Medzinárodný menový fond (MMF) varuje pred rizikom “kryptoizácie” v rozvíjajúcich sa ekonomikách. 

Nedávno totiž vydal správu, podľa ktorej sú obyvatelia týchto krajín náchylnejší používať digitálne aktíva namiesto vlastnej meny.

„Aktíva kryptomien sú volatilné a len ťažko sa dajú použiť ako peniaze,” povedala Kristalina Georgieva, bulharská ekonómka a výkonná riaditeľka MMF.

Je to ale naozaj tak? A čo je skutočným dôvodom obáv MMF? Čo mu na bitcoinoch a kryptomenách prekáža? 

Poďme sa na to pozrieť. 

Výrazné signály globálnej adopcie 

Kým Salvádor bol v roku 2021 prvou krajinou, ktorá zaviedla bitcoin za oficiálnu menu. 

Avšak, objem obchodovania s bitcoinmi a kryptomenami sa výrazne zvýšil najmä počas lockdownov v roku 2020 a dolárový Tether (USDT), zaznamenal výrazný nárast v objeme najmä na rozvíjajúcich sa trhov. 

Skvelým príkladom je Turecko, kde prijatie digitálnych aktív v posledných mesiacoch zaznamenalo prudký nárast. Jedným z dôvodov je 70-percentná inflácia a túžba tureckého ľudu zachrániť si zvyšok svojho majetku. 

Nasledujúci graf zobrazuje objem obchodovania s Tetherom v Turecku v porovnaní s menami niektorých iných rozvíjajúcich sa trhov. 

Medzinárodný menový fond
Zdroj: Medzinárodný menový fond

Tento fenomén sa prejavuje aj v mnohých iných krajinách. 

Napríklad po zavedení sankcií proti Rusku ale hlavne po invázii sa v Rusku a na Ukrajine prudko zvýšil objem obchodovania s Tetherom. 

Medzinárodný menový fond
Zdroj: Medzinárodný menový fond

A v neposlednom rade, Stredoafrická republika sa nedávno stala druhou krajinou, ktorá prijala Bitcoin ako oficiálne platidlo. A rovnako ako v prípade Salvádoru, bol MMF znepokojený týmto rozhodnutím.  

Stablecoiny sú hlavnou hrozbou pre MMF

Zatiaľ čo sa MMF obáva vzostupu popularity bitcoinu, uvedomuje si tiež, že bitcoin čoraz viac začína plniť úlohu zlata a nebude schopný nahradiť každodenné platby. 

Oveľa väčšou hrozbou sú pre MMF stablecoiny. Ich prijatie je totiž pre rozvíjajúce sa trhy kľúčové najmä v dôsledku vysokej inflácii. 

To, čo sa deje v Turecku, Rusku, či na Ukrajine, je skvelým príkladom, ale nesmieme zabúdať na to, čo sa deje v krajinách ako Argentína, Zimbabwe, Srí Lanka alebo Libanon

Mnohé tovary, od automobilov počnúc, a končiac nehnuteľnosťami sú už dnes v týchto krajinách denominované v dolároch. Takéto transakcie sa často vykonávajú v hotovosti alebo prostredníctvom komplikovaných bankových transakcií. 

Stablecoiny tak umožňujú ľuďom zbaviť sa svojich miestnych mien, vymeniť ich za americký dolár a používať ich na všetko od úspor, investícií až po platby a prevody. 

Neúčinné opatrenia MMF

MMF si je plne vedomý tohto rizika. 

Na riešenie rizík kryptoizácie navrhuje niekoľko opatrení.

Po prvé, MMF verí, že politickí lídri na celom svete by mali prijať jednotnú stratégiu. Hoci to znie jednoducho, všetci sme si vedomí toho, že akákoľvek globálna koordinácia, najmä v takých záležitostiach, ako sú peniaze, trvá roky, ak nie desaťročia. Okrem toho vývoj kryptomien napreduje výrazne rýchlejšie, takže takýto prístup by bol čoskoro odsúdený na zánik. 

Po druhé, MMF zdôrazňuje, že existujúce štandardy Financial Action Task Force (FATF) by mali zohrávať dôležitú úlohu pri monitorovaní nezákonných krypto transakcií. Realita je taká, že dnes väčšina veľkých kryptoplatforiem už spĺňa rôzne požiadavky FATF.  Aj táto stratégia je preto odsúdená na neúspech.

Po tretie, MMF odporúča rozšíriť direktívy pre riadenie devízových a kapitálových tokov o to, aby zahrnuli aj digitálne aktíva. Väčšina krajín sa však bude zdráhať povýšiť kryptomeny na status, aký majú ich oficiálne meny. Navyše, nie je možné zabrániť jednotlivcom v tom, aby robili cezhraničné prevody pomocou stablecoinov. Na rozdiel od bankového systému, bitcoiny je možné posielať priamo bez sprostredkovateľa. 

Vopred prehraná hra

Niet pochýb o tom, že pre MMF sú digitálne aktíva existenčnou hrozbou. Najviac čo môže ale fond urobiť, je spomaliť ich globálnu adopciu cez regulácie a direktívy. 

Alebo môžu napríklad aj priamo odradiť krajiny od používania bitcoinu, ako to nedávno urobili v prípade Argentíny. Ale takýto prístup nezíska MMF veľkú dôveru vo verejnosti. 

MMF by si mal uvedomiť, že hra sa zmenila a krajiny postupne začínajú prijímať nový finančný systém. 

Bitcoin vypustil džina, ktorý sa už nedá dostať späť do fľaše. 

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora