Ľudstvo prirodzene robí prakticky každý deň aspoň niečo pre to, aby sa malo zajtra lepšie. Hoci niekto by uštipačne povedal, že človek je tvor lenivý, iný by mohol zakontrovať, že lenivosť viedla k rôznym kreatívnym riešeniam, ako si veci zjednodušiť a procesy zrýchliť a zefektívniť. Som presvedčený, že vynaliezavosť Homo sapiens je nekonečná. A keďže nevyhynul, v rámci Darwinovej koncepcie sa potvrdilo, že sa dokázal viac ako dobre prispôsobiť meniacim sa podmienkam – veď jeho životná úroveň na globálnej úrovni rastie, chudoba ustupuje a vie liečiť čoraz viac chorôb. A neporazí ho ani klimatická zmena.

Optimizmus sa vyplatí

Aj ekonomické štatistiky ukazujú, že svetová či naša ekonomika (bez ohľadu na to, ktorí tvorcovia hospodárskych politík držali v ruke riadiacu páku) je väčšinou v raste, ktorý je spravidla prerušený krátkymi očistnými recesiami odstraňujúcimi nerovnováhy, čo umožňuje obnovu expanzie aktivity. A vďaka nej príde ďalší rast firemných ziskov (a rast miezd). Znova a znova.

Z dlhodobého hľadiska sú pritom rastúce zisky hlavným determinantom rely na akciových trhoch. Ak neexistuje dôvod myslieť si, že ekonomika nebude rásť a ziskovosť firemného sektora sa nebude posúvať na čoraz vyššie úrovne, nie je dôvod byť skeptický z toho, že akciové trhy sa nebudú posúvať systematicky s väčšími či menšími prestávkami na nové historické maximá.

Preto sa oplatí byť optimistom a pozerať sa do budúcnosti konštruktívne.

Úspešné investovanie si vyžaduje disciplínu

Nič by na tom nemala zmeniť ani skutočnosť, že budúcnosť nás ešte veľakrát prekvapí. Neočakávaný by mal byť len spôsob, akým nás svet prekvapuje, a nie skutočnosť, že nás prekvapuje, podotkol Paul Singer, zakladateľ investičnej skupiny Elliott Management. A to aj preto, lebo človek nie je stvorený na to, aby vedel, ako málo toho vie, skonštatoval psychológ a nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Daniel Kahneman. Náš sklon k pozitivizmu by nemalo narušiť ani to, že história nám opakovane hovorí, že neočakávané a nepredvídateľné udalosti sú normou, nie anomáliou, uviedol finančný historik Peter Bernstein.

Pamätajme, že pri úspešnom investovaní nie je potrebné byť bystrejší ako zvyšok, ale disciplinovanejší, zdôraznil legendárny Warren Buffett. Nedávno zosnulý Charlie Munger, jeho partner z Berkshire Hathaway, dodal, že je pozoruhodné, akú dlhodobú výhodu získali ľudia ako my, keď sa snažili nebyť hlúpi namiesto toho, aby sa snažili byť veľmi inteligentní. Nezabúdajme ani na to, že investovanie je beh na dlhé trate, nestaňme sa počas neho príliš chamtivými ani sa nedajme vystrašiť, pripomenula ďalšia legenda manažmentu portfólia Shelby M. C. Davis.

Stanislav Pánis

Analytik J&T BANKY. Po štúdiu v odbore financie, bankovníctvo a investovanie na Ekonomickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici pracoval od roku 2006 v oblasti obchodovania a investovania na finančných trhoch. V J&T BANKE pôsobí od roku 2011.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora