Vyhliadky pre meď sú povzbudivé a zuby si ňu brúsia už aj producentské krajiny v podobe vyššieho zdaňovania. Meď si počína dobre. Už dlhšie sa drží na úrovni 9 550 USD za tonu (cena na Londýnskej burze kovov) aj napriek zvýšeným obavám vyplývajúcom z ekonomického výhľadu pre Čínu. S cieľom vyvrátiť obavy o čínsky hospodársky rast vicepremiér Liu He ubezpečil, že rast by mal v tomto roku prekročiť plánované ciele a vláda plánuje väčšiu podporu pre podnikanie.

„Ešte dôležitejšie ako obavy na strane dopytu sú však stimuly pre stranu ponuky, ktorú bude počas nasledujúcich rokov hnať dopredu zelená transformácia. Tá bude znamenať zvýšený celosvetový dopyt po medi,“ hovorí Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank. Príkladom je už teraz množstvo dokončených a plánovaných „prenosových sústav“ na morskom dne, ktoré sú rozhodujúce pre zníženie emisií a zvýšenie účinnosti výroby obnoviteľnej energie. Nestálosť vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov, ako je vietor a slnko, v porovnaní s tradičnými zdrojmi, ako je uhlie a plyn, bude naďalej zvyšovať potrebu veľkokapacitných prenosových kapacít energií medzi krajinami a regiónmi. Dôležitou súčasťou týchto sústav je práve meď.

Príležitosť vidia už aj štáty, v ktorých sa meď vo veľkom ťaží a chcú si ukrojiť čoraz väčší finančný podiel zo ziskov z ťažby. Použiť ho plánujú na utíšenie sociálnych nerovností vyhrotených pandémiou. Takýto zámer už oznámila napríklad Čile, ktorá plánuje zdvojnásobiť daňové zaťaženie ťažby. Ťažobné spoločnosti už upozornili, že takéto konanie môže utlmiť investície a sťažiť tak uspokojenie budúceho dopytu. Meď preto zostane v centre pozornosti analytikov, aj investorov.

Zdaňovanie medi
Zdroj: Bloomberg
Zdaňovanie medi

Ole Hansen, komoditný analytik Saxo Bank

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora