Programové vyhlásenie vlády je tu. Paradoxne však najdôležitejšie možno je to, čo v ňom nie je. Oproti novembru 1989 sa totiž z neho vytratilo odhodlanie vlády dosiahnuť prosperitu minimalizáciou štátnych zásahov a maximalizáciou trhových riešení.
Kým sme sa dočkali schválenia programového vyhlásenia novej vlády, stihol prísť 17. november. Ten nám dal príležitosť pozrieť sa na naň s väčším odstupom, v kontexte celého ponovembrového vývoja. K tomu najlepšie poslúži krátky pohľad do programových vyhlásení dvoch vlád. Tej súčasnej, slovenskej vlády z novembra 2023. A tej československej, z decembra 1989.
Naša dnešná vláda napríklad deklaruje, že „nová vláda Slovenskej republiky uprednostňuje silný sociálny a právny štát založený na princípoch trhového, dobre fungujúceho a v potrebnej miere regulovaného trhového hospodárstva...“ Naopak, „vláda národného porozumenia“ v decembri 1989 vnímala reguláciu oveľa kritickejšie: „Ekonomický program vlády sa chce zásadne a dôsledne rozísť s tým typom hospodárenia, ktorý u nás prevládal v minulých desaťročiach.“
Zásadne inak sa obe vlády pozerali na úlohu štátu, ale aj na fungovanie trhu. „Trh je založený na slobode ľudí. ... dáva každému jedincovi príležitosť sledovaním vlastných záujmov najlepšie prospieť všetkým ostatným. Trh nie je nástrojom vlády“.
Aby nedošlo k omylu, toto je citát z programového vyhlásenia vlády premiéra Čalfu. Vnímanie dnešnej vlády je úplne opačné. Nie trh, ale štát: „Tento cieľ (konkurencieschopnosť) na strategickej úrovni nie je možné dosiahnuť spoliehaním sa na spontánne trhové sily, je zodpovednosťou a úlohou silného štátu...“.
No a ešte jeden citát z PVV z decembra 1989, ktorý názorne ilustruje, že rozdiel v nazeraní na ekonomiku a úlohu štátu v nej medzi obidvomi vládami nemôže byť väčší: „Trhovú ekonomiku musíme prijať so všetkými jej výhodami i nevýhodami. ... pretože len tá je schopná zabezpečiť ekonomickú racionalitu ...“ Naša dnešná vláda nesúhlasí a kontruje: „Štátne intervencie budú smerovať do oblastí zlyhania trhu...“
Je smutné, kam sme sa mentálne dostali od 17. novembra 1989. Vláda, v ktorej bolo 10 členov komunistickej strany, vtedy položila pevné základy transformácie centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú ekonomiku. Otvorila nové možnosti pre podnikanie, zahraničné investície, ktoré priniesli obnovu a modernizáciu ekonomiky a zlepšovali životnú úroveň obyvateľstva. Dnes, po 34 rokoch, je vláda pripravená vydať sa opačným smerom.