V pondelok 4. januára, v prvý pracovný deň nového roka a mesiac po poslednej úprave dohody, sa zástupcovia skupiny ROPEC (Rusko + OPEC) opäť stretli. Už sa ani nezdržiavali „pred-samitom“ Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), radšej sa hneď zišli všetci.
Konsenzus v rámci OPECu znel, že by bolo dobré podržať stabilnú úroveň produkcie. Riadili sa záverom technickej komisie OPECu, ktorá zasadala deň predtým. Riziká na strane dopytu sú ešte väčšie, než boli v decembri a vzhľadom na už zvýšenú kvótu spred mesiaca by bolo múdre nerobiť nič.
OPEC, Rusko, koronakríza, ceny: Veľký ropný kolotoč pokračuje
OPEC chce stabilitu, Rusko zvýšenie
Tu sa však postavili zástupcovia Moskvy a vyhlásili, že chcú zvyšovať produkciu. Opäť sa tak ukázali rozdiely medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Zatiaľ čo líder OPECu (väčšinou) chráni ceny ropy, Rusko si bráni podiel na trhu. A vyššie ceny ropy (aktuálne 11-mesačné maximá) by mohli opäť rozbehnúť produkciu bridlicovej ropy v Severnej Amerike.
Prítomný ruský vicepremiér Alexander Novak navrhoval na ďalšie obdobie rovnaké zvýšenie produkcie ako v januári, teda o 500-tisíc barelov denne. Veľká väčšina OPECu (dokonca vrátane Spojených arabských emirátov) bola za ponechanie produkcie na januárovej úrovni.
Postoj Moskvy bol jasný, ceny ropy by mali byť optimálne v pásme 45/55 dolárov (Brent) a ak v hornej časti pásma ROPEC nenavýši export, navýšia ho konkurenti. Kazachstan, druhý najväčší člen kartelu mimo OPEC, podporil stanovisko Ruska.
Saudská Arábia teda absolvovala druhý samit ROPEC po sebe, kde bola ako „šéfka“ prehlasovaná. Samit bol totiž odročený na ďalší deň a namiesto otázky „navýšiť produkciu, alebo nie“ sa už riešila odpoveď na otázku: „o koľko môžeme navýšiť produkciu“.
Delegáti samitu dokonca neskôr potvrdili, že Rijád pôvodne prišiel s návrhom, aby sa zvýšenie produkcie o 500-tisíc barelov v januári kompenzovalo poklesom produkcie o rovnaký objem vo februári. To neprešlo, ale v rámci OPECu aspoň existoval kompromis, že s produkciou sa pohybovať nebude.
Lenže Rusko bolo prisilným hráčom na to, aby ho ignorovali. Moskva bola ochotná vyjednávať, ale odmietala podržať produkciu na rovnakej úrovni.
Na druhý deň samitu (5. 1.) ešte stále existovala nádej, že sa uhrá kompromis a produkcia sa nebude meniť. Hovorilo sa, že vo februári sa ROPEC znovu stretne a ak to situácia dovolí, produkcia sa môže navýšiť. Riziká sú obrovské a situácia neprehľadná, zhodli sa prítomní na samite. To už noviny písali o britskej mutácii koronavírusu, ktorá je infekčnejšia.
Ako zvýšiť kvótu nespokojencom a ochrániť ceny
Kompromis sa ale hľadal ťažko a tak nakoniec urobili Rusku a Kazachstanu ústupok. Vo februári môžu navýšiť produkciu o 75-tisíc barelov denne a v marci o ďalších 120-tisíc. Pre všetkých ostatných sa kvóta nemení, najbližšie stretnutie má byť vo februári a dohadovať sa budú aprílové kvóty.
V stávke muselo byť naozaj veľa, pretože Moskva úplne ponížila OPEC, ktorý to prijal v mene dohody. Ak si spomínate, v decembri Spojené arabské emiráty kritizovali (okrem iného) Moskvu, že prekračuje stanovené kvóty a že by to mala kompenzovať poklesom produkcie. Rusko to odmietlo a vyhovorilo sa na počasie. O mesiac neskôr môže Rusko navýšiť produkciu (spolu s Kazachstanom) a ďalší mesiac ju môže navýšiť ešte viac, čím získa výhodu oproti OPECu.
Matka všetkých kompromisov za vysokú cenu
Prekvapenia sa však nekončili. Po skončení samitu a zverejnení oficiálneho komuniké sa pred novinárov postavil predstaviteľ Saudskej Arábie a oznámil, že Rijád pre február a marec znižuje produkciu o jeden milión barelov ropy denne ako dobrovoľný škrt.
A tak sa zrodila matka všetkých kompromisov. Saudská Arábia ochránila ceny ropy (tie po oznámení skočili o 5 percent nahor na nové takmer ročné maximá) a Rusko si zlepší podiel na trhu. Rijád za to zaplatí svojim podielom, pretože vedel, že škrty na úrovni OPECu (a ROPECu už vôbec nie) nepresadí.
História však ukazuje, že toto nie je udržateľná cesta a jednostranné uskromňovanie sa Saudská Arábia dokáže znášať len do určitej miery. Teraz však dosiahla, čo chcela. Ak započítame januárový nárast produkcie ROPEC a februárový a marcový nárast produkcie Ruska a Kazachstanu, dobrovoľné škrty lídra OPECu spôsobia, že v 1Q2021 bude priemerná produkcia ROPECu nižšia o približne 300-tisíc barelov ropy denne.
Vzhľadom na fakt, že dohoda o produkcii sa upravuje už každý mesiac a situácia prestáva byť prehľadná, rozhodli sme sa vniesť do situácie trochu svetla nasledujúcim grafom. Princíp je ten istý, ako bol pri poslednej analýze. Január 2020 slúži ako referenčná úroveň (posledný mesiac, na ktorý ešte nemala vplyv uzávierka ekonomiky) a následne sme naniesli do grafu plánovanú resp. očakávanú produkciu a dopyt, ako boli videné v čase dohody o produkcii z apríla 2020.
Oproti nim sme do grafu naniesli reálne dáta, ktoré boli zverejnené v januári 2021. Línie produkcie ROPECu sú až tri. Dohodnutá úroveň z apríla 2020, úprava z decembra 2020 a následne aj ďalšia úprava z januára 2021.
Z grafu vidno dve podstatné veci. Decembrová dohoda, ktorá aspoň obmedzila rast produkčnej kvóty, dostala ROPEC bližšie k plneniu dohody z apríla 2020. Januárový prekvapivý krok Saudskej Arábie dostáva produkciu dokonca nižšie, než bolo ešte v apríli 2020 dohodnuté.
Graf jasne ukazuje, že od augusta ROPEC kontinuálne prekračoval plánovanú produkciu. Ak by produkciu od januára 2021 nezvýšil (dohoda z apríla 2020 počítala s nárastom produkcie od začiatku roka 2021), situácia by sa napravila sama. Preto Saudská Arábia presadzovala myšlienku stabilnej produkcie.
Decembrová dohoda však pripúšťala, že divergencia produkcie oproti plánu by sa obnovila a výhľad do marca 2021 bol taký, že bude rásť. Dohodnuté na papieri to nebolo, ale výmenou za odloženie rastu produkcie o 2 milióny barelov v januári sa očakávalo, že produkcia bude rásť o 500-tisíc barelov nielen v januári, ale aj februári, marci a apríli. Preto v januári Saudská Arábia prišla s návrhom, aby sa januárový rast produkcie zvrátil. Keď neuspela, a Rusko si dokonca presadilo aspoň kozmetický nárast svojej kvóty, znížila produkciu ona.
Chronicky zaostávajúci dopyt
Po januárovej úprave dohody ROPEC tak môžeme stručne zosumarizovať situáciu. Keď sa v apríli 2020 spisovala dohoda o obmedzení produkcie, očakávalo sa, že v decembri 2020 bude dopyt po rope o ako 3 milióny barelov denne vyšší, než bol v januári 2020. V skutočnosti však bol o 1,1 milióna barelov nižší.
Podľa pôvodného plánu mal mať ROPEC v decembri 2020 o 6,8 milióna barelov nižšiu produkciu, než na začiatku roka 2020. Nakoniec však bola z dôvodu prekračovania kvóty nižšia len o 5,2 milióna barelov. Dopyt po rope teda zaostal o viac ako 4 milióny barelov, zatiaľ čo produkcia kartelu bola o 1,6 milióna barelov vyššia oproti plánu. To je veľká divergencia, ktorá podstatne oddialila plánované zníženie naakumulovaných zásob ropy vo svete.
Krok Saudskej Arábie (zníženie jej produkcie) by mal spôsobiť, že na konci marca 2021 by sa mala produkcia ROPECu nachádzať o 5,5 milióna barelov ropy nižšie oproti januáru 2020, zatiaľ čo pôvodná dohoda z apríla 2020 počítala s tým, že produkcia bude o 4,9 milióna barelov ropy nižšie. Tým sa divergencia čiastočne zmenší a produkcia bude viac zodpovedať nečakane slabému dopytu po rope.
To je však len plán, realita sa bude pravdepodobne líšiť. Najbližšie stretnutie, na ktorom sa bude rokovať o produkčných kvótach, ktoré budú platiť po marci 2021, je naplánované na 4. marca 2021. Vzhľadom na priebeh decembrového a januárového samitu sa máme na čo tešiť.
Autor je vedúcim výskumu fondu HarBull Oil Fund spoločnosti CM Capital
Zdroje: wsj.com, reuters.com, worldoil.com, usnews.com, cnbc.com
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora