Naše analýzy sa v posledných týždňoch podrobne venovali tomu, ako sa kartel ROPEC snaží udržať svoju dohodu o obmedzení produkcie na ceste k splneniu svojho veľkého cieľa. Tým cieľom je, aby sa zásoby a ceny ropy vrátili tam, kde boli pred príchodom pandémie.
Analyzovali sme dôvody, prečo sa celý plán vykoľajil a prečo kartel musel zvolať mimoriadne summity ROPEC. Písali sme o opozícii voči udržiavaniu nízkych úrovní produkcie v rámci kartelu a o motiváciách viacerých vplyvných členov. Vysvetlili sme si, ako vznikal kompromis pri určovaní kvót na najbližšie mesiace. A nakoniec sme boli svedkami toho, ako Saudská Arábia v urputnej snahe udržať vyššie ceny ropy jednostranne znížila svoju produkciu. Pri pohľade na cenu ropy Brent, ktorá sa pohybuje najvyššie od druhej polovice januára 2020, by sa mohlo zdať, že cieľ bol splnený. S tým sa dá jedine súhlasiť. Otázka znie, ako dlho sa udržia ceny ropy na súčasných úrovniach? Môžeme sa opýtať aj inak: je cena udržateľná na týchto úrovniach, dosiahol trh svoju prirodzenú rovnováhu?
Čo sa pokazilo v pláne kartelu ROPEC? Produkcia ani dopyt sa nevyvíjajú podľa očakávaní
Silné fundamenty, ešte silnejšia cena
Hneď na úvod si povedzme, že aktuálny rast cien ropy je opodstatnený. Dáta mesačného reportu EIA ukazujú, že komerčné zásoby ropy v OECD (k januáru 2021) vymazali približne polovicu nahromadených barelov z čias minuloročného prezásobeného trhu. Aktuálne by mali byť najnižšie od marca 2020. Novšie údaje poskytujú týždenné odhady EIA z USA, ktoré k prvému februárovému týždňu ukazujú, že komerčné zásobníky vymazali približne dve tretiny nadmerných zásob a strategické až viac ako 85 % nadmerných zásob ropy. Odčerpaná je viac ako polovica zásob, ktoré boli núdzovo uskladnené na tankeroch na mori, pretože sa nezmestili do zásobníkov na súši.
Týždenný priemer nových prípadov COVID-19 na celosvetovej úrovni je aktuálne o polovicu nižší než na svojom vrchole 20. januára 2021 a je najnižší od záveru októbra 2020. To zvyšuje očakávania postupného otvárania ekonomiky. Vzhľadom na to, že ROPEC plánuje držať výrazne obmedzenú produkciu až do konca marca, niektorí pociťujú obavy z toho, že by ropy nemusel byť dostatok.
Producenti ropy medzi mlynskými kameňmi dopytu a ziskov alebo: OPEC verzus Rusko a spol.
Skúsme sa teda pozrieť, či skutočne hrozí nedostatok ropy a či je vôbec reálne, aby sme nadmerné zásoby vymazali v krátkodobom horizonte, ako to naznačuje raketovo rastúca cena ropy. Pretože ak sme v texte vyššie uviedli, že rast je opodstatnený, nazdávame sa, že tempo rastu trochu predbehlo fundamenty a nezaratúva všetky faktory. Napríklad tie, ktoré by mohli byť pre cenu ropy negatívne. A ako si ukážeme, nielen mohli, ale aj budú. Jedinou otázkou je kedy.
Začnime zásobníkmi ropy. V amerických komerčných zásobníkoch ostáva približne 40 mil. nadmerných zásob ropy (k 5. februáru), ktoré sa vytvorili počas minulého roka. Od začiatku roka klesajú zásobníky o približne 4 mil. barelov ropy týždenne, čo indikuje, že niekedy koncom marca by zásobníky mohli byť na takých úrovniach, ako boli pred príchodom pandémie. V celom OECD to vzhľadom na o niečo väčšie nadmerné zásoby a slabšiu spotrebu hlavne v Európe pôjde pomalšie. Úroveň strategických zásobníkov v krajinách OECD je na úrovniach o 10 – 20 % vyšších ako pred pandémiou a je možné, že niektoré krajiny sa rozhodnú ponechať si vyššie zásoby ropy.
Koronakríza začína slabnúť, ale ešte nie sme z lesa von
Prejdime k vývoju koronakrízy. Na prvý pohľad sa situácia naozaj zlepšuje a ako sme vyššie uviedli, počet nových prípadov klesá. Zároveň pomaly a postupne napreduje očkovanie. V USA napreduje najrýchlejšie, každý deň zaočkujú 1,7 mil. ľudí a týmto tempom by malo byť do ôsmich mesiacoch zaočkovaných 75 % populácie. Zatiaľ sú zaočkované (aspoň jednou dávkou) viac ako 4 % obyvateľstva. V EÚ je situácia zložitejšia, pretože vakcíny prichádzajú v menších objemoch, ako sa očakávalo. Podiel zaočkovaných sa líši od krajiny ku krajine, najväčšie krajiny majú zaočkovaných 0,9 – 2,1 % obyvateľstva. Cieľom je mať zaočkovaných aspoň 70 % obyvateľov koncom leta.
Toto všetko značne podkopáva výhľad skorého návratu dopytu po rope v objemoch „zo starých dobrých čias“, kedy sa lietalo bez rúška, pracovalo sa v kancelárii v meste a cez obed sa išlo do centra na dobré menu. Stačí sa pozrieť na to, v akom stave je uzávera ekonomiky v USA alebo napríklad v takom Nemecku. To predĺžilo uzáveru ekonomiky do 7. marca, len minimálne zvoľnilo niektoré pravidlá. Krajina sa chce vyhnúť predčasnému veľkému otváraniu ekonomiky, ktoré by mohlo priniesť neskoršie ďalšie sprísňovanie. Ak všetko pôjde dobre, od marca sa môžu postupne otvárať niektoré časti ekonomiky. Všetko závisí od vývoja nových prípadov. Ak bude 7-dňový priemer nových prípadov pod 35 na 100-tisíc obyvateľov, môže sa ekonomika ďalej otvárať. Aktuálne je Nemecko na úrovni 61 prípadov na 100-tisíc obyvateľov. V USA sa to hodnotí zložitejšie, keďže každý z 50 štátov má iný vývoj a je v inom štádiu pandémie. Podľa najnovšej mapy uzávery ekonomiky sa v 28 štátoch uvoľňujú karanténne opatrenia, v desiatich sa sprísňujú, v ôsmich bolo zastavené otváranie ekonomiky a v dvoch sa ekonomika otvorila. Ostatné sú bez zmeny. Lokálne autority radšej ani nechcú dávať nejaké plány k otváraniu, všetko závisí, ako inak, od vývoja situácie.
Obnova spotreby ropy nastane možno koncom roka...
Vzhľadom na tento vývoj, očakávaný návrat spotreby aspoň na priemerné úrovne z roka 2019 na prelome rokov 2021 a 2022 sa zdá byť realistický. Aj keď, stále je to len očakávanie. V auguste 2020 sa napríklad očakávalo, že dopyt sa obnoví v lete 2021. V novembri 2020 sa toto očakávanie „presunulo“ na november 2021. Aktuálne sa očakávanie znovu presunulo a to na december 2021 resp. január 2022. Samozrejme, môže nastať aj pozitívne prekvapenie. Len aktuálne tento scenár nie je veľmi pravdepodobný. Preto je zvláštne, že obchodníci ho tak rýchlo započítavajú. Späť k číslam. Ak sa potvrdia aktuálne očakávania vývoja spotreby, tá by mala počas zvyšku tohto roka (do februára do decembra) vzrásť o priemere o 4 mil. barelov ropy denne proti januárovým úrovniam, nebude to málo.
... ale milióny barelov produkcie ropy sa chcú vrátiť čo najskôr na trh
Ako je na tom produkcia? Tá by mala vzrásť o 3,5 milióna barelov ropy denne, z toho produkcia OPECu o 2 mil. barelov a krajín bývalého Sovietskeho zväzu o 400-tisíc barelov. Toto znie realisticky, keďže ROPEC mal tento rok zdvihnúť kvóty o 1,9 milióna barelov (čím sa zníži objem škrtov zo 7,7 milióna na 5,8 milióna a tak by to malo ostať až do apríla 2022) a zatiaľ ich dvihol len o 500-tisíc od januára 2021. Takže ešte zostáva 1,4 milióna barelov. Plus je veľmi pravdepodobné, že Saudská Arábia postupne zruší svoj dobrovoľný škrt vo výške 1 milióna barelov (prečo to urobí, to si vysvetlíme o chvíľu), takže ROPEC by mal skutočne dodať tento rok minimálne 2,4 mil. barelov ropy denne. Doterajšie prepočty teda hovoria, že zásoby by ešte počas tohto roka mali klesať, pretože produkcia bude stále nižšia ako dopyt.
OPEC, Rusko, koronakríza, ceny: Veľký ropný kolotoč pokračuje
Do rovnice si ale musíme dať ešte vyhlásenia jednej z krajín, ktorej sa dohoda netýka. A to je Irán. Krajina, ktorá ešte v roku 2018 produkovala viac ako 3,8 milióna barelov ropy denne. Potom prišli sankcie z dôvodu porušovania dohody o jadrovom programe. Produkcia klesla o polovicu, aktuálne sa pohybuje tesne nad 2 miliónmi. Teherán sa vyjadril, že produkciu chce obnoviť počas roka 2021, pretože sa spolieha, že nová administratíva USA nebude k nemu taká tvrdá. Ak by sa mu tento cieľ podaril splniť len z polovice (čo očakáva napríklad aj SVB Energy International s tým, že už registrujú rastúcu aktivitu iránskeho ťažobného sektora), priemerná produkcia Teheránu by tento rok vzrástla o 500-tisíc barelov a tým pádom by bol plne saturovaný očakávaný rast dopytu v dôsledku odstraňovania uzávery ekonomiky. Čo znamená, že zásoby by nemali rásť a tým pádom absentuje dôvod na rast ceny ropy.
A to sme nespomenuli všetky faktory. Nesmieme zabúdať na americkú produkciu ropy, ktorá sa pri dnešných cenách stáva opäť viac rentabilnou, pričom napriek obmedzeniu kapitálových výdavkov majú americkí producenti značné voľné kapacity. Nejde len o americkú produkciu. Pozrieme sa aj na kanadskú či brazílsku produkciu. Pre veľkých producentov ropy je dôležitý ich podiel na trhu. Ako sa vyvíjal v minulosti, kde sa nachádza dnes a čo to znamená pre rovnováhu v ROPEC? Aké sú ešte voľné kapacity v ROPEC a kto by mohol lobovať za navýšenie produkcie? O týchto faktoroch si povieme opäť nabudúce.
Zdroje: wsj.com, cnbc.com, reuters.com, EIA.gov, OPEC.org, in.news.yahoo.com
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora