Rok 2023 bude rokom stabilizácie a v USA dosiahneme vrchol zvyšovania úrokových sadzieb. Je ťažké povedať, či bude pokojnejší, no určite si siahneme hlbšie do peňaženky, pretože vysoká inflácia s nami ešte niekoľko kvartálov pobudne.

Rok 2022 bol poriadne turbulentný

Po výborných výsledkoch akciového trhu v roku 2021 bol rok 2022 z pohľadu investorov poriadne turbulentný. Začiatkom roka prišiel vojnový konflikt na Ukrajine a prudké nárasty cien energií. Tie sa následne preliali do nervozity na trhoch a vysokej inflácie, ktorá je tu s nami stále. 

Centrálne banky sa snažili utlmiť infláciu zvýšením úrokových sadzieb a znižovaním kvantitatívneho uvoľňovania. To má za následok spomalenie ekonomického rastu a vyššie úroky na úveroch.

Vysoká inflácia tu ešte niekoľko kvartálov pobudne

Predpokladám, že rok 2023 bude rokom stabilizácie a v USA dosiahneme vrchol zvyšovania úrokových sadzieb. Je ťažké predpovedať, či bude pokojnejší, no určite si siahneme hlbšie do peňaženky, pretože vysoká inflácia s nami ešte niekoľko kvartálov pobudne. Nekompromisná inflácia zasiahla každého z nás. Netreba však podľahnúť emóciám, na situáciu sa treba pozerať o niečo triezvejšie. 

Skúsení, ale aj začínajúci investori vedia súčasné diania a prepady na finančných trhoch obrátiť vo svoj prospech. Sme vo fáze spomaľovania ekonomík a akcie sú na zaujímavých cenách, pri ktorých ich môžeme nakúpiť lacnejšie. Bohužiaľ, väčšina Slovákov je v investovaní stále priveľmi konzervatívna, bojí sa vyjsť zo svojej komfortnej zóny a zainvestovať s vyšším rizikom a viac.

Portfólio sa oplatí cieliť na americké akcie a poistiť ho zlatom

Akciové trhy boli aj v závere roku 2022 oveľa nižšie ako v roku 2021, preto je vhodný čas vložiť časť financií práve do akcií. Peniaze odporúčam rozdeliť na niekoľko nákupov alebo začať sporiť. V portfóliu by som cielil na americké akcie a pre pokojnejší spánok by som niekoľko percent peňazí vložil aj do investičného zlata. Pokiaľ si človek netrúfa vybrať konkrétne akcie, môže investovať do ETF fondov alebo klasických podielových fondov zameraných na Spojené štáty.

Každý investor by mal mať namiešané investičné portfólio podľa toho, s akým cieľom, ako dlho chce investovať a aké riziko je ochotný akceptovať. Ak by sme hovorili o „ideálnom” scenári a investorovi s dostatočnou finančnou rezervou, ktorý je ochotný podstúpiť vyššie riziko a voľné prostriedky plánuje zainvestovať aspoň na 10 rokov, odporučil by som mu portfólio zložené z 85 - 90 percent akcií a 10 - 15 percent zlata. Zlato je ideálnou poistkou portfólia pre každého, či už ide o veľkého skúseného investora alebo o začiatočníka. Kto nemá dostatok kapitálu, môže si na zlato aj pravidelne sporiť.

František Burda

Financiám sa venuje viac ako 20 rokov. Pracoval v najväčších bankách na Slovensku. Z bankovníctva prešiel na pole SFA a bol riaditeľom pre investície a zlato vo FinGO.sk. Aktuálne v tomto broker poole pôsobí ako analytik a zároveň je prevádzkovým riaditeľom investičnej spoločnosti Golden Oak Trust. Jeho focus je zameraný na zlato, ropu a akcie.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
dolár, ropa
Neprehliadnite

Desať predpovedí pre pochmúrny rok 2023. Stagflácia, prepad dolára aj nárast ceny ropy