Tematický kôš polovodičov od Saxo Bank tento rok klesol už o 39 percent. Dôvodom je, že ceny každého typu polovodičov - od pamäťových čipov po grafické karty prudko klesajú. Aktuálna kríza životných nákladov má tiež negatívny vplyv na dopyt po spotrebnej elektronike, čo ešte viac škodí rastu v tomto odvetví.
Najvýraznejšou hnacou silou takéhoto vývoja je však americký zákon o čipoch. Jeho cieľom je presunúť významnú časť dodávateľského reťazca polovodičov späť do USA. Okrem toho Spojené štáty obmedzujú vývoz polovodičov a zariadení do čínskych firiem. Napríklad najnovšie ohlásené obmedzenia by mohli zasiahnuť 5 až 8 percent príjmov firmy TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Ide o najhodnotnejšiu spoločnosť vo svojom odvetví na celkom svete.
Celá priemyselná skupina TSMC je v súčasnosti ocenená na 10,3-násobok 12-mesačného ukazovateľa EV/EBITDA, čo je stále nadpriemerné v porovnaní s priemerom 9,3-násobku (od mája 2005). Stále vidíme v polovodičovom priemysle veľký potenciál a rast.
Nakoľko sa však ďalej sprísňujú finančné podmienky a odvetvie sa vyznačuje cyklickosťou, očakávame, že valuácie firiem sa budú v odvetví ďalej znižovať. Investori by preto mali zvážiť zaradenie polovodičov do svojho dlhodobého portfólia. Odmenou za riziko im budú veľké príležitosti, pretože ocenenia pravdepodobne klesnú pod dlhodobý priemer spolu s celkovým akciovým trhom. Ekonomický rast sa totiž bude ďalej spomaľovať.
- Peter Garnry
Peter Garnry, pôvodom z Dánska, pracuje ako hlavný akciový stratég Saxo Bank. V roku 2007 absolvoval Copenhagen Business School. Peter je autorom článkov o aktuálnom dianí na amerických a európskych trhoch. Pravidelne vydáva tiež strategické investičné správy. Ako komentátor vystupuje na televíznych staniciach vrátane CNBC alebo Bloomberg
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora