Nový, v poradí celkovo 46., americký prezident Joe Biden sa od prvého dňa pustil do zásadných zmien. Popri ráznejšom postupe v boji proti koronavírusu sa Biden zameral na okamžité zrušenie vybraných zákonov z éry Donalda Trumpa. Napríklad hneď v prvý deň nariadil povinné nosenie ochranných rúšok po dobu 100 dní, predĺžil moratóriá na hypotéky a študentské pôžičky a zrušil Trumpov zákaz cestovania pre občanov vybraných krajín. Tým však „čistenie“ po štyroch rokoch trumpizmu nekončí.

Úrady práce sa pomaly zapĺňajú, miera nezamestnanosti stúpa.
Neprehliadnite

Aké faktory môžu spôsobiť ďalšiu finančnú a ekonomickú krízu?

Biden má veľmi krehkú väčšinu v senáte len na 2 roky

Všeobecne sa čaká, že Joe Biden v krátkom čase prijme 17 opatrení, z toho bude 15 výkonných nariadení vrátane prisťahovaleckého balíčka a viacerých predpisov z tejto oblasti. Z celkového počtu 17 opatrení pôjde v deviatich prípadoch o zvrátenie politík z doby Trumpovej administratívy.

Najvypuklejšie výstrelky Trumpovej administratívy a ich rýchle odstraňovanie sú len začiatok. J. Biden chce urobiť množstvo reforiem, na to však potrebuje demokratickú väčšinu v senáte. Tú má však k dispozícii len počas prvých dvoch rokov svojho funkčného obdobia.

Avšak demokratická väčšina je krehká: každú iniciatívu môže zablokovať čo len jediný demokratický senátor. Ak by v polovici novembra 2022 republikáni získali iba o jedno kreslo viac ako demokrati, od januára 2023 vhodné podmienky pre demokratickú legislatívu skončia a republikánsky senát bude od tohto momentu odmietať väčšinu predložených zákonov. Zlou správou je Bidena je aj to, že demokratická väčšina v Snemovni reprezentantov sa v posledných voľbách zmenšila.

Production Of Royal Mint's Commemorative WW1 Centenary Coin
Neprehliadnite

Striebro má najlepšie predpoklady, aby v tomto roku prevalcovalo trhy

Zotavenie ekonomiky USA bude pre Bidena kľúčové

D. Trump zanechal po krokoch proti najmä proti Rusku, Číne a Iránu zahraničnú a obchodnú politiku v hroznom stave. Biden sa chce čím skôr vrátiť k multilaterálnemu prístupu Obamových rokov. Explicitne to pri potvrdení vo funkcii uviedol nový minister zahraničných vecí Antony Blinken, keď povedal, že  sa bude usilovať o revitalizáciu poškodenej americkej diplomacie.

Zásadným bodom pre úspech alebo neúspech Bidena v úrade však bude ekonomika. Iniciatívy Bidena v oblasti fiškálnej politiky budú smerovať do krátkodobého plánu záchranných opatrení (americký záchranný plán) a strednodobého až dlhodobého plánu (tzv. Plán obnovy). V krátkom čase sa dá čakať ďalší fiškálny balík opatrení na zmiernenie následkov Covidu-19.

Rast chce Bidenova administratíva sčasti pokryť vyššími daňami a tiež zvyšovaním rozpočtového deficitu. Znamená to však aj expanzívnu fiškálnu politiku v nasledujúcich dvoch rokoch zameranú na stimuláciu hospodárskeho rastu s vyššími investíciami do vzdelávania, výskumu, vývoja a infraštruktúry. Tieto plány majú potenciál dodať dlhodobo zásadný impulz ekonomickému rastu USA.

akcie
Neprehliadnite

Ako prispôsobiť svoje portfólio rotácii na trhu, ktorá môže nastať v tomto roku

Hlboké rozdelenie spoločnosti je najväčší problém

Z rýchlych krokov J. Biden avizoval okamžité zastavenie výstavby pohraničného múru (problémom však podľa Fox News je, že štát už údajne zaplatil stavebnej firme za výstavbu). J. Biden tiež ruší Trumpov zákaz cestovania občanov niektorých krajín s väčšinovým moslimským obyvateľstvom a chce začleniť USA späť do Svetovej zdravotníckej organizácie a vrátiť sa k Parížskej klimatickej dohode. 

Aj keď Bidenove hospodárske plány majú potenciál podporiť ekonomiku, výrazne mu nepomôžu pri redukcii rozpoltenosti v politike a spoločnosti. Útok Trumpových stúpencov na Kapitol bol len poslednou ukážkou zásadnej polarizácie celej spoločnosti, ktorá je jednoznačne vážnou hrozbou pre stabilitu krajiny. Problémom v dialógu s republikánskymi voličmi je aj fakt, že väčšina z nich je presvedčená, že Biden nie je legitímnym prezidentom Spojených štátov.

Hlboké rozdelenie americkej spoločnosti hrá do karát globálnym súperom USA. Rusi, Číňania a Iránci môžu ešte viac zdramatizovať vzájomnú nedôveru nástrojmi kybernetickej vojny, ktoré sa v USA intenzívne využívajú minimálne od ruského zásahu pri voľbách v roku 2016. Upokojiť občianske nepokoje a všeobecne búrlivú atmosféru v politike a spoločnosti by bolo extrémne náročné bez ohľadu na to, kto by voľby vyhral.

Čo pravdepodobne uvidíme, bude normalizácia a upokojenie sentimentu na finančných trhoch. To je však slabá náplasť, keďže USA na tom dnes nie je v mnohých smeroch dobre. Všetky tieto faktory budú pôsobiť ako brzdy a prekážky v snahe nového amerického prezidenta realizovať svoje predvolebné sľuby.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora