Aj napriek oslabeniu technologických indexov od úvodu roka je viac ako zrejmé, že dlhodobo sú technológie pre globálnu ekonomiku absolútne kľúčové. Podčiarkujú to nielen najväčšie technologické spoločnosti (napríklad FAANG) a ich podiel na kľúčových indexoch, ale aj niektoré farmaceutické spoločnosti. Jednou z obecne menej známych, avšak reálne veľmi úspešných je americká biotechnologická firma Regeneron, ktorá sa sústreďuje na výskum a vývoj liekov proti vážnym ochoreniam.

Množstvo ocenení a súhlasov s liečbou

Regeneron zakladal v roku 1988 vtedy mladý neurológ a odborný asistent Leonard Schleifer. Za 34 rokov jeho firma ponúka skutočne impozantný príbeh. Stačí spomenúť 9x získaný súhlas s liečbou od americkej FDA, Správy potravín a liečiv (akýsi ekvivalent slovenského ŠÚKL). Na základe množstva ocenení získala firma prvé miesto v globálnom prieskume Top Employer magazínu Science počas šiestich z posledných jedenástich rokov.

Portfólio liekov od zápalov až po Covid-19

Lieky tejto biotech spoločnosti riešia široké spektrum chorôb: od očných ochorení, alergie, cez masové kardiovaskulárne a metabolické choroby a rakovinu, až po hematologické ochorenia, infekčné a rôznorodé zriedkavé choroby.

Medzi najúspešnejšie lieky a liečivá vyvinuté firmou Regeneron patria Arcalyst (na zriedkavé autozápalové stavy), Eylea (liečba bežnej príčiny slepoty u starších ľudí), Zaltrap (na metastatický kolorektálny karcinóm), Dupixent (na atopickú dermatitídu) a Inmazeb (vyrábaný liek troch rôznych protilátok, ktorý je vyvinutý na liečbu smrteľného vírusu Ebola). Ani Regeneron neostal posledné roky mimo vývoja lieku na Covid-19. Medzi známe vyvinuté liečivá patria Casirivimab a Imdevimab, v princípe zmesi protilátok, ktoré získali ako prvá kombinovaná terapia povolenie FDA na núdzové použitie. V prvých vlnách práve táto liečba účinne znižovala symptómy Covidu a znižovala mieru hospitalizácie. Keď sa prevažujúcim variantom stal omikron, WHO a FDA obmedzili ich využívanie, keďže nebolo zrejmé, do akej miery budú účinné.

Spolupráce zvyšujú potenciál úspešnosti a znižujú náklady

Americká firma „nespí na vavrínoch“, ale neustále investuje do výskumu a vývoja, a popritom sa nevyhýba prínosným spoluprácam. Príkladov je viac. Napríklad so známou nemeckou bio-tech firmou BioNTech nedávno rozširovali dohodu o liečbe rakoviny pľúc, kde sa plánuje tretia klinická štúdia. Obe firmy majú dohodu o rovnakom podiele na nákladoch na vývoj. Ak spolupráca prinesie úspech,  bude to pre Regeneron ďalší výrazný impulz.

Spolupráca s francúzskym Sanofi vyústila do nedávnej žiadosti o doplnkovú biologickú licenciu od FDA k lieku Dupixent (na liečbu chronického ochorenia pažeráka - EoE). Rozhodnutie FDA sa čaká úvodom augusta 2022. Po schválení by sa Dupixent stal prvým liekom na liečbu chronického ochorenia pažeráka v USA.

Regeneron nedávno zverejnil povzbudivé výsledky o výraznom liečení liečby v rámci druhej fázy testovania lieku Aflibercept pre pacientov s vekom podmienenou degeneráciou sietnice. Ide o nadstavbovú „dvojičku“ k lieku Eylea, ktorý predstavuje štandardnú starostlivosť tohto ochorenia.

Regeneron dokázal znásobiť tržby za jediný rok

Úspechy firmy vidno nielen pri liečbe, ale aj pri financiách. Z roka na rok (s výnimkou v roku 2018) sú výsledky lepšie a lepšie. Na ilustráciu: príjmy v roku 2020 dosahovali 8,5 miliardy dolárov, avšak o rok neskôr to bolo už 16 miliárd dolárov, čo je medziročne takmer 100 % nárast. To sú skutočne zásadné čísla.

Kto inovuje a rozkladá riziko, pýta si logicky odporúčanie na nákup

Cena akcie Regeneronu narástla za posledný rok o 44,08 % a dnes sa pohybuje kúsok pod 700 dolármi. Ak sa pozrieme na hodnotenie analytikov, z 9 z 15 odporúča akcie kupovať, päť držať a len jeden analytik odporúča predávať. Odhadové ceny pre najbližších 12 mesiacov sa hýbu okolo 700 dolárov s najvyššou cenou 843 dolárov, čo by zodpovedalo 20 % nárastu oproti dnešnej cene. Trhová kapitalizácia firmy dnes dosahuje 75,80 miliardy dolárov.

Pohyb akcií Regeneronu za posledných päť rokov
Zdroj: Zdroj: Trading Economics
Pohyb akcií Regeneronu za posledných päť rokov

Na trhu sa vyskytujú pravidelne analýzy firiem, ktoré by potenciálne mohli pristúpiť k deleniu (splitu) akcií. Regeneron sa nedávno vyskytol v jednej z nich. Faktom je, že firme sa výborne darí a je stabilná. Rozdelením akcií by dokázala prilákať viac (najmä menších) investorov, pretože 700 dolárov za jednu akciu môže byť pre mnohých príliš vysoká cifra. Ako sme videli pri Tesle a Nvidii, rozdelenie akcií môže mať pozitívny efekt (aj keď to nie je vždy pravidlo).

Sčítané a podčiarknuté, biotechnologická firma Regeneron vyzerá investične ako atraktívny titul najmä vďaka výborným výnosom a finančnej stabilite. Dôležitou časťou hodnotenia je neustále zapájanie sa do nových projektov a snaha udržať tempo rozvoja a rastu podnikania. To všetko je nielen v záujme firmy, ale aj investorov. Investovanie do akcií takých farmaceutických firiem, ktoré nie sú závislé na jedinom úspešnom lieku, ale majú širšie portfólio a zároveň aktívny vývoji a testovanie nových liekov, je rozhodne perspektívne. Pretože s každým ďalším úspešným liečivom (a jeho patentovou ochranou) potenciál firmy rastie.

Autor je hlavný analytik ApmeFX

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora