
 

Jej spoločným menovateľom je všeobecný chaos a hlavným nástrojom polarizácia a rozdrobenie spoločnosti. Či už je to plošné testovanie Igora Matoviča, ministerské rošády Andreja Babiša alebo križiacka výprava proti interrupciám Jaroslawa Kaczynského, cieľ je ten istý – vyvolať chaos.

Spoločný základ

Pandemické príbehy Poľska, Česka a Slovenska majú napriek rozdielnym špecifikám a politickým konfiguráciam niekoľko spoločných menovateľov. Vo všetkých krajinách sa ujali moci populistické hnutia, najvyššie postavení politici majú proti sebe veľkú časť voličov (negatívny elektorát) a prvá vlna pandémie bola vďaka svižne prijatým opatreniam úspešne prekonaná.

S príchodom jesene a druhej vlny nákazy sa však od stredoeurópskych vlád odvrátilo šťastie. Čísla nakazených začali rásť, ekonomika sa začala opäť zatvárať a lídri boli postavení pred náročnú dilemu. Zachraňovať ekonomiku alebo životy? Slovensko, Česko a Poľsko si nevybrali ani jedno.

Tragédia druhej vlny

Rešpektovanie epidemiológov. Táto fráza sa niesla naprieč celou Európou po zverejnení prvých znepokojujúcich čísel. Morálne a srdcervúce apely sa niesli Bratislavou, Prahou, či Varšavou. Bol tam však jeden zásadný rozdiel – chýbal im obsah.

Poliaci sa koncom leta uzniesli, že menej testovaných znamená viac informácii, internetovým virálom na Slovensku sa stal premiérov post „Nevesty, dobre bude“ a Česi akoby úplne zabudli na existenciu vírusu. Hrozba opätovného návratu nákazy však nikam nezmizla.

Keď sa už vírus vrátil z letných prázdnin do strednej Európy, stretol sa s úplným amaterizmom miestnych lídrov. Začalo byť zrejmé, že obdobie letného pokoja sa nevyužilo na prípravy a zvýšenie testovacích a trasovacích kapacít.

Spolu s rastúcimi číslami nakazených sa obnovil tlak na opätovné zavedenie opatrení. Tie prišli, ale utrpeli nimi najviac poškodení prvou vlnou – malé a stredné podniky. To zasa spôsobilo ešte väčší pokles podpory pre vládne kabinety, ktoré už aj tak trpia početným negatívnym elektorátom.

Pandemickí autokrati

V každej inej oblasti sveta by lídri začali uvažovať o tom, ako zastaviť narastajúci chaos. Igor Matovič, Andrej Babiš a Jaroslaw Kaczynski si však zvolili úplne opačnú cestu. Namiesto toho, aby sa utlmilo narastajúce spoločenské napätie a obnovila sa dôvera v inštitúcie, stredná Európa sa rozhodla vydať cestou ešte väčšieho chaosu a napätia.

Je to útok proti Poľsku, ktorého cieľom je víťazstvo síl ohrozujúcich existenciu poľského národa
Jaroslaw Kaczyński, 27. 10. 2020

Keď už všetkým Poliakom bolo zrejmé, že vláda premiéra Mateusza Morawieckého a všemocného Jaroslawa Kaczynského zlyhala v pandemických prípravách na plnej čiare, na obzore sa objavil rozsudok ústavného súdu o interrupciách. Šokujúci rozsudok z dielne spolitizovaného ústavného súdu, ktorý de facto zakázal interrupcie z dôvodu vážneho poškodenia plodu, vyvolal v tradične konzervatívnom Poľsku obrovské vášne.

Epidemiologické opatrenia sa dostali na vedľajšiu koľaj a ulice celej krajiny sa zaplnili tisíckami prívržencov, ale najmä odporcov politického rozsudku. Najvyšší vládni predstavitelia využili túto príležitosť a začali obviňovať opozíciu z ohrozovania verejného zdravia, využívajúc pritom nálepku vrahov budúcich obetí pandémie.

Vláda chaosu a nenávisti sa má dobre aj v Čechách. Andrej Babiš v snahe zachrániť svoju tvár vymieňa ministrov zdravotníctva ako na bežiacom páse. Tajné schôdzky na Vyšehrade, papalášstvo elitných politikov a nefunkčné opatrenia sú len niektorými znakmi pandemickej politiky Česka. Podobne ako jeho kolegovia v Poľsku, Andrej Babiš sa neobáva polarizácie spoločnosti.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Na Slovensku sa uplatňuje vodcovský princíp. Matovič to skúša dať na čínsku diktatúru

Aj keď takýto prístup najvyšších vládnych predstaviteľov sa na prvý pohľad zdá byť samovražedný, v každom šialenstve sa nachádza nejaká metóda. Posledné týždne ukázali významný pokles podpory pre vlády v strednej Európe. Opozícia je však ešte slabšia a nie je schopná sa spojiť alebo konať.

Matovičov vabank

Práve oslabenie dôvery vo vládu pri úplnom roztrieštení opozície môže byť novou marketingovou stratégiou premiéra Igora Matoviča. Chaotická komunikácia s občanmi v kombinácii s pasívno-agresívnym tónom premiéra a celoplošným testovaním úspešne rozdelili Slovensko na dva tábory.

Naši susedia nám dokázali, že aj v chaose a nenávisti je metóda na vládnutie počas pandémie
 

Na jednej strane stojí tábor prívržencov vlády, ktorý je vinou premiérovej politiky v menšine. Je to však naďalej konzistentná a organizovaná politická sila. Posledné prieskumy ukazujú, že od parlamentných volieb všetky koaličné strany okrem SaS prišli o veľkú časť svojej podpory, ale naďalej disponujú lojálnou voličskou základňou.

Proti ním stoji celé opozičné spektrum, od popieračov pandémie, kotlebovcov, progresívcov, až po nespokojných podnikateľov a prezidentku. Napriek tomu, že odporcovia vlády sú v dnešnom politickom rozpoložení väčšinou, vzhľadom na navzájom diametrálne odlišné názory nie sú schopní vytvoriť voči vláde Igora Matoviča zmysluplnú opozíciu.

Aj keby sme sa v opozičnom priestore dočkali zmysluplného názoru, vláda ho môže veľmi rýchlo zdiskreditovať ako extrémistický alebo oligarchický výmysel a hodiť do koša.

Na snímke v popredí predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) a v pozadí predseda parlamentu SR Boris Kollár (Sme rodina) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Matovič si strelil do kolena. Orava ukázala, že boj s pandémiou patrí samosprávam

Mnohí komentátori sa v priebehu posledných dni zamýšľali nad podstatou celoplošného testovania. Niektorí za ním vidia husársky kúsok Igora Matoviča, výhovorku pre zavedenie lockdownu alebo úplne legitímne riešenie. Namieste je však opýtať sa, či celoplošné testovanie nie je len zámienkou pre ešte väčšiu polarizáciu spoločnosti.

Naši susedia nám dokázali, že aj v chaose a nenávisti je metóda na vládnutie počas pandémie.