Od februára až do apríla vykazovala naša priemyselná výroba medziročný pokles, ktorý sa z mesiac na mesiac prehlboval. Podľa najnovších údajov Štatistického úradu sa ale v máji tento trend zmenil a produkcia našich priemyselníkov sa medziročne zvýšila o 1,1 percenta. K rastu výroby pritom došlo až v 10 priemyselných odvetvia z celkovo 15 odvetví.

Vyššia výroba automobiliek

Pod rast našej priemyselnej produkcie sa podpísala hlavne vyššia výroba automobilov, ktorej sa v máji darilo po predchádzajúcich štyroch mesiacoch poklesov. Výroba automobilov medziročne vzrástla o 10,3 percenta, a to napriek tomu, že v svetovej ekonomike stále pretrváva nedostatok mnohých surovín a komponenetov vrátane čipov a polovodičov.

Problémy s dodávkami surovín

Naopak, smerom nadol bola aj naša priemyselná výroba ťahaná hlavne výrobou elektriny a plynu a tiež výrobou ropných produktov. Išlo teda o dve významné odvetvia.

Negatívne na náš priemysel vplývajú problémy s dodávkami surovín a komponentov v dôsledku vojny na Ukrajine a tiež aj rekordné ceny energetických komodít, ktoré predražujú výrobu.

Medziročné porovnanie priemyselnej výroby

Dvojciferný rast produkcie v máji dosiahol farmaceutický priemysel (o 30 percent), výroba elektrickch zariadení (o cca 21 percent) a textilný priemysel (o takmer 16 percent). Na raste našej priemyselnej produkcie sa ale podieľala hlavne výroba automobilov, ktorá oproti vlaňajšku vzrástla o desatinu. Pozitívne na naše hospodárstvo vplývala aj výroba strojov a zariadení s rastom o takmer 4 percentá a výroba kovov s rastom o takmer 3 percentá.

Smerom nadol bol náš priemysel potiahnutý hlavne výrazným poklesom vo výrobe elektriny a plynu (o -27 percent) a poklesom výroby ropných produktov (o -20 percent ). Okrem toho sa nedarilo ani výrobe počítačov a elektroniky, ktorá patrí medzi naše najdôležitejšie odvetvia.

Ako sa bude vyvíjať priemyselná produkcia v ďalších mesiacoch?

Vývoj v priemyselnej výrobe bude aj v ďalších mesiacoch kolísavý. Smerom nadol bude produkcia našich priemyselníkov ťahaná nedostatkom surovín a materiálov, ktorý je spôsobený vojnou na Ukrajine. Tá narušuje dodávateľsko – odberateľské vzťahy a dodávky surovín. Pre slovenský priemysel je asi najciteľnejší nedostatok čipov a polovodičov.

Kvôli vojnovému konfliktu sa trhy obávajú  nedostatku ropy a plynu, čo by zasiahlo aj európsky priemysel. Ten je už teraz negatívne ovplyvnený prudko rastúcimi cenami energií, ktoré predražujú výrobu. Okrem toho priemysel čelí aj nedostaku iných produktov – Rusko je totiž dôležitým exportérom kovov ako paládium, lítium a hliník.

Spolu s Ukrajinou patria medzi najväčších producentov neónového plynu, ktorý sa používa pri výrobe polovodičov, a ďalších vzácnych plynov. To môže ešte viac prehĺbiť nedostatok čipov a polovodičov na globálnom trhu.

Jana Glasová

Od začiatku roka 2021 pôsobí ako analytička 365.bank. Predtým pracovala na pozícii ekonomickej analytičky Poštovej banky, kam nastúpila ako absolventka Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. V rámci svojej práce sa zameriava na sledovanie a prognózovanie ekonomického vývoja doma aj vo svete, analyzovanie vývoja HDP, inflácie, trhu práce či komoditných trhov a cien nehnuteľností.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 

Ďalšie dôležité správy

Prísne regulácie, nedostatok surovín či neschopnosť aplikovať výsledky výskumu do praxe môžu za to, že obranný priemysel Európy čelí obmedzeniam, vyjadril sa pre Euractiv Jiří Hynek, predstaviteľ českého zbrojárskeho priemyslu. Okrem problémov v oblasti regulácie a dodávateľského reťazca má sektor obrany aj zlú povesť, čo spôsobuje ťažkosti v oblasti investovania.
Neprehliadnite

Európska obrana má zlú povesť, tvrdí predstaviteľ českého zbrojárskeho priemyslu