Doterajšie špičky politického, justičného, policajného a iného verejného života sa na Slovensku za posledné mesiace stali terčom masívneho množstva trestných stíhaní. Takmer pravidelné grandiózne zatýkania s pompéznou medializáciou vyvolávajú dojem, akoby doposiaľ na Slovensku nebola funkčná polícia, prokuratúra ani súdy, resp. tieto mali výlučne slúžiť len úzkej skupine ľudí.
Pochybnosti o skutočnom zmysle a účele týchto trestných konaní však prichádzajú po tom, akonáhle sú uznesenia o vznesení obvinení a kópie rozhodnutí o vzatí do väzby verejne publikované a rýchlosťou vetra sa šíria internetom. S ostatnými kolegami si vymieňame svoje poznatky najčastejšie s komentárom „... pozri sa na to, to si ešte nevidel“. Keď to začnete čítať, zrazu sa vám akosi ten mediálne prezentovaný čiernobiely obraz sveta začína rozplývať.
Čím idete hlbšie do problematiky týchto trestných konaní, vychádza najavo stále viac a viac kontroverzných skutkových zistení. Ide o mediálne známe kauzy ako sú stíhania niektorých obvinených v rámci akcie Búrka, Víchrica alebo aj trestné stíhanie advokáta Martina Ribára.
Nedôstojnosť, s akou sa tieto konania vedú, predstavujú praktiky nezlučiteľné s princípmi právneho štátu, bez ohľadu na „vznešenosť“ cieľov, ktoré sledujú. Hovorí o tom aj decembrová „Výzva sudcov na zachovanie demokracie a právneho štátu“. Pri objektívnom nadhľade je možné skôr vidieť, ako tieto konania súvisia s bojom o ovládnutie nezávislých štátnych orgánov a moci v krajine.
Medzi ľuďmi zreteľne znie volanie po spravodlivosti a túžba po vysporiadaní sa s chybami minulosti. Všetky tieto snahy však nesmú byť realizované inak ako zákonným spôsobom a v súlade so súborom všeobecne záväzných pravidiel, ktoré nazývame právo. Aj laická verejnosť si musí uvedomiť, že len dôsledné uplatňovanie týchto pravidiel je obrazom a vyjadrením právneho štátu; štátu, po akom sama volá.
Trestná politika právneho štátu nesmie byť postavená na používaní nezákonných prostriedkov veriac, že ich použitie bude ospravedlniteľné cieľom, ktorý chce spoločnosť dosiahnuť. Riadiacim elementom očakávaných zmien v našej spoločnosti nesmie byť ani túžba po moci a pomste šírená v atmosfére strachu. Takéto konanie je v zásadnom rozpore s účelom trestného konania a prispieva k strate autority orgánov verejnej moci v očiach spoločnosti, ktorá sa už šíri intenzívnejšie ako celosvetová pandémia prítomného koronavírusu. Pokiaľ bude tento nezákonný a represívny stav pretrvávať, môže to mať celospoločensky devastačné následky a cena za ich nápravu bude veľmi vysoká. Zahrávame sa s ohňom, ktorý sa ľahko vymykne kontrole.
Nezabúdajme, prosím, že vo všetkom je dôležitá rovnováha. Nepamätám si obdobie, kedy bol z nej slovenský národ tak výrazne vychýlený. Pýcha, závisť, frustrácia, vzájomná nenávisť, pocity krivdy, obviňovanie, zúfalosť, strach a z toho všetkého prameniaci neutíchajúci hnev mi pripomína toho zúrivého biblického leva, ktorý hľadá, koho by mohol zožrať.
Napriek tomu, že všetko naokolo kričí, dospieť k správnemu rozhodnutiu si vyžaduje na chvíľu sa stíšiť. Ako právnici sa zamyslime v tomto tichu, či naozaj potrebujeme rýchlo kvasené novely ústavy, ústavných zákonov bez akejkoľvek odbornej diskusie? Naozaj je riešením tejto situácie zavádzanie nových represívnych prvkov kontroly občanov, posilňovanie postavenia výkonnej zložky moci, ktorá už toľkokrát bola zneužitá v prospech úzkej skupiny ľudí? Neuverme opäť vlku v ovčom rúchu. Verím, že sa zhodneme na tom, že nemá zmysel na vlhkých a hnilých základoch domu opravovať strechu, meniť jeho dispozíciu alebo okennú výplň a maľovať fasádu.
Spoločenskú autoritu voči orgánom verejnej moci, ktorú ako právnici mnohokrát reprezentujeme, možno obnoviť len prostredníctvom vyžadovania rigidnej aplikácie zákonných prostriedkov, právnych zásad, a to v pokore s umiernenosťou a múdrosťou, ktorú sme získali našim vzdelaním a skúsenosťami našich učiteľov. Majme ich v úcte a buďme odvážni! Chyby našej minulosti z nás nerobia to, akí v skutočnosti sme.
Nedovoľme už žiadnym predstaviteľom volenej politickej moci pod rúškom nastoľovania domnelej spravodlivosti a rozdeľovania postov vo verejných inštitúciách narúšať rovnováhu v trojdelení štátnej moci. Poslaním našich povolaní je strážiť jej krehkosť. Každým jedným prižmúrením oka nad nezákonne vzneseným obvinením alebo nad podaným návrhom na vzatie do väzby bez existencie hmotných a procesných obsahových náležitostí sa dopúšťame zdanlivo neviditeľnej legalizácie hlúpej protiprávnosti, ktorá sa chce už tak veľmi dlho usadiť v našom systéme. Prosím, nebojte sa ju odhaliť a postaviť sa jej.
Autority súdnych siení nie sú servilné médiám, politickým predstaviteľom ani stranám konania. Len právnemu štátu a jeho zásadám!
- JUDr. Matúš Gémeš
- Viac ako 20 rokov sa venuje trestnému právu. Dnes je okrem iného manažujúcim partnerom advokátskej kancelárie BOOM & SMART a už dlhodobo žije v Lichtenštajnskom kniežatstve.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora