Hoci má február najmenej dní v roku, ponúka veľa dôležitých výročí, mnohé sú dokonca čiastočne prepojené.

V prvom rade 21. februára 2018 vyhasol život investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Informácia, že práve 21. februára sa zmenilo Slovensko, je však trocha nepresná. Slovensko sa zmenilo až 26. februára, keď sa o dvojnásobnej vražde dozvedela verejnosť. To je dôležité posolstvo – aby ľudia mohli reagovať na negatívne situácie, musia o ňom vedieť. A práve to je práca novinárov: byť kritickí a poukazovať na problémy. Tento odkaz politici síce dobre chápu, ale najmä ako varovanie. Aj preto súčasná koalícia tak prudko reaguje na snahy konfrontovať ich legislatívnu smršť.

Brutálna vražda spôsobila v spoločnosti volanie po zmene. Voľby, ktoré boli 29. februára 2020, priniesli jasné víťazstvo antisystémového Igora Matoviča, ktorý zostavil vládu dokonca s ústavnou podporou. Hoci mu úradovanie objektívne skomplikoval covid, nebol to vírus, ale politické fanfarónstvo, chaos a konflikty, ktoré zahodili spoločenskú objednávku, vyvolali predčasné voľby a priniesli „zmenu vlády zmeny“. Ak by štvorkoalícia dokázala dovládnuť, Slovensko by si nový parlament vyberalo práve teraz na konci februára.

K rozbrojom v spoločnosti prispela aj vojna na Ukrajine, ruské vojská zaútočili 24. februára, čo je ďalšie z dôležitých výročí týchto dní. Premiér Robert Fico dnes úspešne využíva Ukrajinu ako slameného panáka – čo je bežný argumentačný faul, ktorého cieľom je maskovať vlastné problémy fiktívnym protivníkom, do ktorého sa dobre udiera.

Ešte v nedeľu večer oznámil premiér, že v súvislosti so stretnutím európskych lídrov v Paríži zvoláva Bezpečnostnú radu štátu. „Z informácií o témach, o ktorých máme v pondelok hovoriť, ide mráz po chrbte,“ naznačil bez konkrétností.

Najväčší protest farmárov v histórii sa začal! Traktoristi a poľnohospodári plánujú zablokovať cesty aj centrá desiatok slovenských miest. Protest prebieha aj v Sabinove.
Neprehliadnite

Ako poľnohospodári zdochýňajú s vyššou maržou ako v IT

Hoci sa o domácich politikoch dá napísať veľa a šéf Smeru nie je výnimka, občas je užitočné prečítať si stručnú verziu, ktorú publikujú zahraničné médiá. V súvislosti s Ukrajinou o R. Ficovi Český rozhlas uviedol: „Kým britský kráľ Karol III., český premiér Peter Fiala a drvivá väčšina čelných európskych politikov pri príležitosti výročia dvoch rokov od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu podporila napadnutú krajinu, slovenský premiér Robert Fico nahral video, v ktorom šíri ruské naratívy a propagandu.“

Ohybný ako verejná mienka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa