Ropa „chytila druhý dych“ a začala rásť od štvrtka minulého týždňa po tom, ako sa formát OPEC+ čiže Organizácia krajín vyvážajúcich ropu s jej spojencami prekvapujúco hladko dohodol, že ďalej vytrvá pri zníženej ťažbe.
Pritom dodržiavanie kvót nebolo počas platnosti dohody bez problémov, naposledy napríklad Rusko začiatkom februára ťažbu zvýšilo. Všetko však doteraz vykrývala Saudská Arábia, čo potvrdila aj na ostatnom zasadnutí, keď oznámila zníženie dennej ťažby na 8 miliónov barelov denne, čo je najmenej za posledných 11 rokov.
Podľa prognóz OPEC+ by sa mohla ťažba celý rok 2021 držať pod úrovňou spotreby, čo by malo neustále vytvárať tlak na cenu. A zároveň by sa mali zmenšovať rekordné zásoby z prvej polovice minulého roka. USA už tento trend potvrdzujú tým, že informovali o čerpaní zo zásob ropy.
Čakanie na dopyt
Ceny futures kontraktu ropy WTI sa aktuálne v New Yorku pohybujú na úrovni 58 dolárov za barel, čo je najviac za posledný viac ako rok. Navyše, ropa chvíľkovo prekonala hranicu 60 dolárov. Ako sa dali počuť ministri krajín OPEC+, pre ťažiarov má zásadný význam čo najrýchlejšie vyrovnanie trhu „uprostred neistých vyhliadok“ na ropný dopyt.
Rozhodnutie platformy OPEC+ rozšíriť svoju súčasnú politiku v oblasti ťažby ropy ukazuje, že organizácia sa bude aj ďalej snažiť znížiť zásoby. A to aj napriek tomu, že pandémia covidu-19 pokračuje a výhľad na rast dopytu po palivách je stále neistý.
OPEC+ nielen hovorí, ale aj realizuje bezprecedentné stláčanie produkcie podľa záväzkov z minulého roka. To všetko sú faktory, ktoré pomáhajú ropnej rally z rekordných miním na úrovne, ktoré ťažiarom opäť pripomínajú dobré roky.
Rastu cien pomáha aj očkovanie
V neposlednom rade rast cien ropy podporili aj minulotýždňové údaje amerického energetického informačného úradu. Úrad potvrdil, že v USA sa čerpalo 994-tisíc barelov z ropných zásob. Predikcie portálu Investing.com pritom odhadovali menej ako polovičné čísla – 446-tisíc barelov. USA už dnes dosiahli stav, ktorý si OPEC+ praje pre všetky kľúčové ekonomiky. Zásoby ropy v USA sú teraz na najnižšej úrovni od marca 2020.
Ak sa nič nezmení na fundamentoch, ropa by aj v ďalších dňoch mala ďalej posilňovať. Popri limitovanej ťažbe k tomu bezpochyby prispievajú aj pozitívne očakávania od pokračujúceho očkovania proti covidu-19.
- Martin Krištoff
Absolvent Fakulty ekonómie a podnikania na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Viac ako dva roky pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Ako hlavný analytik spoločnosti CFD World sa aktuálne venuje portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora