Po dekáde, kedy rozhodovanie v ECB mali pevne v moci južanské krajiny, nastala revolúcia. Inflácia, s ktorou nikto nepočítal, najmenej ekonometrické modely centrálnej banky, sa ukázala ako masívny problém. A dala zbohom dôveryhodnosti politiky Maria Draghiho a jeho nástupkyne Christine Lagardovej.

„Je to úplný chaos. Christine Lagardová stratila kontrolu a nepreukazuje žiadne vodcovstvo,“ uviedol jeden zo zdrojov blízkych Bundesbank ekonomického komentátora Telegraphu Ambrosa Evans-Pritcharda. Na svetovom fóre centrálnych bankárov v Jackson Hole miesto nej vystúpila nemecká centrálna bankárka Isabel Schnabelová, členka výkonnej rady.

Vo svojom poslednom komentári A. Evans-Pritchard píše o nemeckom krídle v ECB, ktoré prevzalo nad rozhodovaním centrálnej banky po jej nezdaroch v poslednom roku plnú kontrolu. Skutočným vodcom inštitúcie sa stala I. Schnabelová. A tá do rozhodovania ECB pretláča nemecký pohľad – s infláciou chce skoncovať za každú cenu.

I. Schnabel povedala, že je „z veľkej časti irelevantné“, či je prudký nárast inflácie spôsobený vonkajším ponukovým šokom alebo vnútorným dopytom. Inštitúcia musí prijať preventívne opatrenia, aby odvrátila riziko samoživiacej sa inflačnej špirály. A zavelila, že úrokové sadzby vzrastú na úroveň 3,5 percenta.

S týmto názorom sa stotožnil aj slovenský centrálny bankár Peter Kažimír, ktorý v pondelok napísal: „Dokonca si myslím, že pre skrotenie inflácie bude potrebné nielen sa presunúť do reštriktívného pásma, ale bude tam treba zotrvať oveľa dlhšie“. Jeho komentár sa výstižne nazýva „Výrazne vyššie, citeľne dlhšie“.

Nepríjemná matematika

A. Evans-Pritchard vo svojom poslednom komentári počíta, že zvýšenie úrokových sadzieb z úrovne mínus 0,5 percenta na 3,5 percenta pri započítaní prechodu z kvantitatívneho uvoľňovania do kvantitatívneho utesňovania o veľkosti 1,4 bilióna eur a pri splatení pôžičiek LTRO spôsobí navýšenie úrokových sadzieb o šesť percentuálnych bodov.

Inak povedané, Taliansko je mŕtve. Aj to je dôvod prečo Vitor Constâncio - bývalý viceprezident ECB – kritizoval inštitúciu, že z inflačnej predpovede spravila zbraň. Arnaud Marès – bývalá pravá ruka Maria Draghiho – povedal, že ECB riskuje hlbokú a dlhú recesiu trvajúcu roky.

Najtvrdšie sa voči ECB ale postavil taliansky minister obrany Guido Crosetto, ktorý inštitúciu obvinil, že koná ako „najlepší spojenec Ruska“ a spôsobí zbytočnú hospodársku a sociálnu deštrukciu. Reagoval tak aj na výnosy talianskych vládnych dlhopisov, kde tie 10-ročné vzrástli na nebezpečnú úroveň 4,5 percenta a hrozí, že dosiahnu neudržateľných 6 percent.

Tretie veľké zlyhanie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa