Nemecká vláda na mimoriadnej schôdzi schválila dočasné zníženie dane z pridanej hodnoty; od júla do konca tohto roka klesne DPH zo súčasných 19 na 16 percent.

Nemecko v uplynulom desaťročí postupovalo v oblasti rozpočtovej politiky priam učebnicovo a mohlo by byť vzorom pre väčšinu ekonomicky najvyspelejších krajín sveta. V rokoch prosperity pred úderom koronavírusu dodržiavalo politiku nulového schodku, takže podstatne znížilo svoj dlh v pomere k HDP.

Protivládne protesty Hong Kong
Neprehliadnite

Čína napína svaly pred Hongkongom i vlastnou verejnosťou, akcie padajú. Trump potrebuje vinníka

Len tri ďalšie krajiny EÚ – Írsko, Malta a Holandsko – znižovali v rokoch 2013 až 2019 svoj verejný dlh v pomere k HDP rýchlejšie ako Nemecko (viď graf nižšie). Berlín tak má teraz „z čoho brať“, aby ekonomiku sanoval a podporoval.

Nemecký balík opatrení pre boj s ekonomickými dopadmi koronavírusu je najobjemnejší v rámci ekonomicky vyspelých krajín. Po prepočte na HDP predbehne i fiškálny balík, ktorým sa Trumpova administratíva snaží podporiť americkú ekonomiku.

Lietadlo
Neprehliadnite

Európske aerolínie čelia cunami prepúšťaniu, bez pomoci vlád mnohé neprežijú

Zníženie sadzby DPH, ktoré je súčasťou nemeckého balíka, umožní tamojším firmám udržať si v náročnom období viac peňazí na účte, pričom spotrebitelia dostanú impulz na spotrebu. Je totiž možné predpokladať, že z redukcie sadzby bude sčasti ťažiť nemecká podniková sféra a sčasti tamojší spotrebitelia, lebo podniky a firmy budú môcť ľahšie znížiť svoje konečné ceny.

Redukcia nemeckej DPH prispeje tiež k zotaveniu slovenskej ekonomiky, ktorá je silno závislá na dopyte nemeckých podnikov i spotrebiteľov.

V celom „nešťastí koronakrízy“ je pre Slovensko jedným z najväčších „šťastí“, že je tak mocne ekonomicky previazané práve s krajinou, ktorá neváha razantne podporiť svoj dopyt. Nemecký daňový poplatník, z ktorého daní je nemecký balík opatrení financovaný, tak aj vďaka zníženiu DPH z nezanedbateľnej časti pomôže dostať na nohy i slovenskú ekonomiku.

Upozornenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi redakcie. 

Lukáš Kovanda

Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.