Grécky filozof Herakleitos pred viac ako 2500 rokmi povedal: „Jedinou istotou v živote je zmena.“
Pred tridsiatimi rokmi bol touto zmenou mobilný smartfón, po ktorom hneď nasledoval internet. Obe tieto technológie zmenili život azda každému človeku na svete. Vďaka nim sme ušetrili množstvo času, komunikácia je efektívnejšia. No okrem toho profitovať na tom dokázali len najväčšie fondy a niekoľko ich bohatých klientov. Zvyšok populácie bol postavený mimo hru.
Dnes tu máme ďalšiu veľkú zmenu, ktorá mieri k tomu, aby sa stala rovnakou istotou ako smartfóny a internet. Je ňou bitcoin a decentralizované financovanie, tzv. DeFi. Na rozdiel od všetkých predchádzajúcich technologických zmien z tejto oblasti môžeme profitovať všetci.
Miliarda ľudí
Podľa údajov Real Vision internet v rokoch 1990 až 2000 rástol ročne 63 percentným tempom. V tej dobe to bola najvyššia miera rastu akejkoľvek technológie v histórii.
Pre porovnanie, v roku 1997 používalo internet 140 miliónov ľudí a odvetvie rástlo každoročne o 63 percent. Bitcoin má teraz zhruba rovnaký počet používateľov ako internet v roku 1997. Každý rok však rastie o 113 percent, čo je dvojnásobok rýchlosti rastu internetu.
Pri tomto tempe rastu ho bude do roku 2024 používať miliarda ľudí.
Revolúcia s rovnakými podmienkami
Rovnako ako internet, ani súčasným globálnym korporáciám táto revolúcia nie je po vôli. Monopoly a oligopoly sa v prvom rade snažia udržať si svoje pozície na trhu. Tentoraz sú však mimo hry.
Ich rigidná štruktúra spojená s preregulovaným prostredím totiž väčšine bráni v prístupe tomuto lukratívnemu odvetviu.
V deväťdesiatych rokoch mohli v zárodku nakupovať internetové spoločnosti len veľké fondy a na sekundárny trh sa dostávali už len firmy, ktoré zarobili 10 alebo často aj 100 násobky pre VC a private equity fondy. Retailové burzy ako Nasdaq veľkým investorom slúžili predovšetkým ako forma výhodného exitu. Inými slovami, celá táto investičná hra bola zmanipulovaná v prospech 0,01 percenta najbohatšej vrstvy populácie. Ak ste neboli takzvaným kvalifikovaným investorom s voľnými miliónmi, mali ste smolu.
Teraz je to iné.
Na rozdiel od internetovej technológie sa krypto monetarizuje. To znamená, že na raste trhu môže profitovať každý. Je to niečo ako paralelný finančný systém s možnosťou nákupu, predaja, prevodu a uchovávania majetku.
Každý na planéte sa teraz môže zúčastniť tejto zmeny kúpou hoci len zlomku bitcoinu, eterea alebo akejkoľvek inej kryptomeny. Táto revolúcia sa vyznačuje tým, že má pre každého rovnaké podmienky a každý má rovnakú príležitosť zarobiť. V skutočnosti je to prvá príležitosť v doterajšej histórii, kedy môžu aj obyčajní ľudia predbehnúť veľké firmy a privátnych investorov.
Nádej pre zatratených mileniálov
O generácii takzvaných mileniálov sa zvyčajne uvažuje ako o privilegovanej generácii. Pravdou je, že ide pravdepodobne o jednu z najchudobnejších generácií v histórii.
Nedáva vám to zmysel?
Vo väčšine západných krajín zdedili ich rodičia z generácie „baby boomer“ ekonomiku s historicky najnižším ohodnotením akcií, dlhopisov a nehnuteľností. Napríklad priemerný majetok domácnosti v USA v roku 1970 bol 17 000 dolárov. Podľa amerického US Census Bureau je táto hodnota dnes 217 500 dolárov. Aj na Slovensku, v 90-tych rokoch, ste si mohli kúpiť byt v Bratislave za 20 000 eur, dnes vám nemusí stačiť ani 10 násobok. Na tom sa nedalo prerobiť. Aj preto teraz generácia baby boomerov vlastní väčšinu svetového majetku.
Mileniáli začínajú s presne opačnými podmienkami. Do vienka dostali historicky najvyššie hodnoty akcií, dlhopisov ale aj nehnuteľností. Nehovoriac o tom, že pritom čelia vysokej inflácii a nízkemu ekonomickému rastu.
Zdá sa to až kruté a keby neexistovali kryptomeny, boli by doslova zatratení.
Nejde o domnienku, pozrime sa na fakty. Napríklad, bitcoin rastie o 113 percent, rýchlejšie ako ktorákoľvek iná technológia predtým, pričom už desaťročie dosahuje v priemere viac ako 200 percentný rast ročne. Od svojho vzniku narástol o viac ako 2 milióny percent. Žiadne iné aktívum v doterajšej histórii nedokázalo dosiahnuť taký impozantný výsledok.
Jeden z najväčších fondových správcov na svete, spoločnosť Fidelity, vidí reálne návratnosť 100-násobku súčasných ocenení. Dokonca ani baby boomers nedostali takú návratnosť. Máloktoré nehnuteľnosti dosiahli 100 násobnú návratnosť.
Navyše, ak do toho zahrnieme celý potenciál trhu s kryptomenami a DeFi, očakávaný výnos by mohol byť ešte vyšší.
Všeobecne povedané, mileniáli môžu byť cynickí, narcistickí a rozmaznaní. Napriek tomu však majú určitú výhodu oproti ostatným. Je ňou ich intuitívna znalosť technológií, čím sa dokážu lepšie prispôsobiť zmenám.
Bitcoin však nie je šancou len pre mileniálov. Je to príležitosť, ktorú by si nikto nemal nechať ujsť.
Ak to uchopíme za správny koniec, bude to najväčší medzigeneračný prevod bohatstva v histórii. Ak tú príležitosť premeškáme, ostanú nám opäť len oči pre plač a plné ústa výčitiek, že za to môžu bohatí a vláda.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora