Veľké krízy si vyžadujú veľké obete. Toto pravidlo platí aj pre Slovenskú republiku. V posledných týždňoch sme boli svedkami raketového rastu počtu nakazených novým koronavírusom, opätovného zavádzania obmedzení a uzatvárania ekonomiky.

Premiér Igor Matovič sa rozhodol vyplávať do neznámych vôd a posledné dni tvrdo agitoval za organizáciu celoplošného testovania. Pilotné kolo na Orave a v Bardejove mu dodalo krídla a napriek početnej a meritórnej kritike sa extravagantný plán stal skutočnosťou.

Mnohé nedostatky, vychádzajúce či už z dlhodobých systémových problémov alebo z arogantnej a chaotickej komunikácie premiéra, nezastavili prípravy najambicióznejšej operácie v moderných dejinách Slovenska. Desaťtisíce zdravotníkov, vojakov, policajtov a dobrovoľníkov budú cez víkend obsluhovať viac ako 5-tisíc odberných miest.

Vláda chaosu

Igor Matovič sa v posledných dňoch neprejavil len ako tragický krízový manažér, ale aj ako človek s autoritárskými tendenciami. Vyvolávanie všeobecného chaosu a spoločenskej nevraživosti podľa  populistickej príručky Andreja Babiša a Jaroslawa Kaczynského sa stalo jeho každodennou rutinou.

Často sa mohlo zdať, že premiérovi záleží viac na titulkoch zahraničných časopisov a gratuláciach európskych lídrov ako na vytvorení funkčného plánu. V politickom a najmä v mediálnom priestore už mnohokrát zaznela kritika pripravovaného plošného testovania.

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas príhovoru v rámci 16. schôdze NR SR 23. októbra 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Psy štekajú a karavána ide ďalej. Pandémia rozdeľuje spoločnosť, no premiéri vo V4 sú vysmiati

Jej terčom nebola len spoľahlivosť a výpovedná hodnota antigénových testov, ale aj komunikácia so samosprávami, nedostatok zdravotníckych pracovníkov a vojakov a otázka dobrovoľnosti samotného testovania.

Napriek úsiliu o verejnú debatu a dôkladné zváženie nevyhnutnosti plošného testovania nič nedokázalo zastaviť Igora Matoviča. Celoplošné testovanie so všetkými svojimi prínosmi a rizikami bude.

Premiér je unavený

Matovičov výrok „Už nikdy nechcem byť premiérom“ v stredajšej diskusii Denníka N poukazuje na vyťaženosť a únavu predsedu vlády. Napriek jeho početným zlyhaniam a neschopnosti komunikovať je treba priznať, že sa nachádza vo veľmi náročnej situácii.

Postava politického agitátora, marketingového génia a „nosiča vody“ by nebola vhodnou konfiguráciou na štátnicku pozíciu ani za „normálnych čias“, a už vôbec nie počas najväčšej krízy v moderných dejinách Slovenska.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Na Slovensku sa uplatňuje vodcovský princíp. Matovič to skúša dať na čínsku diktatúru

Posledné týždne ukázali, že Igor Matovič napriek svojim snahám a dobrému úmyslu nezvláda úlohu predsedu vlády. Na vyvodenie politickej zodpovednosti však teraz nie je čas.

Politickú zodpovednosť si nechajme na zajtra

Rozhodnutie už padlo, vojaci sú v teréne, formovanie odberných miest je v plnom prúde a zdravotnícky personál sa pripravuje na veľmi dlhý a náročný víkend.

Spochybňovať a kritizovať operáciu „Spoločná zodpovednosť“ má však zmysel aj dnes. Napriek tomu, že kocky sú už prakticky hodené a Slovensko ide do vabanku, základný princíp pravného štátu nemôže byť svojvoľne ohýbaný. Od toho, či z testovacieho vabanku vyjde ako víťaz a vzor pre celý svet, alebo sa zapíše do dejín ako obeť megalomanského plánu, bude závisieť celá politická budúcnosť Igora Matoviča.

Premiér je z výkonu svojej funkcie právom unavený. Doprajme mu preto v najbližších dňoch chvíľu oddychu. Príležitosť na vyvodenie politickej zodpovednosti môže nastať skôr, než si myslíme.