Zo Spojených štátov prichádza vlna optimizmu. Tvorcovia politík Federálneho rezervného systému (Fed) zborovo prezentujú optimistické výhľady týkajúce sa ekonomického rastu USA. Dôvody sú jednoznačné: rýchlo rastúci počet zaočkovaných Američanov (a s tým spojené následné uvoľňovanie opatrení) a fakt, že štedrá finančná vládna pomoc sa už dostáva do domácností a podnikov.

Optimistické vyhlásenia predstaviteľov FeduPredstavitelia regionálnych zastúpení Federálneho rezervného systému komentujú súčasnú situáciu a očakávania v nasledujúcich mesiacoch s optimizmom. Prezident Richmondského Fedu Thomas Barkin prirovnal pandemickú ekonomiku k horskej dráhe, na ktorej sa vlak zastavil tesne pred vzrušujúcim úsekom, kde dráha padá strmhlav vo veľkej rýchlosti do hlbín. Prezident Fedu v Atlante Raphael Bostic síce povedal, že sleduje aj riziká rastu trajektórie ekonomiky, avšak ostáva optimistický. „Mohli by sme vidieť, ako sa v lete rozvinú aktivity, ktoré by mohli priniesť ešte silnejšie oživenie,“ povedal Bostic pre svetovú radu v Atlante. Prezident newyorského Fedu John Williams tiež uviedol, že aj on je v otázke celkovej ekonomiky optimistický. „V očkovacom programe robíme veľké pokroky. Myslím si, že do budúcnosti máme veľa pozitív.“

Americká centrálna banka podriaďuje všetko podpore zamestnanosti

Ak by sme podobný optimizmus videli v americkej centrálnej banke v predchádzajúcich rokoch, signalizovalo by to, že tvorcovia politík sa pomaly pripravujú na zvyšovanie úrokových sadzieb. Presne s týmto prístupom počítajú aj obchodníci s úrokovými futures. Trhové ceny futures jasne naznačujú, že sa ráta so zvyšovaním sadzieb Fedu v roku 2022.

Tvorcovia politiky Fedu však oponujú. Začiatkom apríla opätovne potvrdili, že trvá avizované udržanie úrokových sadzieb na súčasnej takmer nulovej úrovni, až kým ekonomika nedosiahne zamestnanosť spred pandémie a súčasne inflácia nedosiahne cieľ 2 percentá. Fed hovorí, že každý mesiac bude kupovať dlhopisy za 120 miliárd dolárov, aby potlačili dlhodobejšie výpožičné náklady. To až dovtedy, kým centrálna banka neuvidí zásadný pokrok smerom k návratu k zamestnanosti spred pandémie aj 2 percentá inflačných cieľov. Tento prístup vychádza zo stratégie prijatej vlani v auguste, ktorá sa sústreďuje na to, aby sa zásahmi nezastavili prírastky pracovných miest kvôli strachu z inflácie.

Fed otočil prístup

Neporovnateľne s minulosťou si Fed stanovil veľmi odlišné pásmo zvyšovania sadzieb. Pripomenul to podpredseda dohľadu Fedu Randal Quarles v utorok. Povedal, že ešte pred dvoma rokmi by pri aktuálnej predpovedi poklesu nezamestnanosti a prípadného rastu miezd už argumentoval za sprísňovanie politiky. Dnes je prístup presne opačný. R. Quarles predpokladá, že Fed nebude hýbať sadzbami aj za cenu toho, že inflácia vystúpi kúsok nad cieľovú hodnotu 2 percentá.

Martin Krištoff

Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora