Objektív je novou rubrikou TRENDu, v ktorej sa dočítate o geopolitickom konflikte týždňa
Udalosti posledných dní sa niesli v duchu dávno minulých čias stredoveku. Zatiaľ čo pondelňajšia návšteva Alexandra Lukašenka v Soči sa podobala na modernú interpretáciu skladania holdu pánovi ruského cárstva, tak Poliaci sa po rokoch na niečom zhodli a chcú ponúknuť Bielorusku alternatívu voči Moskve.
Bielorusko okrem občianskych nepokojov, najväčších v dejinách, a napätej politickej situácii bude čoskoro čeliť ďalšej kríze, ktorá zasiahne takmer každého obyvateľa. Takmer tri desaťročia ignorovania ekonomických, priemyselných a technologických trendov nechali bieloruskú ekonomiku na veľmi tenkom ľade.
Pokles cien ropy, prerušenie ruských subsídií a spomalenie ekonomiky v súvislosti s pandémiou pripravili Lukašenkov režim o výraznú časť príjmov. Pomocnú ruku kolabujucému hospodárstvu podal ruský prezident Vladimir Putin. Úver vo výške 1,5 miliardy dolárov je však len krátkodobým záchranným kolesom, nie komplexným plánom modernizácie bieloruskej ekonomiky.
Európske Mexiko
Alexander Lukašenko v priebehu svojho 26 ročného vládnutia vytvoril systém, ktorý mu umožnil dlhé roky dosahovať stabilný ekonomický rast a udržať sovietske sociálne istoty. Jeho celá existencia je však závislá na ruskej pomoci a úľavách, ktoré sú predmetom politického nátlaku Moskvy.
Jedným z hlavných pilierov miestnej ekonomiky je aj väčšinový podiel štátom vlastnených spoločností a závodov v národnom hospodárstve. Miestny strojársky a petrochemický priemysel napriek technologickej zaostalosti dokázal byť rentabilný. Jeho rentabilnosť však pochádza takmer výlučne z ruských zákaziek, ktoré môžu byť predmetom ďalších nátlakov.
Bielorusko už roky nie je nezávislé. Poslednú diktatúru Európy poháňa ruské palivo
Alexander Lukašenko sa preto nachádza v patovej situácii. Ekonomická kríza v Rusku v kombinácii s poklesom cien ropy a rastúcimi napätiami spôsobila obdobné problémy v Bielorusku. Protesty v krajine vyvolali obrovskú vlnu vyberania úspor a nákupu cudzích mien, ktoré znížili hodnotu miestneho rubla.
Lukašenkove ekonomické koryto tento rok veľmi rýchlo vyschlo. Udalosti posledných týždňov efektívne zničili aj zvyšok dôvery zahraničných veriteľov v bieloruskú vládu. Jediným východiskom pre Alexandra Lukašenka bolo spoľahnutie sa na starých priateľov.
Bratská pomoc
Stretnutia medzi dvomi harcovníkmi východoeurópskej politiky sa už odohrali pri rôznych vzťahoch a sile zúčastnených. Pondelňajšie stretnutie v Soči sa však od ostatných stretnutí výrazne líšilo.
Samotné načasovanie a priebeh osobného stretnutia V. Putina a A. Lukašenka prezradili veľa o zúfalej situácii Lukašenkovho režimu. Zábery a vyhlásenia zo samotného stretnutia sa podobajú viac na stretnutie medzi guvernérom problematickej provincie s panovníkom ako na stretnutie prezidentov dvoch nezávislých krajín.
Nie je žiadnym tajomstvom, že podnikateľské elity Ruska s napojením na Kremeľ majú svoje ambície ohľadom bieloruského hospodárstva
Hlavným cieľom stretnutia bolo získanie finančných prostriedkov na umožnenie ďalšieho chodu krajiny. Vzhľadom na to, že Moskva je vlastníkom viac ako 70 percent bieloruského dlhu, väčšina z nového 1,5-miliardového úveru sa rýchlo vráti späť do ruskej štátnej kasy v podobe úrokov za predošlé úvery.
Nový úver z Moskvy zrejme bude stáť Bielorusko viac ako tie predošlé.
Ambície oligarchov
Bielorusko napriek ekonomickej stagnácii a ekonomickej závislosti na Moskve má niekoľko výhod, ktoré sú lákadlom najmä pre ruskú kastu oligarchov. Tlaky Moskvy v súvislosti s bližšou integráciou oboch krajín sa môžu v najbližšej dobe dostať do novej oblasti – štátneho priemyslu.
Nie je žiadnym tajomstvom, že podnikateľské elity Ruska s napojením na Kremeľ majú svoje ambície ohľadom bieloruského hospodárstva. Na rozdiel od Ukrajiny, Ruska alebo Poľska, Bielorusko sa odmietlo vydať cestou privatizácie a takmer všetky významné závody sa nachádzajú v štátnych rukách.
Líderka Poliakov v Bielorusku: Nikto nečakal, že voči vláde vznikne tak silný odpor
Alexander Lukašenko dlhé roky odolával Kremľu a jeho oligarchom ohľadom predaja významných závodov. Jeho dnešná pozícia a zúfalstvo v súvislosti s aktuálnou situáciou však môže dotlačiť bieloruského prezidenta k zahodeniu konceptu trhového socializmu.
Varšavská odpoveď
Po niekoľkých týždňoch absencie reálnej politickej iniciatívy zo strany Európy sa do popredia európskych kuloárov dostal poľský návrh tzv. Marshallovho plánu pre Bielorusko.
Podľa zákulisných informácii denníka Rzeczpospolita je súčasťou plánu vytvorenie spoločného fondu MMF a EÚ, otvorenie európskeho trhu pre bieloruský obchod, zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Bieloruska a investície do miestnej infraštruktúry. Jedinou podmienkou, ktorú Bielorusko musí splniť, je zorganizovanie nových, slobodných prezidentských volieb pod dohľadom Organizácie pre bezpečnosť a spouprácu v Európe (OBSE).
Prvé týždne povolebnej krízy v Bielorusku preplnené emotívnymi vyjadreniami sa už skončili
Ide o prvú politickú iniciatívu zo strany Západu, ktorá sa pokúša o vytvorenie zmysluplnej alternatívy voči úplnej závislosti Bieloruska na Moskve. Poľský plán už získal podporu krajín V4 a Pobaltia a získal si aj priazeň Nemecka. Predpokladá sa, že práve Nemecko bude jedným z hlavných podporovateľov plánu, vzhľadom na aktuálne napätia spojené s výstavbou Nord Streamu 2 a otrávením Alexeja Navaľného.
Poľsko navrhlo miliardový fond EÚ na pomoc Bielorusom
Na druhej strane, poľský plán sa môže stretnúť s odporom tradične prokremeľsky orientovaného Paríža a Ríma, ktoré neskrývajú, že otázka Bieloruska je im ľahostajná.
Kompromisné riešenie
Prvé týždne povolebnej krízy v Bielorusku preplnené emotívnymi vyjadreniami sa už skončili. Ani prezident A. Lukašenko ani opozícia neplánujú ustúpiť zo svojich požiadaviek a obe strany si hľadajú silné zahraničné ukotvenie.
Aj Európa, aj Moskva si veľmi dobre uvedomujú, že dní Alexandra Lukašenka v prezidentskom kresle sa pomaly blížia ku koncu
Zatiaľ jedinou krajinou, ktorá zasahovala do diania v Bielorusku viac ako len symbolicky, bolo práve Rusko. Moskva ponúkla pomoc Minsku niekoľkokrát, počas prezidentskej kampane, ako aj počas protivládnych protestov.
Aj Moskva, aj Západ tvrdia, že ich hlavnou prioritou je demokracia a zachovanie bieloruskej suverenity. Netreba však zabúdať na strategickú polohu Bieloruska, štátom vlastnený priemysel a vojenský význam krajiny, ktoré sú bez pochýb lákadlom pre obe zúčastnené strany.
Objektív: Ako Rusko vyrazilo na novú vojnu so západom a zatiaľ vyhráva
Pokiaľ si poľský návrh získa jednomyseľnú podporu v Európskej rade, po mnohých rokoch vznikne v Bielorusku reálna ekonomická alternatíva umožňujúca demokratickú aj ekonomickú transformáciu. Aj Európa, aj Moskva si veľmi dobre uvedomujú, že dní Alexandra Lukašenka v prezidentskom kresle sa pomaly blížia ku koncu.
Otázkou však zostáva, koho plány a vízia budú určovať budúcnosť poslednej diktatúry Európy.