Bitcoin, kráľ kryptomien, v posledných týždňoch zaznamenal prudký prepad hodnoty. Tento vývoj vyvolal v mnohých investoroch obavy a otázky o budúcnosti tejto digitálnej meny. Ako sa v takýchto chvíľach správať a čo od tohto fenoménu očakávať?

Prečo Bitcoin klesá

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že bitcoin a kryptomeny ako celok, sú veľmi volatilné. Cena bitcoinu môže v krátkom čase výrazne rásť, ale aj klesať. Dôvodov na súčasný prepad je viacero. Jedným z nich je neistota okolo Mt. Gox, ale napríklad aj kroky nemeckej vlády, či vlády USA, ktoré súvisia so snahou predať bitcoiny.

Ako reagovať na pokles?

Pre tých, ktorí investovali do bitcoinu s dlhodobým horizontom, je kľúčové zachovať chladnú hlavu. História ukazuje, že aj po veľkých prepadoch dokázal Bitcoin opakovane dosahovať nové maximá. Dôležité je mať jasne stanovenú stratégiu a nenechať sa ovplyvniť krátkodobými výkyvmi.

Ak sa rozhodnete pre ďalšie investície, mali by ste byť obozretní. Je vhodné pravidelne sledovať trh a aktuálne správy. Diverzifikácia investičného portfólia môže pomôcť minimalizovať riziká. Okrem bitcoinu existujú aj ďalšie kryptomeny, ktoré môžu ponúknuť zaujímavé príležitosti.

V každom prípade, je nevyhnutné byť pripravený na volatilitu a nepredvídateľnosť trhu s kryptomenami. Investovanie do kryptomien by nemalo byť založené na emóciách, ale na racionálnom a informovanom rozhodovaní.

Čo ďalej

Dá sa predpokladať, že bitcoin bude pokračovať v bullrune. Musí však na to splniť niektoré podmienky, ktoré je možné si prečítať v konkrétnych analýzach. Nie je možné teda v súčasnosti s úplnou mierou istoty tvrdiť, že budeme pokračovať v rastoch. Ak sme videli dno, najbližšia zastávka bude na nových maximách.

Je dôležité sa upokojiť a nekonať pod vplyvom emócií. To sme si už vysvetľovali vo videách vackrát a aj teraz sa ukazuje, aké je to dôležité. A ďalším determinantom správneho rozhodovania je dostatok informácií. Pri kryptomenách je to tradične technická analýza, fundamentálna analýza, ale v prípade kryptomien aj onchain analýza.

Záver

Ako nám vývoj ukázal, s určitou mierou pravdepodobnosti išlo o FUD. Situáciu budeme sledovať aj naďalej a prinášať vám čerstvé informácie.

Jakub Kraľovanský

V roku 2017 dokončil odbor ,,Medzinárodný obchod" na EUBA. Už vtedy sa začal full-time zaoberať svetovými trhmi. V tom čase ho najviac zlákali kryptomeny. Od tohto momentu sa denno-denne venuje svetovým trhom, akciám, komoditám, centrálnym bankám, ale najmä kryptomenám. Jeho cieľom je edukovať ľudí a priblížiť im ,,Svet Investícií." Je autorom vzdelávacieho projektu Trader 2.0 a Youtube kanálu Trader 2.0

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora