Je zrejmé, že vojna na Ukrajine a zvažované zastavenie nákupu ropy a plynu z Ruska, poženú cenu týchto komodít ďalej nahor. Slováci aj Európania sa všeobecne musia pripraviť na ešte vyššiu infláciu ako doteraz. Rekordné ceny energií sa už začínajú prenášať do cien potravín a iných dôležitých produktov či služieb. Pozrime sa na to, kto z tejto situácie profituje a kto, naopak, na ňu doplatí najviac.

Letecké spoločnosti budú výrazne trpieť

Ako „prvé na rane“ sú, logicky, letecké spoločnosti. Tie už od úvodu konfliktu čelia problémom. Najprv vysoké riziko a neskôr uzavretie vzdušného priestoru na Ukrajine a v Rusku pre ne znamená, že do Ázie lietajú oveľa dlhšími koridormi. Navyše letecký benzín tvorí významnú časť nákladov, ktoré idú raketovo nahor. Aerolinky preto od úvodu konfliktu hovoria, že drahé pohonné látky budú musieť premietnuť do cien leteniek. V spoločnosti kuvičích hlasov zaznieva hlas CEO aeroliniek Ryanair Michaela O'Learyho výrazne inak. Hovorí, že aj keď sú „nízkonákladovka“, zatiaľ vedia absorbovať vysoké ceny energií a neplánujú ich preniesť na zákazníkov. Opierajú sa pritom o zabezpečenie približne 80 percent spotreby paliva až do marca 2023. Vyzerá to tak, že tieto progresívne aerolinky opäť dobre čítali situáciu na trhu a „urobili si domáce úlohy“, čiže zabezpečili si zmluvne objemy paliva výrazne dopredu. A keďže to bolo ešte pred konfliktom, podarilo sa im to za dobrú cenu.

Napriek tomu je zrejmé, že najbližších 12 mesiacov bude kritických pre väčšinu leteckých spoločností. Aerolinky sa ešte nestihli otriasť z pandemickej krízy a už musia čeliť ďalšej, tentoraz nákladovej kríze. Ich možnosti tlmiť rast cien palív je výrazne limitovaný.

Drahá ropa znamená drahé  všetky vyrábané produkty

Ropa a ropné produkty sa však nepoužívajú len na pohon motorov, ale sú surovinou vstupujúcou do výrobu množstva produktov. Doslova ich nájdete vo všetkom – od osobných ochranných prostriedkov, plastov, chemikálií až po hnojivá, oblečenie, palivo pre dopravu či dokonca solárne panely. Výrazný podiel majú pri výrobe farieb a pneumatík, kde ceny pôjdu nahor najviac. Dokonca aj výroba cementu závisí na rope, čiže rast cien neminie ani stavebníctvo.

OPECu vysoká cena vyhovuje, neplánuje ťažiť viac

Cena ropy už prekročila 120 dolárov za barel, čo je s odstupom najvyššia cena od roku 2014. Logicky sa pohľady upierajú na OPEC ohľadom možného zvýšenia produkcie. OPEC+ sa však nikam neponáhľa. Na poslednom stretnutí sa rozhodlo, že plány sa nemenia, čiže produkcia podľa plánu porastie mierne až v apríli. Producentom ropy skrátka vyhovuje, že ceny ich komodity rastie a príjmy z každého vyťaženého barelu ropy idú utešene nahor.

Vývoj ceny ropy WTI
Zdroj: www.investing.com
Vývoj ceny ropy WTI

Ropné firmy ako investičná príležitosť

Scenár s odrezaním Ruska od predaja ropy západnému svetu je do budúcnosti pomerne pravdepodobný. Preto sa zrazu pozornosť sústredí na západné ropné firmy Exxon Mobil Corporation a Chevron Corp, od ktorých sa bude očakávať, že výpadok ruskej ropy a plynu nahradia. Hodnota akcií spoločnosti Chevron Corp vzrástla od začiatku ruskej agresie o 20 percent.

Súčasné ťažké obdobie dolieha na finančné trhy najmä kvôli hrozbe spomalenia globálneho ekonomického rastu a stagflácie. Osobitne sa riziko následkov konfliktu prejavuje pri európskych akciách. Americké trhy sú však od prvotného šoku z vojny v pluse. Vojnový konflikt teda so sebou prináša aj nové príležitosti a nie každé investičné portfólio je dnes v ohrození.

Výkonnosť akcií spoločnosti Chevron Corp
Zdroj: www.investing.com
Výkonnosť akcií spoločnosti Chevron Corp
Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora