Dlho očakávané vyhodnotenie pandemických opatrení je tu. Správa má 165 strán, pripravila ju 18-členná komisia rešpektovaných vedcov. Očakávania boli z jedného dôvodu veľké: pravicovo-liberálna FDP, najmenšia strana v trojkoalícii sociálneho demokrata Olafa Scholza, trvala na tom, že v Nemecku sa môžu nové opatrenia zaviesť až vtedy, keď bude zhodnotená účinnosť tých starých.
Kým sa to nestalo, mali spolková a krajinské vlády v pandemickej politike zviazané ruky. Zvlášť premiéri spolkových krajín chcú však svoje diktátorské koronaprávomoci späť, žiadajú právomoc na vyhlásenie povinnosti nosenia rúšok a možnosti zavedenia režimu OTP alebo OP.
V danej chvíli nič z toho nemôžu, lebo liberáli v zriedkavom záchvate zásadovosti preboxovali pre Nemecko neobvykle zdržanlivú líniu riadenia štátu. Body za ten klasicky liberálny postoj nezískali, takmer celý politický establišment ich považuje za otravných kazisvetov, ešte aj tomu povinnému očkovaniu zabránili – ale doteraz to ustáli.
Už zriadenie komisie začalo s veľkým verejným handrkovaním. Odstúpil z nej najmocnejší virológ v Nemecku, kľúčový pandemický poradca vtedajšej kancelárky Angely Merkelovej, Christian Drosten. Dôvodom nebol konflikt záujmov (že ako jeden z autorov opatrení mal vyhodnotiť ich účinnosť), ale katastrofálna absencia dát. V treťom roku pandémie sa totiž ukázalo, že žiadna nemecká inštitúcia systematicky nezbierala dáta a že nikto ani nerátal s nutnosťou zhodnotenia. A tak hodnotiaca komisia preto hneď na úvod svojej správy píše, že splnenie mandátu „bolo značne sťažené tým, že (komisia) bola až spätne požiadaná, aby vyhodnotila opatrenia na základe zákona o ochrane pred infekciami“.
Pred zverejnením vyhodnotenia sa v kuloároch šepkalo, že správa zrejme skôr vyhovie FDP a bude ostatnými štátostranami vnímaná ako potupa. Boli tu dva silné náznaky: Merkelovej dvorný virológ Drosten v Spiegli ľutoval, že sa vzdal svojho miesta v komisii. No a spolkový minister zdravotníctva Karl Lauterbach, ktorý ako vedúci apokalyptik nemeckej koronapolitiky dodnes čaká na Killervariante s nákazlivosťou omikronu a úmrtnosťou delty, začal už týždne dozadu spochybňovať závažnosť vyhodnotenia. V podcaste s trefným názvom „Apokalypsa a filtrovaná káva“ povedal: „Hentí robia svoj posudok. Bude nám to odovzdané a to je všetko.“ Podľa Lauterbacha sa zemeguľa točí aj potom ďalej.
Ostatné vlády v Európe urobili dobre, že sa ani neobťažovali preskúmať účinnosť pandemickej politiky – správa evaluačnej komisie z Nemecka sa totiž nedá nazvať inak ako facka.
Tá správa sa nečíta ľahko. Vedci použili opatrný a kostrbatý slovník, možno to lepšie nevedeli, možno chceli týmto spôsobom svoje škandalózne závery zmierniť. Aj tak nemožno prehliadnuť, že autori v podstate odsudzujú právny základ opatrení ako „právne sporný“ („prevažná väčšina právnikov ho považuje za protiústavný“) a otvorene spochybňujú práve najtvrdšie obmedzenia základných práv – dlhé lockdowny a vylúčenie nezaočkovaných z verejného života v rámci režimu OP.
Píšu: „Účinnosť lockdownu je teda najúčinnejšia v počiatočnej fáze containmentu, potom ale rýchlo stráca účinok.“ Keďže Nemecko počas vlády Merkelovej strávilo dohromady desať mesiacov v lockdownoch, dá sa zo správy vydedukovať, že to bol čas zbytočne predĺžený trápením. Vedci sucho dodali: „Zásah, ktorý sa v určitom čase ukáže ako vhodný, sa v inom čase môže ukázať ako neopodstatnený.“ Komisia výslovne neodsudzuje diskrimináciu nezaočkovaných v rámci režimu OP, odporúča ale jednoznačne režim OTP: „Ak je nutnosť zaviesť obmedzenia prístupu z dôvodu vysokého výskytu infekcie a (hroziaceho) preťaženia systému zdravotnej starostlivosti, odporúča sa pri súčasných variantoch a vakcínach ako podmienka prístupu najskôr testovanie – bez ohľadu na očkovací status.“
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?