Každé desaťročie dôjde k zásadnej zmene paradigmy. Zvyčajne sa taká zmena objaví ako kuriózna udalosť, ktorá zmení všetko pôvodné a dovtedy zaužívané.
Bývalý generálny riaditeľ Microstrategy a najväčší bitcoinový nadšenec, Michael Saylor, si myslí, že touto zmenou paradigmy je v súčasnosti koncept monetárnej energie.
Ešte pred desiatimi rokmi bola myšlienka prenosu miliardového bloku digitálnej energie za zlomok sekundy s okamžitým vysporiadaním nemysliteľná. A to bez potreby tretej strany či sprostredkovateľa.
Dnes sa táto myšlienka javí ako normálna a úplne prirodzená.
Čo je zmena paradigmy?
Zmenou paradigmy sa zvyčajne rozumie revolučný nový koncept, myšlienka alebo spôsob konania, ktorý nahrádza staré viery alebo spôsoby konania.
Poslednou takou zmenou paradigmy bol internet. Napríklad v investovaní musel pred internetom klient telefonicky zavolať svojmu maklérovi, ktorý mu vypísal nákupný príkaz, následne zavolal sprostredkovateľskej firme, kde zrealizoval obchod a na konci poslal klientovi potvrdenie faxom. Vďaka internetu dnes taký obchod trvá zlomok sekundy.
Tradičné brokerské firmy však investovali miliardy dolárov, aby takejto inovácii zabránili. Pri spätnom pohľade je jasné, že to bol vopred prehraný boj. Každá zmena paradigmy podkopáva existujúci status quo, ktorý je často zastaralým konceptom. Ľudia sa ich však zvyčajne držia, pretože sú s nimi stotožnení a zvykli si na nich.
Bankový lupiči požadujú späť vlastné peniaze
Niečoho podobného sme svedkami aj dnes.
Vlády po celom svete míňajú bilióny na záchranu tradičného, zastaralého bankového systému aj napriek tomu, že jeho kolaps je neodvratný. A nie je tomu tak len kvôli súčasnej kríze. Je to výsledok desaťročí zlých politických rozhodnutí, ktoré vďaka kríze len vyplávali na povrch. Lockdowny, inflácia, recesia, energetická kríza alebo vojna sú len symptómami tejto zmeny paradigmy.
Zatiaľ najzreteľnejšie príklady upadajúcich bankových systémov môžeme pozorovať v krajinách ako Venezuela, Turecko, Argentína ale aj Čina a Rusko. V Libanone sa tamojšia vláda drží bankového systému tak zúfalo, že len za posledných 18 mesiacov libra stratila 90 percent svojej hodnoty. To viedlo k takým absurdným situáciám ako vlámanie niektorých klientov do pobočiek v snahe dostať sa k vlastným úsporám po tom čo im banky zmrazili účty. Títo novodobí bankoví lupiči sa v podstate len dožadovali toho, aby im banka vrátila ich vlastné peniaze.
Zmena príde rýchlejšie ako si myslíme
Pri pohľade na devalváciu eura sa na podobné kuriozity môžeme čoskoro pripraviť aj v našich končinách. Zmena paradigmy príde rýchlejšie ako si myslíme. Stačí sa pozrieť do histórie.
Napríklad automobilom trvalo menej ako 10 rokov, kým úplne nahradili konský pohon, ktorý bol zaužívaný celé tisícročia. Rovnako aj digitálne fotoaparáty zdecimovali film len za pár rokov.
Podobný osud teraz čaká aj súčasný bankový systém.
Bitcoin a koncept decentralizovaného prenosu monetárnej energie bol pred desiatimi rokmi absurditou. Dnes ho využíva viac ako 120 miliónov ľudí, ako aj každá globálna banka a všetci významní globálni regulátori ho odobrili ako digitálnu komoditu.
Nehovoriac o tom, že miliardy ľudí už pochopilo aké miesto vo svetovej ekonomike táto nová digitálna monetárna sieť má.
Nová paradigma nahrádza starú
Nové paradigmy boli v dejinách tak revolučné, že si vyžiadali odstránenie starých a vytvorenie úplne nových priemyselných odvetví. A to aj napriek zúfalej snahe starých odvetví ochrániť si svoje monopolné postavenie. Zmena paradigmy nakoniec vždy nahradila staré odvetvia a prišla s novými efektívnejšími riešeniami.
Aj tá súčasná prináša riešenie. Dokáže ochrániť majetok pred nekonečnou infláciou a devalváciou fiat mien.
Stačí ju len prijať a nechať históriu plynúť prirodzenou cestou.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora