Stále nepoznáme plán obnovy, ktorý chceme poslať Európskej komisii, vláda nám však namiesto toho ukázala aspoň víziu Slovenska do roku 2030, ktorá by sa mala stať základom pre plán obnovy. A veru nie je zlou víziou. 120-stranový dokument sumarizuje naše najväčšie problémy a ich riešenia.
Áno, stále sa môžeme baviť o technických detailoch, o prioritách, alebo o tom, čo všetko tu chýba, ale bez ohľadu na to, čo dnes kto hovorí, toto je zhruba najlepší možný program, aký dokáže tento štát ponúknuť občanom a najrýchlejšia cesta, ako posunúť krajinu dopredu. O týchto riešeniach sa totiž hovorí už roky a veľa lepšieho sa u nás toho nevymyslelo. Prínosom dokumentu je aj to, ako sa snaží v číslach kvantifikovať, kam presne by sme sa mali posunúť a koľko nás to bude stáť.
Je však jedna vec, ktorá môže pri čítaní materiálu niektorých čitateľov zaraziť. Vo väčšine hlavných ukazovateľov sme si vytýčili, že náš hlavný cieľ do roku 2030 bude dostať sa na úroveň priemeru EÚ. Znamená to, že dnes sme vo väčšine kľúčových ukazovateľoch, ktoré hovoria o našej konkurencieschopnosti alebo životnej úrovni, hlboko pod európskym priemerom; a štátni analytici neveria, že máme v strednodobom horizonte (o desať rokov) šancu dostať sa ďalej ako k priemeru.
Priemerné ciele
Tak napríklad, v rámci inovácií, chceme byť do roku 2030 v rámci rebríčku European innovation scoreboard na úrovni priemeru EÚ. Aj výdavky na vedu a výskum budú o desať rokov len priemerné a v zdravotníctve budeme mať na úrovni priemeru odvrátiteľné úmrtia. Rovnaký cieľ máme aj vo vnímaní korupcie, dôvery v súdnictvo či v dlhodobej nezamestnanosti. V digitalizácii chceme v hlavných ukazovateľoch oficiálne len znížiť zaostávanie za priemerom EÚ o polovicu. A takto to pokračuje aj pri ďalších cieľoch. Len sem-tam, kde sa dnes pohybujeme okolo priemeru, je naším cieľom dostať sa do TOP10 v Európskej únii.
Moderné a úspešné Slovensko (tak nazvali tento dokument) je teda v skutočnosti len priemerná európska krajina. A ak všetko pôjde dobre, takou by sme sa mohli stať v roku 2030. Lenže ani to nie je tak isté. Nie sme jediní, kto získa na svoje reformy miliardy eur a rovnako sa budú usilovať aj ostatní posúvať sa v tých istých rebríčkoch.
Ďalšou hrozbou pre moderné a úspešné Slovensko je, že reformy nakoniec nedokážeme úspešne zrealizovať, pretože práve v tom sme často zlyhávali aj v minulosti. A môže sa stať aj to, že nakoniec nenájdeme na reformy ani dostatok financií, pretože fond obnovy dokáže aj tak pokryť len malú časť z toho, čo máme v pláne.
Pôsobí to aspoň realisticky
Samozrejme, netreba mať veľké oči. Aby sme mohli byť v niečom špičkou, museli by sme prichádzať s originálnymi riešeniami a sami ich úspešne pilotovať a zavádzať. Museli by sme byť inovátormi. Tak ďaleko nie sme. Nám sa zatiaľ moc dobre nedarí ani kopírovať riešenia zo zahraničia. A za priemerom zaostávame v niektorých oblastiach tak výrazne, že vlastne len priblížením sa k priemeru, nám môže významne narásť kvalita života. A takto pôsobí tento dokument aspoň viac realisticky.