Lacná ruská energia a proexportný hospodársky model boli hlavnou kostrou nemeckého plánu pre 21. storočie. Oba sa však zadrhli. Slabá čínska ekonomika sťahuje krajinu do recesie a ruská expanzívna politika do energetickej krízy.
Od utorka je zrejmé, že šance na obnovenie väčšieho importu plynu z Ruska sú mizivé. Európski ministri sa síce dohodli, že kontinent zníži spotrebu, trhy však tomu príliš neveria.
Elektrická kalamita
Cena zemného plynu rastie k marcovým rekordom a cena elektrickej energie sa zvýšila o 11 percent na nové historické maximá. V Nemecku sa elektrina na budúci rok teraz predáva za 380 eur za MWh, čo je 15-násobne viac, ako je 5-ročný priemer. Pri takto vysokej cene vzhľadom na prepojený trh utrpí celá Európa, najmä jeho chudobnejšia časť.
Nemecko ročne spotrebuje zhruba 500 TWh elektrickej energie. Z krajiny, ktorá bola dlho energetickým exportérom, sa stal energetický importér. V prvých piatich mesiacoch dosiahol čistý import elektriny 16 TWh a do konca roka môže dosiahnuť 50 TWh alebo 10 percent svojej spotreby. Deficit elektrickej energie Nemecka je zhruba dvojnásobne väčší ako celá slovenská spotreba.
Krajina pritom ku koncu roku plánuje odstaviť posledné tri jadrové bloky. Až teraz pri domácej energetickej panike sa začína hľadať možnosť, ako ich funkčnosť predĺžiť. Na horizonte sa črtá dohoda zelených so slobodnými, keďže výmenou za predĺženie ich expirácie by mohlo byť zavedenie 130-kilometrového limitu rýchlosti na diaľniciach. Ukazuje to na absurditu nemeckej energetickej politiky.
A tá je okrem iného aj dedičstvom Angely Merkelovej, ktorá zo dňa na deň odstavila polovicu domácej nukleárnej kapacity po fukušimskom nešťastí. To však nebolo jediné zlyhanie nemeckej kancelárky. Spolu s celou krajinou dlhodobo živila kremeľskú propagandu, ktorá žije v hlavách Nemcov doteraz.
Plynová absurdita
Nemecko ťaží vlastný zemný plyn, no ten pokrýva iba 5 percent domácej spotreby. Zaistené náleziská plynu nie sú príliš veľké a odhadujú sa na úrovni iba tretiny ročnej spotreby krajiny. Avšak okrem nich Nemecko disponuje masívnymi objemami zemného plynu, ktorý je vyťažiteľný, no vláda jeho ťažbu zakázala.
Podľa nemeckého Federálneho inštitútu pre geovedu a prírodné zdroje sa v uhoľných trhlinách nachádza 450 miliárd kubických metrov plynu a ďalších 2 300 miliárd v bridlicových horninách. Dokopy tak má Nemecko plyn na 30 rokov svojej súčasnej spotreby. Ten však svetlo sveta tak skoro neuvidí. Dôvod je absurdný.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?