Globálne trhy s neistotou reagujú na každý signál. Ceny akcií a ropy na globálnych trhoch počas tohto týždňa oslabovali kvôli obave investorov z druhej vlny koronavírusovej pandémie a s tým súvisiacimi obavami z eskalovaniu napätia medzi USA a Čínou.

Tento negatívny sentiment sa však – aspoň zatiaľ – nedotkol trhu s kryptomenami. Bitcoin a ethereum sa v závere týždňa nachádzali v plusových číslach.

Zásluhu na tom má bezpochyby aj správa, že americký bankový gigant JP Morgan, ktorý bol dlho striktne proti kryptomenám, prijal podľa Wall Street Journal medzi svojich klientov aj spoločnosti Gemni a Coinbase. Sú to poprední hráči v sektore kryptomenových búrz. Týmto krokom JP Morgan investorom vlastne hovorí, že trh kryptomien berie vážne.

Ako vyzerá vývoj cien kryptomien? Ešte pred týždňom bitcoin strácal 20 percent, počas štvrtkového obchodného dňa si pripisoval 6 percent s cenou na úrovni 9 588 dolárov.

Je to dobrý alebo zlý výsledok? Ak berieme do úvahy zásadný míľnik – tzv. delenie bitcoinu – ktorý nastal úvodom týždňa, očakávania priaznivcov kryptomeny boli bezpochyby väčšie. Keďže ťažba kryptomeny razom klesla na polovicu, očakával sa obecne výraznejší rast.

Zoberme si príklad z posledného delenia v roku 2016 (ide o spomalenie „ťažby“ pri rovnakom výkone na polovicu). Od toho momentu sa začala rastová rely, ktorá vytlačila bitcoin až na historické maximá – až cez 20-tisíc dolárov. Aktuálne sa zdá, že pravdepodobne aj následkom neistoty na trhu rastie cena digitálnej meny len veľmi opatrne.  Od uplynulého pondelka si pripísala približne 9 percent.  

Bitcoin
Zdroj: Coinmarketcap
Bitcoin

Aj iné meny na vývoj bitcoinu reagujú. Napríklad cena etherea si počas štvrtkového obchodného dňa pripísala okolo 2,5 percenta a pohybovala sa na úrovni 201 dolárov. Od začiatku týždňa si ethereum pripísalo k svojej hodnote okolo desať percent.

Ethereum
Zdroj: Coinmarketcap
Ethereum

V dôsledku vypuknutia pandémie čelili v posledných mesiacoch vklady investorov otrasom. Rozkolísanie cien aktív zasiahlo aj kryptomeny. Podobne ako celý kapitálový trh zaznamenali aj digitálne meny v polovici marca výrazné výpredaje.  

Najnovšie sa investori obávajú uvoľnenia reštrikcií jednotlivých ekonomík, otvorenia obchodov a výrobných hál, čo by mohlo viesť k opätovnému rozšíreniu vírusu v populácií.  Ak sa k tomu pripočíta MMF predpovedaný pokles svetového HDP na úrovni -3 percentá, je to kombinácia, ktorá bude ďalej tlačiť na ceny aktív.

Pre fanúšikov kryptomien ostáva otvorená otázka, kedy sa neistota zmierni a osobitne pri bitcoine sa prejaví zásadný efekt delenia bitcoinu. Tohtotýždňový vývoj ich očakávania totiž rozhodne nenaplnil.

Autorka komentára je hlavnou analytičkou spoločnosti TopForex