Prípravy na prijatie eura v Chorvátsku sprevádza prudký rast inflácie s čím súvisí aj vlna zdražovania tovarov a služieb. Podobná situácia je aj na Slovensku, kde sa inflácia vyšplhala v júni na 13,2 percenta. Obe krajiny, tak okrem dovolenkárov zdieľajú aj dvojciferný všeobecný rast cien.
1. januára 2023 vstúpia Chorváti do eurozóny a budeme s veľkou pravdepodobnosťou svedkami markantnej nespokojnosti zo zdražovania, v ktorom budú ľudia vidieť príchod spoločnej európskej meny. A to napriek tomu, že práve tá v tom bude nevinne.
Slovákov v Chorvátsku vyjde drahšie ubytovanie
Začiatkom leta trhala inflácia vo väčšine krajín EÚ rekordy, keď zaznamenala najväčší nárast za uplynulé roky a dekády. Chorvátsko nebolo výnimkou. 12,1 percenta je historicky najvyššia hodnota, ktorú od získania nezávislosti vykázal chorvátsky štatistický úrad. Celkovo ceny v Chorvátsku medzimesačne rástli o 1,1 percenta.
Za čo si najviac priplatili alebo ešte len priplatia slovenskí dovolenkári? Z analýzy našich kolegov, ktorú sme realizovali ešte pred touto sezónou vyplýva, že sú to hotely, ktoré zvyšovali ceny oveľa výraznejšie ako gastrosektor. Slovenskí turisti sa tak mohli stretnúť s dvadsať až dvadsaťpäť percentným nárastom cien v hoteloch.
Chorváti si priplácajú najmä za dopravu a potraviny
V porovnaní s ostatkom Európy však v Chorvátsku pozorujeme isté špecifikum v štruktúre rastu cien. Možno prekvapujúco, ale prvú priečku neobsadili energie. Umiestnil sa tu sektor dopravy, v ktorom sa ceny zvýšili o 20,3 percenta.
Nasledujú potraviny a nealko nápoje na úrovni 16,9 percenta a ceny v hoteloch a reštauráciách, ktoré rástli o 14,6percenta. Energie, teda plyn, elektrina, voda či iné palivá, rástli o 9,6 percenta s tým, že ich predbehli aj ceny nábytku, domácich potrieb či náklady na údržbu domácnosti.
Euro ako dôvod zdražovania?
Agentúra Fitch zvýšila investičný úverový rating Chorvátska o jeden stupeň na "BBB+" so stabilným výhľadom. Stalo sa tak po úspešnom dokončení procesu prijatia krajiny do eurozóny. Nasledovala reakcia agentúry Standard & Poor's, ktorá zvýšila krátkodobý a dlhodobý rating Chorvátska na "BBB+/A-2" so stabilným výhľadom. Prečo? Dôvody nie sú záhadou a vyplývajú z ekonomickej pozície, ktorú si krajina prijatím eura upevní a jej hospodárstvo vyhliadkovo čaká prudší rast.
Atmosféra v spoločnosti sa však v súvislosti s rastom cien mení a ľudia sa začínajú príchodu spoločnej európskej meny obávať. Prvotné očakávania boli optimistické, avšak dnes ich utlmuje vysoká inflácia a s ňou súvisiace kroky, ktoré podniká Európska centrálna banka. Tá reaguje logickým krokom – zvyšovaním úrokových sadzieb. Výsledkom bude nárast nákladov na dlh pri nových a súčasných úveroch s menovou doložkou.
Obavy však na prijatie eura nebudú mať priamy vplyv a na budúcoročnej dovolenke Slováci v Chorvátsku zaplatia rovnakou menou ako doma. Vysoká inflácia však môže naštrbiť povesť spoločnej európskej meny, v ktorej niektorí Chorváti môžu vidieť príčinu zdražovania. Lenže euro na vine nebude.
- Jozo Perić
Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora