Do medzinárodných vzťahov sa vkradla anarchia, píše pre Foreign Affairs indický diplomat a akademik Shivshankar Menon. Súčasný poriadok podľa neho nevyhovuje nikomu. Za príčinu považuje kolaps dôvery v piliere svetového usporiadania. Dialóg, kompromis a spoločný postup prostredníctvom orgánov OSN sú minulosťou. Nahradil ich poriadok vymáhaný nátlakom, závislý na pokračujúcom vplyve Západu.

Zatiaľ čo hlásiči konca histórie očakávali faktické zjednotenie sveta vďaka politickej a ekonomickej globalizácii, stal sa takmer presný opak. Čoraz viac krajín bolo vylúčených z klubu spriatelených národov a jednotný naratív spolupráce a rozvoja sa rozpadol. A tak sa Západ prebudil do sveta, kde si Rusko môže dovoliť otvorenú agresiu proti zvrchovanému štátu.

JB 12 Harpsund - Švédska premiérka Magdalena Anderssonová (vpravo) a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa plavia na tradičnej drevenej loďke počas ich stretnutia vo švédskom meste Harpsund 13. júna 2022. Švédsko oficiálne požiadalo o vstup do NATO. FOTO TASR/AP

Sweden's Prime Minister Magdalena Andersson, right, and NATO Secretary General Jens Stoltenberg talk on a traditional rowboat during their meeting at Harpsund, the country retreat of Swedish prime ministers, Monday, June 13, 2022.
Neprehliadnite

Keď sa atlantizmus zrazí s liberalizmom. Hodnotový kompromis Škandinávie

Nátlak, ktorého účinnosť je oslabená, prichádza s čoraz vyššími politickými cenovkami: rozšírenie NATO za cenu občianskych práv Kurdov, odpojenie sa od ruskej ropy za cenu podpory azerbajdžanského režimu, autorita v Pacifiku za nutnosti trápneho vydierania inváziou Šalamúnových ostrovov.

Svetový poriadok dospel do stavu, ktorý nevyhovuje nikomu. Je na mieste sa opýtať, čo ho má nahradiť.

Zachráň sa, kto môžeš

Európa stráca podporu Spojených štátov v momente, keď by ju najviac potrebovala. Hľadáčik Washingtonu sa presúva do pacifického javiska. Na rozdiel od európskych sú americké sankcie vypočítavé a protekcionistické. Hráči, ktorí sa kedysi považovali za západných spojencov, si hľadajú vlastnú cestu.

Otázka je, čo príde po prechodnom období anarchie. Podľa Marca Saxera, analytika Nadácie Friedricha Eberta, treba uvažovať o dvoch typoch scenáru: s Čínou a bez Číny.

Svetový poriadok bez Číny je ťažko mysliteľný. Západ je politicky vyčerpaný a izolovaný, odkázaný by bol na čoraz krehšie spojenectvá s regionálnymi autokratmi. Diplomatická akrobacia, ktorou sa status quo udržiaval doteraz, je opotrebovaná a vyčerpávajúca.

Svetový poriadok s Čínou znamená pristúpenie na multipolaritu. Čínskou podmienkou pre normalizáciu vzťahov bude rovnoprávnosť so Spojenými štátmi, ktorá je ťažko predstaviteľná. Paradoxne by však politická cena takéhoto postupu nebola vysoká. Na papieri takto medzinárodné inštitúcie fungujú už dnes a rekalibrácia vzťahov by sa mohla udiať v tichosti. Krátkodobou výhodou by bola ďalekosiahla izolácia Ruska, od ktorého sa Čína už teraz dištancuje. Čínsky variant si je ťažké predstaviť najmä preto, že Spojené štáty zjavne robia všetko, čo je v ich silách, aby napätie s Pekingom eskalovali. Presun geopolitického ťažiska do Pacifiku, ktorý zďaleka nesúvisí iba s Taiwanom, je v tomto kontexte nešťastný.

EBE 44 Peking - Na snímke na obrazovke je uprostred čínsky prezident Si Ťin-pching, vľavo hore juhoafrický prezident Cyril Ramaphosa, vľavo dole ruský prezident Vladimir Putin, vpravo hore brazílsky prezident Jair Bolsonaro a vpravo dole indický premiér Naréndra Módí počas 14. vrcholnej schôdzky zoskupenia BRICS, ktorú organizuje Čína v Pekingu 23. júna 2022. FOTO TASR/AP


In this photo released by Xinhua News Agency, Chinese President Xi Jinping is seen on a screen with South African President
Neprehliadnite

Fiktívna medzinárodná komunita: západ získal Európu, stráca svet

Studená vojna nebude

Pozorovateľné delenie sveta do záujmových blokov môže pripomínať scenár z dvadsiateho storočia. Ako ale podotýka S. Manon, v podmienkach moderného svetového hospodárstva je nová studená vojna nemysliteľná. Prvým problémom sú bezprecedentné väzby medzi čínskou a americkou ekonomikou. Napätie rastie, obchodná železná opona je však nepredstaviteľná – nafúknuté krízy zásobovacích reťazcov iba podčiarkujú krehkosť hospodárskeho systému.

Ide o paradox – kvôli ekonomickým väzbám nie je Západ schopný vyvíjať nátlak potrebný na udržanie statusu quo, zároveň kvôli nim nemôže od globalizácie ustúpiť. Pokusy rozseknúť hospodársky gordický uzol sú reálne v niektorých sektoroch, technologické a finančné embargá uvalené na Rusko a Čínu sú toho dôkazom. V priemysle a poľnohospodárstve ale ide o čistú fikciu.

Orwellova nočná mora

Svet vzájomne previazaných obchodných blokov ochotných pretláčať sa v čoraz početnejších regionálnych konfliktoch pripomína aliancie a nekonečné vojny z dystópie Georgea Orwella.

V politike veľmocí je možné pozorovať únavu a stratu záujmu o zahraničnú politiku. Nekrológov svetového poriadku je veľa, záujem navrhovať a tvoriť nový však chýba. Z pragmatických dôvodov sa môže z usporiadania zemegule stať otázka akademických sporov bez významu pre politikov a verejnosť. Vojny a hospodárske šoky to pravdepodobne nevyrieši.

Ďalšie dôležité správy

JB 2 Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prichádza na stretnutie s tuniským prezidentom Abdalom Madžídom Tabbúnom v Ankare 16. mája 2022. Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. TASR informáciu prevzala z agentúry AFP.
Neprehliadnite

Kto pôjde žobrať do Ankary? Keby NATO neexistovalo, dnes by ho nikto nenavrhol