Ropa právom púta pozornosť investorov
Celý energetický sektor „boostuje“ energetická kríza, ktorú prehĺbila vojna na Ukrajine. Jej sprievodným javom je zdražovanie celého radu energií, ktoré je okrem iného podporované neistotou ohľadom dodávok ropy a plynu z Ruska do Európy a zvyšku sveta. Európa ešte stále zostáva do istej miery závislá na ruských energických nosičoch, a to prispieva k rastu cien.
To, že je situácia hodná pozornosti investorov, dokazuje aj krok Warrena Buffetta, ktorý je legendou medzi investormi práve preto, že dokáže veľmi dobre odhadovať budúci vývoj v rôznych segmentoch. Identifikuje firmy s potenciálom a usiluje sa o ich zaradenie do svojho portfólia skôr ako ostatní. Buffett sa posledný rok zameral na energetické nákupy a jeho investičná firma Berkshire Hathaway už získala povolenie regulátorov na kúpu 50-percentného podielu v ropnej firme Occidental Petroleum.
Cena ropy je aj napriek obavám stále vysoko
Investori sledujú, čo sa na trhu aktuálne deje a pozerajú sa do blízkej budúcnosti. Ceny ropy sa v posledných mesiacoch pohybujú na maximách, aj keď od prelomu augusta a septembra došlo ku korekcii kvôli obavám zo sprísňovania menovej politiky ako reakcii na pokračujúci rýchly rast inflácie.
Tá by mohla spomaliť rast globálnej ekonomiky, čo by malo priamy dopad na dopyt po rope. Momentálne sa však ceny stále držia na vysokých hodnotách. Cena futures kontraktu na ropu WTI s dodávkou v októbri 2022 sa pohybuje okolo úrovne 86 USD za barel a cena futures kontraktu severomorskej Brent s dodávkou v novembri 2022 dosahuje okolo 92 USD za barel.
Čo by mohlo ceny ropy stlačiť nižšie
Samozrejme, najbližšie týždne a mesiace môžu tlačiť na ceny ropy. Potenciálnych faktorov je hneď niekoľko. Je to reálna obava z možnej recesie a plánované ďalšie zvýšenia úrokových sadzieb centrálnych bánk, primárne amerického FEDu a európskej ECB. Tieto kroky by logicky motivovali investorov presunúť časť aktív do bezpečných prístavov, čiže okrem iného aj preč z ropných derivátov.
Svoj podiel na destabilizácii môže mať aj Čína kvôli novým prípadov covid-19, politike nulovej tolerancie a s ňou spojenými reštrikciami a obmedzeniu výroby. Nehovoriac o probléme v čínskom sektore nehnuteľností, ktorý výrazne spomaľuje ekonomický rast Číny. Medvedie signály vysiela aj OPEC+, ktorý v základnom scenári hovorí o tohtoročnom prebytku ropy v objeme 900-tisíc barelov denne, čo je o 100-tisíc barelov denne viac ako pred mesiacom.
Je hneď niekoľko faktorov, ktoré môžu cenu ropy podporiť
Na druhej strane existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu hrať v prospech rastu cien ropy. Saudská Arábia nedávno naznačila, že OPEC+ by mohol oklieštiť súčasnú produkciu a stabilizovať tak ceny komodity. Zaujímavé sú tiež údaje American Petroleum Institute (API) o zásobách benzínu.
Tie klesli za týždeň končiaci 26. augustom o 3,4 milióna barelov a zásoby nafty a leteckého paliva o 1,7 milióna barelov. Ak ide o benzín, analytici oslovení agentúrou Reuters čakali tretinové číslo. Pri zásobách nafty a leteckého benzínu sa odhady pohybovali okolo 1 milióna barelov.
Táto minca však má aj druhú stranu, a to sú zásoby ropy, ktoré zase v rovnako čase narástli o 593-tisíc barelov. A pritom odhady predpokladali pokles v objeme 1,5 milióna barelov. Každopádne, cenu energetických komodít v posledných týždňoch podporuje aj vyostrovanie sporu medzi EÚ a Ruskom okolo dodávok plynu.
Rusko sa snaží tlačiť na EÚ redukovaním dodávok a odstavovaním plynovodov z rôznych dôvodov, doplnených vyjadreniami, že pri prijatí cenovej regulácie odstaví dodávky plynu do Európy úplne.
Ropné spoločnosti majú rozhodne potenciál
Nech sa už bude cena ropy vyvíjať ktorýmkoľvek smerom, faktom zostáva, že je dnes drahou komoditou. Podľa dát z Investing.com narástla cena ropy Brent za posledný rok o 33 percent a cena WTI o 28 percent. Pri ďalšom vývoji zostáva v hre veľa faktorov, ktoré vytvárajú priestor na potenciálnu investíciu do akcií ropných spoločností. Ak ide týmto smerom legendárny veštec z Omahy, je to neklamný znak toho, že by sa vývoj mohol vydať pozitívnym smerom.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora