Pred vyše rokom, keď som sa rozprával s jedným investorom o bitcoine, nezhodli sme sa. On predpokladal, že rast kryptomien sa iba začína. Naopak, ja som tvrdil, že investícia nemá budúcnosť, keďže neprináša žiadny cash-flow. „Koho zaujíma cashflow?“ smial sa.
O vyše roka neskôr zaujíma cashflow všetkých. Od tých, ktorí rýchlo zbohatli a ešte rýchlejšie prerobili na kryptomenách, po tých, u ktorých sa podobný príbeh opakoval na reálnych aktívach. Ako napríklad u Guatama Adaniho, ktorého predlžené impérium kolabuje kvôli neschopnosti získať nové finančné zdroje.
„Čo je to finančné šťastie?“ pýta sa Nassim Taleb, filozof a opčný obchodník na nedávnom stretnutí s investormi hedžového fondu Universa, ktorý sa špecializuje na nákup volatility. Finančné šťastie je pozitívny cashflow, odpovedá.
V hľadisku bolo mnoho mladých ľudí, ktorí podľa slov opčného guru nevedia, čo sú úrokové sadzby. Od finančnej krízy v roku 2008 boli úrokové sadzby nulové, čím na dlhý čas zadusili koncept nutnosti pozitívneho cashflowu. Ten nebol podstatný. Jeho absencia však mala zásadné následky.
Za ostatných 15 rokov brutálne narástli hodnoty aktív. Narástli ako rakovina, tvrdí N. Taleb. Rast ekonomiky pritom ich rast absolútne neoprávňuje. Dôvodom sú nulové sadzby, ktoré vytvorili iluzórne bohatstvo na kryptomenách, akciách, ale aj na realitách.
Avšak doba, keď bolo možné cashflow ignorovať, sa skončila. Doplatia na ňu mnohí. Ako napríklad Elon Musk, „finančný génius“, ktorý až nákupom Twitteru zistil, čo je to pozitívny cashflow. A takých príkladov je, a najmä bude, mnoho.
Dôvodom je krvácanie.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?