Aj keď to trvalo dlhšie, aktuálne sa zdá sa, že americký dolár stráca pomaly ale isto stráca svoju silu. Tento vývoj má však aj víťaza – investície do komodít, konkrétne do drahých kovov.
Príčinou oslabovania americkej meny sú bezprecedentné stimuly do ekonomiky zo strany Fedu, čiže americkej centrálnej banky. Tá tlačí vo veľkom nové peniaze kvôli rýchlemu rastu zadlženia krajiny a v snahe naštartovať infláciu aj spotrebu.
Dolár potápa aj dôvera v rýchlejšie zotavenie Európy
Tento vývoj vidíme už niekoľko mesiacov, ale doláru uškodila až kombinácia s ďalšími faktormi. Napríklad počas uplynulého týždňa výraznejšie posilnilo euro voči doláru po tom, čo nemecké makrodáta vykázali výrazné zlepšenie investorského prostredia. Kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, sa dostal na najvyššiu úroveň od apríla 2015. To je veľmi silný signál smerom do budúcnosti.
Aj medzi investormi panuje obecné presvedčenie, že európske krajiny sa s následkami obmedzení v dôsledku koronavírusovej pandémie vysporiadali oveľa lepšie ako americký trh. Podčiarknuté a spočítané, to všetko pomáha hodnote eura smerom nahor a, naopak, prehlbuje oslabenie amerického dolára.
Euro posilnilo voči doláru o 11 percent
Prepad od začiatku koronakrízy je celkom výrazný. Od marcového prepadu trhov posilnil menový pár EUR/USD o 11 percent. Americký dolár sa v súčasnosti obchoduje voči euru na najnižších úrovniach od začiatku roka.
Ak by sme hľadali podobnú hodnotu v minulosti, naposledy by sme ju objavili v apríli 2018. Dolár však nie je slabý len voči euru, jeho hodnota klesla aj voči libre a japonskému jenu.
Je pozícia dolára ohrozená?
Táto situácia môže mať oveľa horšie následky. Ak bude trvať dlhšie, je možné, že by sa už aj tak naštrbená dôvera investorov v túto globálnu rezervnú menu mohla ďalej prehĺbiť. To by mohlo posilniť hľadanie nového, dostatočne silného menového lídra, ktorý by americký dolár dokázal na globálnych trhoch nahradiť.
Samozrejme, tento krok je ešte veľmi ďaleko a všetky úvahy sú predčasné. Avšak ak bude vývoj situácie pokračovať súčasným smerom, k tomuto scenáru bude nevyhnutne smerovať.
Ideálnejšie to pre drahé kovy nemôže byť
Jedna vec je istá: celá konštelácia vytvára doslova dokonalé prostredie v prospech investícií do drahých kovov. Keďže americký dolár sa pre jeho oslabenie aktuálne stal pre investorov pomerne nezaujímavým, svoju pozornosť sústreďujú práve smerom k drahým kovom.
Tento obrat zosilňuje narastajúca neistota na kapitálových trhoch. Táto kombinácia okolností prispela k tomu, že zlato v posledných týždňoch dokázalo prekonať hranicu 2 000 dolárov za uncu a striebro atakovalo hodnotu tesne pod 30 dolárov za uncu. A logicky, profitovali aj akcie spoločností, ktorých činnosť je naviazaná na drahé kovy.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora