Ako môže štát pomôcť k odstrihnutiu od ruského zemného plynu?

Karol Galek: V prvom rade je to diverzifikácia. Štátny podnik SPP už dnes zabezpečil prvý tanker so zemným plynom a ďalšie objednávky sú podpísané. V tomto roku tiež bude ukončený prepoj plynovodov medzi Slovenskom a Polskom, čím sa otvoríme prístupu plynu z poľských LNG terminálov ako aj plynu z Nórska. No a v neposlednom rade je to zvyšovanie energetickej efektívnosti, na ktoré sú napríklad aj v rámci Plánu obnovy a odolnosti vyčlenené desiatky miliónov eur.

Ako môže firma pomôcť k odstrihnutiu od ruského zemného plynu?

Václav Bartuška: Pokud jste třeba sklárna či ocelárna, žádná rychlá náhrada neexistuje.

Richard Kvasňovský: Najjednoduchšie sú úspory energie - čím menej energie a pohonných látok sa spotrebuje, tým menej bude potrebné doviezť surovín z Ruska. V prípade okamžitého vypnutia dodávok plynu to už bude nevyhnutnosť.

Očakávate, že Európa odmietne platby v rubľoch aj vtedy, ak by to malo znamenať okamžité utiahnutie kohútikov?

Karol Galek: Áno. Takéto vydieranie je neprípustné. Navyše zmluvy sú postavené jasne na platbách v eurách, prípadne amerických dolároch. Dodatky samotných zmlúv s návrhom na platbu v rubľoch zatiaľ oficiálne nedostal žiaden z dodávateľov.

Václav Bartuška: Ano.

Richard Kvasňovský: Bude záležať na tom, aký presný návrh predloží Gazprom svojim partnerom. Zatiaľ sme videli len politické vyhlásenia.

Ak by sa kohútiky uzavreli dnes, ako by sme sa s tým vysporiadali?

Karol Galek: Slovensko má zásobník v ktorom SPP distribúcia drží takzvaný štandard bezpečnosti dodávok plynu. Ide o objem približne 500 miliónov kubíkov, ktorý pre chránených odberateľov vydrží počas vykurovacej sezóny na 30 dní. Tým, že vykurovacia sezóna sa končí a počasie v posledných dňoch bolo teplé, už minulý týždeň sa začalo aj s komerčným napĺňaním zásobníkov. V týchto sa momentálne nachádza ďalšia takmer miliarda kubíkov. Pri aplikovaní núdzového plánu v plynárenstve, ktorý má Ministerstvo hospodárstva spracovaný by došlo k obmedzovaniu dodávok pre priemyselných odberateľov podľa odberových stupňov a potom by sme s plynom bez ďalších externých dodávok vydržali niekoľko mesiacov, nie však ďalšiu vykurovaciu sezónu. Diverzifikácia dodávok plynu je však bežiaci proces a koordinácia na úrovni štátov EÚ nevyhnutnosťou.

Václav Bartuška: Všechny otázky míří ke stejnému bodu: Svázali jsme si ruce mnoha předpisy a nařízeními natolik, že už jsme pomalu zapomněli, že lze dělat věci i rychle. Během plynové krize v lednu 2009 jsme spustili revers plynu z ČR na Slovensko. Byl jsem u toho, když byl premiér Fico u našeho premiéra Topolánka s prosbou o pomoc. Řekli jsme mu, že lze otočit tok plynu od nás k vám a on na to, že už se ptal slovenských plynařů a že by to trvalo půldruhého roku. Ano, řekli mu pravdu - kdyby se dodržely všechny předpisy. Ale byla krize a Slovensko potrebovalo pomoc. Revers se udělal za jedinou noc.

Richard Kvasňovský: Muselo by dôjsť k regulácii a obmedzeniu spotreby. Podobným spôsobom ako tomu bolo v roku 2009, keď sme 12 dní nedostali žiadny plyn z Ruska. Došlo by určite aj k obmedzeniu dostupnosti pohonných látok. Prioritu by malo zabezpečenie základných služieb pre obyvateľstvo a kritickú infraštruktúru štátu.

Čo môže urobiť štát, aby podporil energetickú efektivitu? Aké zákony môže prijať, aby zmenšil byrokraciu a administratívu? Aké technológie by mal podporovať?

Karol Galek: Jednak máme z Plánu obnovy a odolnosti vyčlenených takmer 700miliónov eur na renovácie budov, ďalšie desiatky miliónov eur do zvyšovania flexibility sietí a obnoviteľných zdrojov. Okrem toho ďalšie prostriedky sú navrhnuté na túto oblasť v rámci nového programového obdobia ako zo štrukturálnych fondov, tak aj fondu spravodlivej transformácie. Novela zákona o energetickej efektívnosti v nadväznosti na Zimný energetický balíček bola do našej legislatívy implementovaná ešte v minulom roku. Novely zákonov o energetike, teplárenstve, podpore OZE a KVET ako aj regulácií sú taktiež už nachystané na prerokovanie na vláde a následne v parlamente.

Ak chcete vedieť viac, pozrite si diskusiu s Karolom, Václavom a Richardom na videu. Dozviete sa odpovede na otázky:

  • Putin podpísal dekrét, podľa ktorého zahraniční kupci musia od zajtra platiť za ruský plyn rubľami. Čo to pre nás znamená?
  • Vie Putin, čo robí?
  • Ako rýchlo sa vieme zmobilizovať a urobiť rýchlu zmenu, ktorá by nám štandardne trvala veľmi dlho?
  • Ako vieme ušetriť?
  • Aké sú možné kroky pre Slovensko? Čo sme si v minulosti nevedeli predstaviť, ale dnes vieme?
  • Záväzky zo Zelenej dohody a balíčka Fit for 55 - ako ich ovplyvnia dlhodobé záväzky na zvýšenú ťažbu v iných krajinách?
  • Dá sa aktuálna situácia považovať za šanciu na zmenu?
  • Aký vidíte potenciál alternatívnych plynov?
  • Prečo sa na Slovensku nevyužíva viac geotermálna energia?
  • Ako môžu v aktuálnej situácii pomôcť dotácie do fotovoltaickych systémov formou štátnej dotácie pre bytové domy a domy?
  • Čo sa plánuje v Českej republike?
  • Ako vieme využiť vodík? Bude v budúcnosti dominovať v distribučných a prenosových sieťach?
  • Ako môžu jednotlivci a firmy prispieť k energetickej efektívnosti?
  • Na začiatku mesiaca predstavila Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) desaťbodový plán na obmedzenie závislosti EÚ na ruskom plyne - zmení aktuálna situácia tento plán?
  • Existuje paralela s rokom 2009?
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora