Jedným zo zásadných impulzov pre rýchly rast finančných trhov v tomto roku bol pozitívny sentiment vyplývajúci zo spustenia očkovania proti covidu-19 prakticky po celom svete.

Aktuálne však tento pozitívny signál dostáva trhliny: popri vedľajších účinkoch a fakte, že aj zaočkovaní ľudia môžu byť pravdepodobne prenášačmi vírusu, sú obavy z nižšej účinnosti očkovania voči novému delta variantu či ďalším mutáciám, ktoré prídu. To všetko prináša nárast nervozity na trhoch.

Výrazne nižšia účinnosť pri novom variante vírusu

Najnovšie zverejnilo izraelské ministerstvo zdravotníctva informáciu, že vakcína firiem Pfizer a BioNTech má iba 64-percentnú účinnosť proti delta mutácii.

Pritom klinické štúdie z roku 2020 pri predchádzajúcich mutáciách vírusu ukázali vysokú účinnosť až 95 percent. Okrem istej miery nervozity medzi verejnosťou už prišla aj reakcia finančných trhov. Akcie firiem Pfizer a BioNTech reagovali na informáciu miernou korekciou.

Od silnejších pohybov akcie výrobcov pravdepodobne zachránila iná informácia izraelského ministerstva. Izraelčania potvrdili, že táto mRNA vakcína stále chráni očkovaných ľudí pred ťažkým priebehom ochorenia až na úrovni 93 percent.

Kalifornský epsilon variant ako ešte väčšia hrozba

Otvorenou otázkou však ostáva, čo bude ďalej. Pri ďalšom variante delta plus sa podľa informácií portálu CNBC.com časť vedcov obáva, že sa bude šíriť ešte rýchlejšie ako delta mutácia, ktorá už sama osebe je výrazne nákazlivejšia ako (ešte stále) prevažujúci alfa variant.

Ďalšie znepokojenie vyvoláva ďalší nový variant nazvaný epsilon, ktorý sa šíri v USA. Podľa vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu je nielen nákazlivejší, ale môže spôsobovať aj vážnejší priebeh ochorenia.

Pred pár dňami publikovaná štúdia v časopise Science indikuje, že variant epsilon by dokonca mohol byť odolný voči očkovaniu, konkrétne voči protilátkam vytvoreným po očkovaní vakcínami založenými na technológii mRNA.

Ale takisto sa ukazuje jeho odolnosť aj voči protilátkam vytvoreným po prekonaní niektorého z predchádzajúcich mutácií koronavírusu. Variant epsilon sa od prvého výskytu v Kalifornii úvodom tohto roka už rozšíril do desiatok krajín.

Opäť hrozí celosvetový lockdown

Problémom je, že ani zaočkovanie veľkej časti populácie nemusí priniesť očakávanú kolektívnu imunitu a neochráni obyvateľov a ekonomiku krajiny pred zdravotnými a ekonomickými následkami nákazy.

Reč je o Seycheloch, ktoré v máji patrili k najzaočkovanejším krajinám sveta – 60 percent obyvateľov bolo zaočkovaných dvoma dávkami vakcín AstraZeneca a Sinopharm. Rekordné počty nakazených ukázali, že od cieľovej kolektívnej imunity majú štáty zatiaľ ďaleko.

Logickým krokom pri 3. vlne by mohla byť opäť vlna lockdownov. Kanada tento krok urobila už na jar a hranice tohto štátu sú stále zatvorené pre všetkých cudzincov vrátane obyvateľov susedných Spojených štátov.

Niektoré oblasti museli zostať v lockdowne a vláda uvoľnila značné finančné prostriedky na pomoc obyvateľom, aby dokázali prekonať toto náročné obdobie. Kanadský premiér vyhlasuje, že hranice zostanú zatvorené až do dosiahnutia zaočkovanosti na úrovni 75 percent.

Svet v tejto situácii čaká na dobré správy. Ak by sa ukázalo, že očkovanie nie je dostatočne účinné proti novým mutáciám koronavírusu covid-19, prišiel by nielen výraznejší výpredaj akcií výrobcov vakcín a pokles ich hodnoty, ale aj prípadný opätovný dopad na oslabenú globálnu ekonomiku.

A ten by mohol byť skutočne zdrvujúci. Bude zaujímavé sledovať, ako sa rastúca nervozita bude ďalej prejavovať na finančných trhoch a či sa prenesie z farmafiriem aj do ďalších sektorov.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora