Mnohé vlády sveta mali v roku 2021 snahu kryptomeny obmedzovať alebo regulovať. Vnímate to ako závažné riziko pre rok 2022?
Tomáš Kiebel:
Riziko spomalenia alebo stopnutia kryptomien asi nebude. Skôr nastane riziko pre cenu – každá regulácia alebo oznam o regulácii cenu dočasne zníži. Bohužiaľ, aj keď regulácie nechceme, postupne nejaké budú musieť byť. Na druhej strane je to však aj dobre, pretože keď štát reguluje kryptomeny, tak s nimi viac-menej počíta.
Šéf 365.bank, Andrej Zaťko sa nie tak dávno v podcaste vyjadril, že kryptomeny budú ešte viac regulované. Povedal, že ich regulácia ich všeobecne posunie k väčšej akceptovanosti a že regulácia stabilizuje aj volatilitu kryptomien. Súhlasíte?
Tomáš Kiebel:
Myslím si, že regulácie volatilitu nezmenili. Regulácia nemá až taký vplyv na to, že nejaký väčší investor alebo niekto, kto vlastní väčšiu časť kryptomien, ich začne predávať. Volatilita tu bude a neutíchne reguláciami.
Martin Gregor:
Regulácia kryptomien bude zohrávať aj v tomto roku dôležitú úlohu. Mne sa napríklad páči sledovať dianie v USA, kde začína byť dosť silná kryptomenová lobby. V USA budú koncom roka voľby do snemovne reprezentantov a cítiť tam dosť veľké tlaky na volených zástupcov. Uvedomujú si, že určitá časť voličov sú ľudia, ktorí vlastnia kryptomeny. Čiže tam môžu prísť regulácie, ktoré budú hrať týmto voličom do karát. Popritom sa v Rusku rieši potenciálny úplný zákaz kryptomien, India je stále otázna, Čína absolútne bojuje proti kryptomenám. Je to zhluk všetkého možného, čo môže mať na cenu pozitívny, ale aj negatívny dopad. Napríklad v USA sa rieši aj to, aby mohli komerčné banky držať kryptomeny a ponúkať ich zákazníkom a to, v prípade, že by sa to presadilo, môže cenu vyhnať hore.
Prežije bitcoin všetko? Čo by mohlo prudko znížiť jeho cenu?
Martin Gregor:
Bitcoin ako technológia, myslím si, prežije všetko, ale pokiaľ ide o cenu, tak brutálnym spôsobom by cenu bitcoinu mohlo zraziť, keby sa všetky štáty G20 dohodli na plošnom zákaze kryptomenových zmenární. To by znamenalo, že by ste nemohli bitcoiny vymeniť za fiat menu – doláre, eurá, atď. Potom by existovalo len veľmi málo krajín, kde by to bolo možné a to by, samozrejme, malo katastrofálny dopad na cenu. Bitcoin by v pozadí pravdepodobne stále fungoval, ale už iba medzi ľuďmi, ktorí by boli v ekosystéme.
Jakub Kraľovanský:
Myslím si, že rok 2022 bude pre regulácie veľmi dôležitý. Keď už do kryptomien idú inštitúcie, tak nejaké zákony musia chystať. Už to nemôže byť len tak. Dodal by som, že príklad Číny sa dá vnímať aj pozitívne. Pamätám, že v rokoch 2017, 2018 až nejakých 70 % ťažiarov bolo v Číne, čo bolo strašne centralizované, nepasovalo to s logikou Bitcoinu a keď sa niečo udialo v Číne, malo to obrovský vplyv. Tým že Čína Bitcoin zakázala, sa ťažiari rozpŕchli všade po svete, čo celkovo pre sieť je dobré.
Mohlo by ešte niečo bitcoin poškodiť?
Jakub Kraľovanský:
Hovorí sa o kvantových počítačoch, že by mohli zlomiť blockchain. Ako najväčšia katastrofa mi pripadá možnosť, že by krajiny kryptomeny plošne zakázali. Neviem si ale predstaviť, že by to zakázali úplne všade. V Číne je zakázaný Facebook, Google, YouTube, takže tam by som to ako úplnú tragédiu nebral. Skôr by ma prekvapilo, keby v Číne kryptomeny nezakázali.
Nestratí nakoniec Čína vďaka svojim zákazom?
Jakub Kraľovanský:
Určite prišli o veľký biznis, napríklad z ťažby. Nakupovalo sa tam napríklad množstvo komponentov, grafických kariet – týmto to napríklad utrpelo. Čína v rokoch 2017 a 2018 bola absolútny gigant, čo sa týka objemov, pokiaľ ide o traderov, počtu ľudí, počtov adries, proste všetkého. O biznis prišli tamojšia firmy. Zmenárne, burzy, kryptobankomaty – to všetko odišlo.
Tomáš Kiebel:
Akonáhle Čína zakázala ťažbu, ťažiari išli do okolitých štátov a tým ťažbu decentralizovali. Myslím si, že ich rozhodnutie bude celkovo pre Čínu viac škodlivé ako užitočné. Pre kryptomeny dlhodobo škodlivé nebolo.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora